בהלת חיסוני הכלבת: משרד החקלאות פרסם הודעה דחופה

אחרי שברשתות החברתיות רצו במהלך סוף השבוע הודעות על לכאורה מקרים של תחלואה ואפילו מוות של כלבים שקיבלו חיסון חדש, משרד החקלאות נדרש לעשות סדר
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום הדמיה: Image by Szabolcs Molnar from Pixabay

הרשתות החברתיות וגם אלפי בעלי כלבים בנגב נחשפו במהלך סוף השבוע לפרסומים על פיהם חיסון חדש לכלבת, התרכיב Nobivac rabies מתוצרת חברת MSD, שאושר לשימוש בישראל, גרם לכאורה, על פי הכתוב בפוסטים, למקרים של תחלואה קשה ואף מוות בקרב כלבים שחוסנו. 

דוגמאות לפוסטים שרצו במהלך השבוע (צילומי מסך) רקע: Image by Dorota Kudyba from Pixabay / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א'

בין המצטרפים לקריאה, גם וטרינרים, שיעצו ללקוחות שלהם לא לחסן ולשלם את הקנס. כלבים מחוסנים לכלבת אחת לשנה. לרוב, החיסונים ניתנים במתקנים רשותיים ובעלי הכלבים משלמים בעבור החיסון והאגרה סכום לא גבוה. כלבים מחוייבים לשאת שבב זיהוי, המשמש גם בעת מעמד החיסון לזיהוי הכלב ובעליו. בשנים האחרונות משרד החקלאות מקדם שורה ארוכה של חוקים ותקנות, לרווחת בעלי החיים ולמען בריאותם. מזון בעלי החיים והתרופות הניתנות להם עוברים תהליך של פיקוח.

משרד החקלאות פרסם הבוקר הודעת הבהרה:
''לאחרונה, נפוץ ברשתות החברתיות גל שמועות לעניין תופעות לוואי בכלבים לאחר חיסון בתרכיב כלבת Nobivac rabies מתוצרת חברת MSD''.

''משרד החקלאות מדגיש כי מתוך כ-100,000 כלבים שחוסנו בתרכיב, עד כה התקבלו בסה"כ כ- 10 דיווחים מאומתים על תופעות לוואי כתוצאה מחיסון כלבת באמצעות התרכיב שבנדון''.

''תופעות לוואי שדווחו מאפיינות כל מוצר רפואי וכל חיסון שהוא, וכוללות, בין היתר, חום וכאב מקומי ועד לתופעות אלרגיה והלם. יודגש כי לא נמצא מקרה של מוות''.

''עם קבלת הדיווחים ועל מנת לשמור על בריאות בעלי החיים, משרד החקלאות פועל בשיתוף עם היצרן "חברת MSD" והיבואן הישראלי לביצוע תחקיר אודות המקרים שהתגלו בישראל''.

''משרד החקלאות ממשיך לעקוב אחר הדיווחים, ונמצא בקשר עם היבואן והיצרן העולמי. במקביל, השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות נמצאים בקשר עם הרופאים הווטרינריים הרשותיים והמרפאות הווטרינריות''.

''התרכיב המדובר רשום בשירותים הווטרינריים בישראל (בנוסף לעוד ארבעה חיסונים כנגד מחלת הכלבת), ונמצא בשימוש בקרב מדינות רבות באירופה מזה שנים רבות. מדובר בתרכיב של החברה העולמית MSD המספקת לישראל תרכיבים רבים נוספים''.

''משרד החקלאות מבקש מהציבור הרחב, ככל שעולה החשד לתופעות לוואי בבעל חיים שחוסן נגד מחלת הכלבת בתרכיב שבנדון, יש לדווח ישירות, לכתובת המייל: bioplanPV@bioplan.co.il''

'את סוג התרכיב ניתן לראות בפנקס החיסונים של בעל החיים או לפנות ולבדוק זאת עם הווטרינר.

''משרד החקלאות ממשיך להיות זמין לכל שאלה בנושא באמצעות מוקד המשרד הזמין 24/7, בטלפון: 6016*.''

​​​​​​​
על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים: https://bit.ly/3iQmqmo