מאות עובדי רותם אמפרט יפגינו : ''לאשר כרייה בשדה בריר''

מאבק עובדים או אמצעי לחץ? עובדי רותם אמפרט יפגינו מחר מול הכנסת - בדרישה לאשר כרייה בשדה בריר, בניגוד לעמדת משרד הבריאות
send whatsapp messsage send FB messsage
שדה בריר, מתוך סרטון של כי''ל (צילום מסך מיוטיוב / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

600 איש, עובדי מפעל רותם אמפרט, יפגינו מחר, רביעי, נגד הממשלה, שלדבריהם מסכנת את המשך תעסוקתם במפעל בנגב. לטענת הנהלת המפעל, הוא מפרנס באופן ישיר כ-1,100 משפחות וכ-10,000 משפחות במעגלים תעסוקה עקיפים שרוי בסכנת סגירה מיידית: "אין בשום דרך לתרץ או להסביר את העובדה שהממשלה לא מקדמת  החלטה לטובת אישור כריית הפוספט  בשדה בריר" ציינו.

כזכור, בעקבות ערר שהגישה השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג, בסוף דצמבר 2021, כנגד אישור תמ"א 14ב לכרייה וחציבה, והסכמות בין-משרדיות שהתקבלו בעקבותיו, שרת הפנים איילת שקד הפיצה נוסח החלטה מתוקן לוועדת השרים לענייני פנים, שירותים ושלטון מקומי, שמשמעותו הקפאה של קידום התוכנית המפורטת לכרייה בשדה בריר עד לבחינת מדיניותה של ממשלת ישראל בנושא כריית פוספטים, בין השאר בהתייחס להיבטים כלכליים וסביבתיים עדכניים.על-פי נוסח ההחלטה המתוקן.

גם לפני מעט יותר מחצי שנה,  יו"ר ועד עובדי רותם אמפרט, משה חדד, פנה בקריאה דחופה לשרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג ''לפעול להצלת המפעל שמעסיק 1,200 עובדים ומפרנס כ-10,000 משפחות מהסביבה, מתוכן 3,500 מהמגזר הבדואי'', כדבריו.

הדברים על רקע המשך הדיונים סביב המכרה בשדה בריר, בעקבות הערר שהשרה הגישה לועדת השרים שהייתה אמורה לאשר את התמ''א. 

שדה בריר נמצא בלבו של מאבק ציבורי. לטענת התושבים, מכרה הפוספטים יפגע קשות בסביבה, בערכי טבע ובבריאותם.  משרד הבריאות הודיע בסוף אפריל 2013, שהוא נגד כל כרייה בשדה בריר. בתגובת המשרד לתוכנית נכתב: "אנו סבורים כי הפקדת התוכנית תביא לפגיעה אמיתית ולסכנה לבריאות התושבים הגרים באזור ואנו סבורים כי יש לדחות את התוכנית".

מצד שני, העובדים טוענים כי אי הקמת המכרה הפוספטים של חברת כיל רותם, עלולה לגזור ''גזר דין מוות על פרנסת אלפי משפחות בנגב''.


רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים: https://bit.ly/3iQmqmo

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬