תושב הפזורה התגייס לצה''ל - וריגל עבור ארגון טרור עזתי

צפוי למאסר עולם: כנגד שחאדה אבו אלקיעאן, בן 25 תושב פזורת חורה הוגש כתב אישום על פיו ביצע עבירות חמורות כנגד ביטחון המדינה
send whatsapp messsage send FB messsage
אבו אלקיעאן, עם מדי צה''ל (צילום ללא קרדיט / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א'ׂׂ)

תושב פזורת חורה התגייס לצה''ל - ומסר מידע לארגון טרור עזתי: בתאריך ה-30 במאי 2022 נעצר לחקירת שב"כ שחאדה אבו אלקיעאן, בן 25. מחקירתו בשב״כ עלה, כי גויס על ידי תשתית צבאית מרצועת עזה של ארגון כתאאב אלמוג'הדין, וביצע עבור התשתית משימות שונות בהן איסוף מודיעין, צילום אתרים בישראל וגניבת אמצעי לחימה במטרה להעבירם לידי גורמי טרור. מחלקת פח''ע בימ''ר נגב נטלה חלק בחקירה.

מהחקירה עלה כי שחאדה הונחה על ידי התשתית להתגייס לצה"ל, במטרה איסוף מידע פנימי מתוך הצבא וכן לשם קידום פעילות טרור. את מרבית הצעדים במסגרת הפעלתו ביצע לפני גיוסו לצה"ל, ונעצר מספר ימים לאחר גיוסו.

וידאו: פ"ק נדב טייכמן רמ"ח תשאול ימ"ר נגב, הגשת כתב אישום על עבירות ביטחוניות נגד תושב פזורת חורה (צילום: משטרת ישראל)

החקירה העלתה כי המניע לפעולותיו הינו על רקע הזדהותו עם ארגוני הטרור ברצועת עזה וכן רצונו לנקום בגין פעולות אכיפה שביצעו רשויות המדינה למול משפחתו בגין בניה בלתי חוקית.

עם תום חקירתו בשב"כ, הוגש כנגד שחאדה כתב אישום על ידי הפרקליטות במחוז דרום, המייחס לו עבירות ביטחוניות חמורות. 

''שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל רואים בחומרה רבה כל מעורבות של אזרחים ישראלים בפעילות טרור ויפעלו לסכל כל פעילות שכזו לשם מיצוי הדין עם מי אשר מבקשים לפגוע בביטחונם של אזרחי המדינה'', נמסר.

כתב אישום חמור

פרקליטות מחוז דרום (פלילי) הגישה היום, חמישי, לבית המשפט המחוזי בבאר שבע כתב אישום נגד תושב הפזורה הבדואית שחאדה אבו אלקיעאן.

כתב האישום מייחס לו ארבעה אישומים בגין ביצוע עבירות נגד ביטחון המדינה של חברות פעילה בארגון טרור, סיוע לאויב במלחמה, מסירת ידיעה לאויב בכוונה לפגוע בביטחון המדינה, פעולה בנשק למטרות טרור, גניבה בנסיבות מחמירות, עבירות נשק ועוד.

על פי כתב האישום, שהוגש ע"י עו"ד חופית קנטרוביץ', על רקע הריסת בית אביו של הנאשם בשנת 2019, החליט הנאשם לפעול כנגד מדינת ישראל וכנגד בטחונה. בשנת 2019, גנב הנאשם מחיילי צה"ל ששהו באיזור יתיר רובה M4 עם מחסנית וסמן לייזר והסתיר אותם בתוך שק מתחת לאדמה, סמוך לאזור מגוריו. במהלך שנת 2021, יצר הנאשם קשר עם פעיל בארגון טרור תושב עזה,  הביע את רצונו לתמוך במאבק רצועת עזה נגד ישראל ולהתגייס לארגון טרור, ולאחר מכן, אף התגייס לארגון טרור.

בית אביו בפזורה נהרס - והוא החליט להצטרף לארגון טרור

מכתב האישום עולה כי הנאשם הצטרף לארגון "כתאאב מוגאהדין" על מנת לסייע לאויב במלחמתו נגד מדינת ישראל ובמסגרת זו, העביר הנאשם מידע על מסוקים צבאיים המנחיתים חיילי צה"ל ועל אימוני החיילים באיזור מגוריו של הנאשם, וכן תמונות שצילם מבסיס צבאי באזור שומריה וממקומות בבאר שבע, בהם תחנת הרכבת בעיר.

מספר חודשים  לפני מעצרו של הנאשם, ובמסגרת פעילותו של הנאשם בארגון כתאאב אלמג'אהדין, הונחה הנאשם להתגייס לצה"ל ובהיותו חייל, לצלם עבור הארגון מקומות צבאיים, כגון בסיסי ומחסומי צה"ל. ב-22 במאי , התגייס הנאשם לצה"ל. במהלך הליך גיוסו, מסר הנאשם לאבו סלימאן שמות, מספרי טלפון, ותמונות של חיילים בדואים המשרתים בצה"ל. לאחר הגיוס, שלח הנאשם תמונה שלו כשהוא לבוש במדי צה"ל. בתגובה, נמסר לנאשם כי כעת הוא יוכל לספק מידע אודות צה"ל, על מנת לעשות בו שימוש במסגרת ארגון טרור כנגד מדינת ישראל. הנאשם נעצר ע"י כוחות הבטחון, ב30 במאי, ובכך סוכלה פעילותו.

אחרי הפיגוע בבאר שבע, הונחה להצטלם בזירה עם פתק ובו שם ארגון טרור

עוד עולה מכתב האישום, כי לאחר הפיגוע במרכז קניות "ביג" בב"ש, במהלכו נרצחו 4 אזרחים, כתב הנאשם פתק "כתאאב אלמוגאהדין", לצד שמו המלא של המפגע, והונחה לצלם את עצמו עם הפתק במקום הפיגוע. משהודיע הנאשם כי המפגע ממשפחתו ומשויך לארגון דעא"ש,  לא עשה זאת.

התיק נחקר על ידי שירות הביטחון הכללי וימ"ר נגב, בליווי פרקליטות מחוז דרום (פלילי).

בכתב האישום צוין, כי במעשיו, מסר הנאשם ביודעין ידיעה שעלולה להיות לתועלת האויב והתכוון בכך לפגוע בביטחון המדינה ולסייע לאויב במלחמתו במדינת ישראל.

הפרקליטות מבקשת לעצור את הנאשם עד לתום ההליכים המשפטיים נגדו. בבקשת המעצר ציינה הפרקליטות, כי הנאשם פעל לאורך תקופה ארוכה כנגד בטחון המדינה, פעילות שהופסקה אך בשל מעצרו. הנאשם מואשם בעבירות בטחון חמורות ובין היתר, בעבירה של סיוע לאויב במלחמה, עבירה שדינה מאסר עולם.

בתנועת רגבים אמרו: ''סוגיית הפזורה הבדואית התחילה כאתגר אזרחי והפכה עם השנים לאיום בטחוני. אנו עוקבים במשך שני עשורים אחר נסיונות ההסדרה הכושלים של ממשלות ישראל, שיצרו מצב של מדינה בתוך מדינה: מדינת בדואיסטן. הבעיה היא לא תקציב אלא משילות ואכיפה, ככל שמדינת ישראל תימנע מאכיפת החוק האיום הבטחוני רק ילך ויגדל."

מתן פלג, יו"ר תנועת אם תרצו: ''אם לא נתעורר אנחנו נאבד את הנגב. אין תירוצים, אם צריך להעלות את שכר השוטרים - אז תעשו את זה! וכמובן להעביר חוקי עונשי מינימום שיגבו את השוטרים. המצב מסוכן, אסור לאבד את הנגב!''היוזמה לביטחון וזכויות האדם: ''הריסות בתים מקדמת את דרך האלימות והעוינות!''

''לצערינו הסכנה שהצבענו עליה התממשה! הודעת הפרקליטות מהיום מאששת את אחד המחירים הביטחוניים בגין הפרת זכויות אדם עליו הצבענו רק אתמול בנייר העמדה שפרסמנו: הריסת בתים מקדמת את דרך המאבק האלים, אומרים חברי היוזמה, קואליציה של ארגוני חברה אזרחית. 

''הודעת הפרקליטות מהיום על הגשת כתב אישום, בהמשך לחקירת שב"כ, כנגד שחאדה אבו אלקיעאן, אזרח בדואי תושב הנגב, היא תמרור אזהרה לכולנו. אבו אלקיעאן הואשם בעבירות נגד ביטחון המדינה של חברות פעילה בארגון טרור, סיוע לאויב במלחמה, מסירת ידיעה לאויב בכוונה לפגוע בביטחון המדינה ועוד. לפי כתב האישום "על רקע הריסת בית אביו של הנאשם בשנת 2019, החליט הנאשם לפעול כנגד מדינת ישראל וכנגד בטחונה", ובתוך כך הוא גם מואשם כי הצטרף לארגון העזתי "כתאאב מוגאהדין" וכי התגייס לצה"ל במטרה למסור ידיעות לגורמים עוינים''.

''בנייר העמדה שפרסמה אמש היוזמה לביטחון וזכויות האדם התרענו כי לפי המחקרים והבדיקות המוכרים לנו, ישראל משלמת מחיר ביטחוני על הריסות בתים מינהליות.  בנייר - "כמה זה עולה לנו? - המחירים הביטחוניים שמשלמת ישראל על הפרת זכויות האדם" - התייחסנו להריסות בשטח C שבגדה, אך ההריסות בנגב דומות מאוד מהבחינה הזו: אלו הריסות על רקע בנייה הנחשבת ללא-חוקית וזאת על בסיס מערך מפלה של חוקים, תקנות ומדיניות תכנונית. כך קורה שכפרים היסטוריים שלמים אינם מוכרים, שטרי קניין היסטוריים על אלפי דונמים של אדמה אינם מוכרים וכך מי שיושבים על אדמתם מזה עשרות שנים הופכים באחת לפולשים חסרי זכויות וחווים הריסות של מאות בתים כל שנה. כל ניסיון של הבדואים בנגב ושל החברה האזרחית בישראל למחות כנגד העוולה הזו ולהציע פתרון תכנוני מיטבי שיכיר הן בזכויות ובצרכים של התושבים הבדואים והן בצרכי התכנון של המדינה עולה בתוהו''.

''הבדואים פשוט חסרי אונים מול הממסד שהורס את בתיהם ומנשל אותם מאדמותיהם, תוך שהם בינתיים חיים בשיעורים גבוהים של עוני, חוסר ביטחון תזונתי, ולעיתים קרובות גם ללא תשתיות בסיסיות כמו חשמל, מים וביוב. על הרקע הזה צומח תהליך מצער אך צפוי: אחדים מהם מנתבים את הזעם ואת חוסר האונים אל עבר פנייה למאבק אלים. התרענו אתמול והיום זה מקבל תוקף. חייבים לעבור ממחשבה של ביטחון לפני זכויות למחשבה של זכויות אדם למען ביטחון לשני העמים''.

הודעת הוועד להצלת הנגב: ''יש עוד עשרות כמוהו מחכים ליום פקודה''

הוועד להצלת הנגב הגיב על חשיפת האירוע ואמר: ''התרענו והזהרנו, חדשות לבקרים שאת תפוח האדמה הלוהט בנגב יש לקחת בסדר עדיפות לאומי, ללא שום קשר לימין או שמאל''. 

הזנחה רבת שנים של מדינת ישראל וסינדרום "בת היענה" עוד יכה קשות בכל חלק במדינת ישראל. אתמול ראש עיריית רהט פאיז אבו-סהיבן הכריז שאינו מכיר בכך שמדינת ישראל היא מדינה יהודית, והיום נחשף שארגון טרור עזתי מפעיל סוכנים ברחבי הנגב.

אנו שבים ומתריעים, משיחות שאנו עורכים עם אנשי קהיליית המודיעין ישנם עוד עשרות כמוהו שממתינים ליום פקודה. לכשיגיע היום, תפרוץ מלחמת אזרחים בנגב ששומרי החומות ייראה לידה כמו טיול בפארק''.

ח''כ בן גביר: ''הכוונה של ארגוני הטרור - להחדיר לצבא מרגלים''

יו"ר עוצמה יהודית ח"כ איתמר בן גביר מסר בתגובה לכתב אישום: "כאשר אנו מגלים מרגל שחודר לצה"ל צריך לעשות בדק בית רציני ולראות כיצד זה חמק מהמערכת. חלק גדול מהבדואים נושאים בעול ונאמנים למדינה, אבל אלה שלא, ועוד אחד שמתגייס לצה"ל ומרגל נגד ישראל, צריך לטפל בו בשיא החומרה בלי שום פשרות!"

ח"כ בן גביר הוסיף: "הכוונה של ארגוני הטרור להחדיר לצבא מרגלים שיעבירו להם מידע לביצוע מעשי טרור, צריכים להדליק מנורה אדומה".


רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים: https://bit.ly/3iQmqmo

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

כתבות נוספות למקרה שפספסת...