שביתה במערכת החינוך. מה עושים עם הילדים בבאר שבע?

על רקע הפיצוץ במשא ומתן בין ארגוני המורים לאוצר, שוב שביתה במערכת החינוך. כמה זמן היא תימשך - ומה אפשר לעשות עם הילדים בבאר שבע?
send whatsapp messsage send FB messsage
(צילום הדמיה: dimitrisvetsikas1969 / PIXABAY)

שוב שביתה במערכת החינוך - ואת התוצאות רואים בשעות הלילה: צעירים רבים יושבים חסרי מעש בגנים ציבוריים, חלקם, כפי שקרה אתמול ושלשום, מסתבכים בפלילים.

המשא ומתן בין הסתדרות המורים למשרד האוצר התפוצץ שוב: באוצר לא מוכנים לשדרג את שכר המורים, שהצעירים שבהם עוזבים בהמוניהם את המקצוע. כיום חסרים במערכת החינוך אלפי מורים, בעיקר בערי הפריפריה. אט אט נוצר מעמד של הורים שיכולים לשלם על מורים ומסגרות פרטיות - ואחרים, שנסמכים על מערכת החינוך הציבורית.


אחרי שנתיים של סגרי קורונה, בהם נגרם לתלמידים נזק בלתי הפיך, מגיע, לקראת סוף השנה, שביתת המורים, שככל הנראה תימשך אל תוך שנת הלימודים הקרובה: הממשלה מתפזרת וממשלת המעבר לא תוכל להצביע על תוספות שכר. מחר, היום שלישי, הוא למעשה היום הכמעט אחרון בו הסתדרות המורים תוכל להגיע לאיזה שהוא הישג.

ארגוני המורים מתנגדים למתן תמריצים למורים מצטיינים. כך יוצא, שמורים טובים לא מקבלים שום תגמול על הישגיהם. חלקם עוזבים את מערכת החינוך, אחרים מפסיקים להתאמץ. בהסתדרות המורים מתנגדים ליצירת מעמדות - של מורים ובתי ספר מצטיינים, ושל מורים ובתי ספר, במיוחד ביישובים בעלי מעמד סוציו-אקונומי נמוך, שמן הסתם ישתכרו פחות. 

אנשי החינוך  מתוגמלים כיום על פי ותק ולא על פי הישגים. מורים, עימם שוחחנו, מספרים שאין תחרותיות, אלא רצון בעיקר לא להסתבך - לא עם המערכת ולא עם ההורים. ''אני לא באה במקום הורה, יש אחריות הורית, אני שמרטפית של הילדים, להחזיק אותם מ-8:00 בבוקר ועד 5:00 בערב, כדי שלהורים יהיה שקט'', מספרת לנו ס', מורה באחד התיכונים בבאר שבע. ''התלמידים, לא כולם, הם היום הרבה יותר חצופים וההורים לפעמים לא רחוקים מהם. אבל יש גם תלמידים טובים, שרוצים ללמוד. בסופו של דבר, מי שקובע את הקצב בכיתה הם התלמידים האיטיים יותר. יש הרבה דברים לא נכונים במערכת, אבל זה מצב נתון. לעשות שינוי מן היסוד, כבר דורש החלטה ברמת ממשלה''.

נכון להיום, שלישי, הפערים בין המורים לאוצר גדולים מאוד וסביר להניח ששנת הלימודים הנוכחית תסתיים בשביתה ושנת הלימודים הקרובה תשובש.

מחר, רביעי, הממשלה מתפזרת ונכנסת לפגרת בחירות, שיערכו בסוף אוקטובר, תחילת נובמבר. במצב הזה, אחד החששות הגדולים הוא מפריקת עול של התלמידים, שאת הניצנים שלה מתחילים לראות כבר השבוע. כשהם לא צריכים לקום מוקדם בבוקר, התלמידים פשוט מבלים ברחובות עד מאוחר בלילה, חלקם עוסקים בעישון ושתיה. היכן ההורים? שאלה טובה. 

נוער מבלה בגינות ציבוריות עד השעות הקטנות של הלילה (צילום סלולרי / ללא קרדיט)​​​​​​​

בעיריית באר שסע החליטו לסייע לילדים בועיקר להורים: היום, שלישי, ה-28 ביוני, לא יתקיימו לימודים בגני הילדים, בבתי הספר היסודיים ( כולל כיתות חינוך מיוחדים) ובאולפנים בבאר שבע. 

בעיריית באר שבע החליטו לפתוח את מוקדי הפנאי לרשות התלמידים ללא עלות, ובכך לנסות להפחית תפועות של שוטטות.
ההשתתפות מותנית בהרשמה בקישורים: 

לונדע >> https://bit.ly/3nirmm3
נגב זו >> https://bit.ly/3HZzpxB
פארק קרסו למדע >> https://bit.ly/2KagsfB
באר אברהם סיור 1 >> https://bit.ly/3OLMnBq
באר אברהם סיור 2 >> https://bit.ly/3OPyl1L
באר אברהם סיור 3 >> https://bit.ly/3OxaxA0
מוזאון הנגב >> כניסה חופשית ללא הרשמה. 

מספר המקומות מוגבל.

בנוסף, פעילויות הורים וילדים יתקיימו במרכזים הקהילתיים ברחבי השכונות בעיר בין השעות 10:00 ועד 12:00: 

>> מרכז קהילתי מרגליות, רח׳ ההגנה 10. 
>> מרכז רמות ספורטיב רח׳ שדרות הערים התאומות 20. 
>> מרכז קהילתי י״א רח׳ מרדכי נמיר 11.
>> מרכז קהילתי פלח 5, שדרות הנשיא הרצוג מול מקיף רגר. 
>> מרכז קהילתי נירים רח׳ הסנהדרין 99.

צהרוני ניצנים יפעלו מחר כרגיל ע״י חברת כיוונים ובית מוריה בשעות פעילות הצהרונים.
רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים: https://bit.ly/3iQmqmo

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬