''הממשלות הפכו את הדרום לפח האשפה של ישראל''

68% מהפסולת המיוצרת בישראל מוטמנת בדרום - בנוסף להמטנות פירטיות, שהיקפן וטבען אינו ידוע, בהן בתוך באר שבע עצמה
send whatsapp messsage send FB messsage
בוצת שמן, בשטח נטוש בבאר שבע (צילום: דני בלר)

דברים קשים של מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן, בוועידה השנתית למדע ולסביבה. אנגלמן התייחס לדוח במקר המדינה שפרסם השבוע, בו צויין כי 68% מהפסולת המיוצרת בישראל מוטמנת בדרום. 

לדברי אנגלמן "הממשלות הפכו את הדרום לפח האשפה של ישראל". על פי ממצאי הדוח, בשנת 2020 הוטמנו בדרום הארץ 3.15 מיליון טונות אשפה מתוך 4.66 מיליון טונות שהוטמנו בכל הארץ.  מבקר המדינה אמר את הדברים  בוועידה השנתית ה-50 למדע ולסביבה במתחם אקספו תל אביב. לדבריו, ההמטנה בדרום גורמת לכך שמשאיות אשפה נוסעות מאות ק"מ ביום בכבישי ישראל, על ההשלכות  הסביבתיות שבכך.

וידאו: פסולת פירטית בבאר שבע, באתר נחל בקע הנטוש. התרענו לפני 4 שנים (צילום: דני בלר)
​​​​​​​

על פי דוח מבקר המדינה בנושא פסולת, בשנת 2020 הוטמנו בכלל המטמנות בישראל 4.66 מיליוני טונות של פסולת ויתרת נפח ההטמנה בסוף שנת 2020 הסתכמה ב-14.41 מיליוני קוב/טונות. בשנת 2022 עתידות להיסגר חמש מטמנות, ובעוד שלוש עד ארבע שנים לא יהיו עוד בארץ שטחים מאושרים להטמנת פסולת.  

לא רק אשפה ''מוכרת'' מוטמנת בנגב: האיזור סובל מהטמנה פירטית של פסולת בניין, פגרי בעלי חיים של משחטות פירטיות, השלכת פסולת כימית כגון שמנים ודלקים ממוסכים, שאריות של תרופות ואסבסט, כפי שחשפנו בלעדית בברנז'ה NEWS לפני מספר שנים.

מדובר בין היתר באתר פסולת פירטית רחב ידיים, סמוך לשכונת נחל בקע, היכן שפעם שכן מחנה הקראוונים. אז, סיפר מומחה המצוי בנושא טיהור קרקע, כי אי אפשר לאמוד את הנזק שנעשה לאתר, מאחר ולא יודע כמה עמוק חדרו הרעלים לקרקע. להערכתו, אז, עלול לקחת מספר שנים לטהר את הקרקע כדי שתהיה ראויה למגורים. 

זה אינו המוקד ההיחידי בנגב: הנכנסים ברכבת לבארשבע יכולים להבחין בפסולת בניין בצדי הדרך. עוד מספר בלתי ידוע של משאיות פורקות מדי שבוע טונות של פסולת פירטית, בהן פסולת רפואית.

קרא עוד באותו נושא:
חשיפה: כך נראה המפגע הסביבתי בלב ב''ש שלא טופל 23 שנה


​​​​​​​
על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים: https://bit.ly/3iQmqmo