''בדואים שמזהים עצמם פלשתינים, עלולים להילחם נגד אזרחי ישראל''

ראש מועצת עומר, פיני בדש סבור שצריך לשים על השולחן את מלוא סוגיות החברה הבדואית בנגב, בהן את העובדה שחלקה מזהה עצמה כפלסטינית
send whatsapp messsage send FB messsage
בשירות מילואים: ראש מועצת עומר, תא''ל (מיל.) פיני בדש (צילום עצמי)

האם באר שבע והנגב עלולים לחוות שוב את פרעות ''שומר החומות''? כזכור, בעת מבצע שומר החומות ארעו הפרות סדר בערים המעורבות ובנגב, כאשר צעירים מהמגזד הבדואי נענו לקריאות חמאס ברשתות החברתיות והטילו מצור על כבישים מרכזיים, השליכו אבנים על כלי רכב ,הבעירו צמיגים וניסו לבצע מעשי לינץ' בנהגים שזוהו כיהודים. הפרעות זלגו לתוך העיר באר שבע, בה יהודים ובדואים היכו אלה את אלה, בין היתר סמוך למתחם מרכז הנגב.

היום, ראשון, ביום השלישי למבצע "עלות השחר", אלפי יהודים עולים להר הבית כמנהג הקבוע בתשעה באב, כאשר ברקע קריאה  של הג'יהאד האיסלמי על איחוד גיזרות ירושלים ,הגדה ורצועת עזה.  קיים חשש כי האלימות עלולה לזלוג גם לערים המעורבות.

ראש מועצת עומר, פיני בדש, הוא אחד מראשי הערים שחוו את גל הפרעות ב''שומר החומות'': "הקימו חטיבה מיוחדת לצורך הגנה על הצירים ברחבי הארץ בארועים ובמבצעים מלחמתיים, כדי למנוע את מה שקרה בערים המעורבות וגם אצלנו בדרום במבצע שומר חומות'', אומר בדש בשיחה עם ברנז'ה חדשות באר שבע והנגב.

''במקביל המשטרה נערכת לגיוס מילואים למעלה מעשר פלוגות מג"ב. היו לנו הערכות מצב בימים האחרונים ועלתה גם אפשרות שהג'יאהד יירה אף לכוון ירושלים. עם זאת כל עוד שארגון הג'יאהד האיסלמי לא  מתחבר לאל אקצא אני לא חושב שערבי ישראל יכנסו לעימות. ח"כ מנסור עבאס העביר מסר חיובי שמבצע זה לא קשור לערביי ישראל ושלא ינסו להיות מעורבים''.

''עם זאת אין לי ספק שבעתיד עשוייה להיות כן מעורבות בערים המעורבות ולחקות את מה שקרה בשומר חומות זה באמצעות ארגון החמא"ס שינסה לחמם את המצב. זה תרחיש אפשרי . אבל היום הן מבחינת צה"ל ומבחינת ביטחון הפנים אנו מאורגנים לנושא זה וישנם כוחות שיתנו את התשובה''.

"המדהים והאירוני הוא שחטיבה מיוחדת הוקמה ביניהם פלוגות מג"ב שערוכים להתמודד מול מי? לא פחות ולא יותר מול אזרחי ישראל המחזיקים בתעודת זהות כחולה. בהרצאות שונות בסוגיות אלה אני נוהג תמיד לומר שבשביל לפתור בעייה צריך להגדיר אותה במלוא חומרתה ולשים אותה על השולחן, צריך להבין שיש פה עשרות צעירים בדואים שאמא שלהם פלשתינית והזהות שלהם פלשתינאית  מדינת ישראל פחות מעניינת אותם כאשר חלק מהם מחזיקים כלי נשק לא בצורה חוקית וביום הדין כמו במבצע הנוכחי הם עלולים להפוך מכנופיית פשע ללוחמים עם תעודת זיהוי כחולה שיתחילו להילחם באזרחי ישראל, בצה"ל ובמשטרה. אם נגדיר את הבעייה בצורה מושכלת גם הפתרון יהיה קל. כרגע בסבב הזה אני לא צופה ארועים בדומה לשומר חומות כל זמן שהחמאס לא מצטרף לג'יהאד ואם כן הם יחטפו בראש כי אנחנו מוכנים לזה."

פנינו גם ליוסי ניסן, ראש מועצת להבים. לדבריו, הוא וקב"ט היישוב מקיימים קשר רציף עם משטרת ישראל ועם כוחות ביטחון בשגרה, ובוודאי שגם בתקופה רגישה זו. ''מאז תחילת מבצע "עלות השחר", אנו מקבלים הערכות מצב באופן שוטף ומקיימים ישיבת עדכון עם מנהלי המכלולים וגורמי הביטחון מדי יום'', אמר ניסן.

''מרכז ההפעלה בחירום פתוח, חיילים וחיילות מפיקוד העורף נמצאים עמנו, מתנדבי צח"י וכיתת הכוננות ערוכים ומוכנים, תגברנו את מערך האבטחה והסיירים, אנחנו אוכפים את הנחיות פקע"ר במרחבים הציבוריים ומקבלים החלטות נוספות וייחודיות לרשות, בהתאם לצורך''.
​​​​​​​
על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים: https://bit.ly/3iQmqmo


כתבות נוספות למקרה שפספסת...