צפו: למה חמאס פרסם סרטון אחד השבויים הישראלים?

הישאם שעבאן א־סייד, בדואי תושב חורה, נכנס לרצועת עזה בתחילת אפריל 2015 - ומאז שבוי בידי חמאס
send whatsapp messsage send FB messsage
צפו: למה חמאס פרסם סרטון אחד השבויים הישראלים? הישאם א-סייד, בסרטון שפרסם חמאס (שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

בלי לבקש תמורה ובאופן מפתיע, מפרסם חמאס בשעות האחרונות סרטון בו נראה אחד השבויים שמוחזיקים על ידו בעזה - הישאם א-סייד, בדואי תושב חורה, שנכנס לרצועה בשנת 2015. 

בעבר, חמאס דרש לשחרר אסירים בתמורה לאות חיים כלשהו. הסרטון, שעל פי הנראה צולם לאחרונה, מציג את א-סייד מחובר כביכול לעירוי (אם כי ניתן להבחין שלא בצורה נכונה) ולמסכת חמצן - אך כשפניו גלויות, לא נראה שהוא מתקשה לנשום. ההערכה היא כי פרסום הסרטון הוא בבחינת רצון חמאס להתניע איזה שהוא תהליך שיביא לו הישג תודעתי מול ישראל.


נכון להיום מוחזקים בידי חמאס ארבעה אזרחים ישראלים, שגורלם אינו ברור:
אברה מנגיסטו, נכנס לרצועת עזה ב־7 בספטמבר 2014.
הישאם שעבאן א־סייד, נכנס לרצועת עזה בתחילת אפריל 2015.
ג'ומעה אבראהים אבו ענימה, נכנס לרצועת עזה ב־12 ביולי 2016.
אלמוני בן 20 (בן לפלסטיני תושב עזה) נכנס לרצועת עזה ב־30 ביוני 2017.


בנוסף, מחזיק חמאס בגופות חללי צה״ל, הדר גולדין ז"ל ואורון שאול ז"ל, וזאת בניגוד לאמנות בינלאומיות. לפי חמאס, חלה הדרדרות במצבו של הישאם שעבאן א־סייד. בסרטון שהוא מפיץ, ללא קול, נראה א-סייד שוכב במיטה, מחובר לעירוי. תעודת הזהות שלו מוצגת ובה נראה כרטיס של חברת האוטובוסים מטרופולין. 

במשרד ראש הממשלה הגיבו לסרטון: "חמאס מחזיק בשני אזרחים פגועי נפש, חולים וסובלים, וזאת בניגוד לכל החוקים והדין הבינלאומי. הפצת סרטון של אדם חולה זה מעשה מתועב ונואש. מדינת ישראל רואה בחמאס אחראי למצבם הבריאותי של האזרחים השבויים. בנוסף, חמאס מחזיק בגופות שני חיילי צה"ל, הדר גולדין ז"ל ואורון שאול ז"ל, גם זאת בניגוד לדין הבינלאומי''.

"הישאם א-סייד איננו חייל, אלא אזרח ישראלי פגוע נפש שחצה את הגבול לרצועת עזה מספר פעמים קודם לכן. חמאס מעכב כל סיכוי לעסקה. פעולות חמאס מהוות הוכחה כי מדובר בארגון טרור ציני ונפשע. מדינת ישראל תמשיך במאמציה להשבת השבויים והנעדרים כל העת באחריות ונחישות".

שר הביטחון בני גנץ:  "הסרטון של חמאס שמהימנותו אינה ברורה, נועד לצורכי סחטנות. לצד החזקה בגופות חללי צה״ל, חמאס נושאת באחריות לשני אזרחים בלתי מעורבים בלחימה שמוחזקים בידיה, והיא משלמת ותמשיך לשלם את המחיר על הטרור שהיא מפיצה. ישראל תמשיך לעשות מגוון פעולות, עד שישובו כל הבנים לגבולם."


רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים: https://bit.ly/3iQmqmo

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬