אנשי אקדמיה מגבים את נשיא האוניברסיטה: ''רוביק צריך להתנצל''

פרופ' אורן יפתחאל: ''האוניברסיטה, בהובלת הדיקנית פרופ' אורנה אלמוג, פעלה נכון לאפשר לקבוצות השונות להביע את זהותן וכאבן במרחב הציבורי. בדיוק בשביל זה קיים קמפוס אוניברסיטאי''
send whatsapp messsage send FB messsage
פרופ' אורן יפתחאל (צילום: RiMm2020 / CC BY SA 4.0)

''איש לא קרא במהלך העצרת באוניברסיטה קריאות נגד מדינת ישראל. זו הייתה עצרת זיכרון, אותה ביקשו לערוך הסטודנטים הערבים - וכל הכבוד לאוניברסיטה שאפשרה את קיום האירוע. האוניברסיטה, בהובלת הדיקנית פרופ' אורנה אלמוג, פעלה נכון לאפשר לקבוצות השונות להביע את זהותן וכאבן במרחב הציבורי. בדיוק בשביל זה קיים קמפוס אוניברסיטאי, בו כל קבוצה רשאית להביע את עמדתה בהתאם לחוקי המדינה וכללי האתיקה'', אומר הבוקר לברנז'ה חדשות פרופ' אורן יפתחאל, פרופסור מן המניין לגיאוגרפיה באוניברסיטת בן גוריון ופעיל חברתי פוליטי.

''ראיתי את השיח והדיווחים במהלך כל השבוע, שלא שיקפו לא את מה שהיה באירוע ולא מה שנאמר בו. נכחתי באירוע. לא היו קריאות נגד מדינת ישראל. סטודנטים עמדו עם שלטים שקראו לאחווה ושיח, כשמולם באו פעילים של אם תרצו והתחילו לצעוק קיראות נגדם. יש עליהום כנגד האוניברסיטה וכנגד הסטודנטים הערבים, שהגיע לשיאים שלא הכרנו. בא שר האוצר ומבקש לשלול תקציבים מהאוניברסיטה. באות קבוצות דוגמת אם תרצו, ומנסות להלהיט את האווירה''.

''אוניברסיטה, כשמה כן היא: הינה מוסד פלורליסטי. מוסד בו לכולם יש זכות להביע דעה. ראש עיריית באר שבע שיגר מכתב בו אמר כי הוא מתבייש שבמקפוס הונפו גדלי הרשות הפלסטינית. זהו דגלה של רשות, אשר לישראל יש הסכמים מולה. ראש עיריית באר שבע לא היה בהפגנה והדברים שאמר, אינם מתיישבים עם מה שהיה שם. הוא צריך להתנצל בפני האוניברסיטה, בפני הסטודנטים הערבים ובפני התשובים הערבים של באר שבע'', אומר פרופ' יפתחאל.

''אתמול ראיתי את הצעדה, שהגיעה לשערי האוניברסיטה. עמדה מולי קבוצת צעירים ושאלתי אותם מה יש להם לפחד מדגל ומה הפחד שלהם לשמוע על סבלו של עם אחר. הם פשוט התחילו לצעוק ולאיים, לא שמעו אפילו והתחילו לצעוק לי ''לך לעזה'' וקריאות דומות'', אומר פרופ' יפתחאל. ''אנחנו בעד כולם ואנחנו שומעים את כולם. זה טבעה של האוניברסיטה''.  לדבריו, בכוונת הפורום לערוך דיון באוניברסיטת בן גוריון, שעניינו חופש הביטוי. 

כמכתב שכתבו אל נשיא האוניברסיטה, פרופ' חיימוביץ', וההנהלה חברים וחברות בפורום 'קמפוס נגד גזענות', נאמר: ''ברצוננו להביע את הערכתנו להנהלת האוניברסיטה לאור האירועים של הימים האחרונים ואל מול המתקפות המרושעות הנוגעות לעצרות שהיו בקמפוס ביום שני, ה- 23.5.''

''לדעתנו האוניברסיטה, בהובלת הדיקנית פרופ' אורנה אלמוג, פעלה נכון לאפשר לקבוצות השונות להביע את זהותן וכאבן במרחב הציבורי. בדיוק בשביל זה קיים קמפוס אוניברסיטאי, בו כל קבוצה רשאית להביע את עמדתה בהתאם לחוקי המדינה וכללי האתיקה . רק דרך מנהיגות ערכית ונחושה המובילה את קידומם של ערכים דמוקרטיים כמו הכרה בזהותן של קבוצות מיעוט נוכל להוריד את רמת העוינות בחברה ולמגר את הגזענות אנו שמחים שהאוניברסיטה שלנו מובילה מהלך בעל אופי מכליל ומכבד.

''רבים מאיתנו היו באירוע, ונוכל להעיד שלא היו קריאות הסתה נגד מדינת ישראל או שלילה של קיומה כפי שרבים טוענים. הסטודנטים הערבים הניפו שלטים שקראו ל'סובלנות' 'אמפתיה' וכיבוד הזיכרון. לדעתנו חשוב שהאוניברסיטה תדגיש זאת במסרים שלה, ותגנה את שלל הקריאות נגד האוכלוסייה הערבית שעלו מהפגנת הנגד'' .

אל לביקורת הפוליטית המרושעת והמעוותת לרפות את ידיכם להגן על ערכים דמוקרטיים. אנו נמשיך לתמוך ולפעול למען הכרה מכבדת לכול הקבוצות בקמפוס'' . על המכתב חתומים ''עשרות חברי וחברות פורום 'קמפוס נגד גזענות'''.

פעילים חברתיים בבאר שבע יוצאים כנגד פרסומים, לטענתם לא בדוקים, על מה שאירע בהפגנה. ''אנשים מפחדים מדגל, ומפספסים את הסיפור הגדול. קל מאוד לשסות אנשים אלה באלה, קשה יותר לטפל בסוגיות הליבה. כל יום, כל היום, נאמרים דברים נוראיים כלפי החברה הערבית בנגב, רובם ככולם לא נכונים. גם העצרת בבן גוריון סוקרה בצורה מגמתית''.

וועד ראשי האוניברסיטאות שיגר הבוקר, יום חמישי, מכתב לשרת החינוך,  יפעת שאשא ביטון, בו חיזקו את נשיא אוניברסיטת בן גוריון, פרופ' דניאל חיימוביץ.

במכתב נאמר, בין היתר,  "נוכח הקמפיין המסוכן המכוון כלפיו אישית וכלפי המוסד שבראשו הוא עומד". השבעה קראו לשאשא ביטון לפעול כדי לעצור את "מסע השיסוי המסוכן שנעשה בחסותו של דיון פוליטי", שכל תכליתו לדברים הוא "לסחוט אהדה מגורמים קיצוניים משני צידי המתרס".רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים: https://bit.ly/3iQmqmo

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬
 ​​​​​​​