''מי ייתן שהקשישים וניצולי השואה יזכו לרווחה כלכלית ונפשית''

חה״כ אלינה ברדץ׳-יאלוב (ישראל ביתנו), יו״ר ועדת המשנה לקידום וסיוע לאזרחים ותיקים ללא רשת ביטחון פנסיוני, ביקרה היום שורדי שואה בבאר שבע יחד עם ג׳ולי קייט, מייסדת שותפה בפורום לקידום הנגב
send whatsapp messsage send FB messsage
קייט (שניה מימין), יאלוב (שניה משמאל), בביקור בבאר שבע (צילום: מיכאל פייגין)

ח״כ ברדץ׳-יאלוב שוחחה עם שורדי ושורדות השואה ושמעה מהם על הקשיים והבעיות השונות - אחד הקשיים העיקריים שעלו מהשיחה הוא הצורך בסיוע נפשי אחרי תקופת הקורונה. השורדים גם הדגישו מולה את החשיבות לשיח באופן בלתי אמצעי עם קובעי המדיניות.

שורדת נוספת שיתפה את קייט וח״כ ברדץ׳-יאלוב את הקושי שלה במימון 2/3 מהוצאות הנסיעות שלה לדיאליזה, כאשר רק 1/3 מההוצאות משולמות על ידי המדינה. 

ח״כ ברדץ׳-יאלוב רשמה בפניה את כל הדברים והבטיחה לפעול בכל הכלים הפרלמנטריים העומדים לרשותה כדי לסייע: ״יום הזיכרון לשואה ולגבורה קשה לי במיוחד. חלק מהמשפחה שלי מצד אבי נספו בשואה וביום הזה אני נזכרת בהם וחושבת על מה שהם עברו. המפגש עם שורדי ושורדות השואה, הזיכרון האנושי, מרגש אותי היום בצורה משמעותית מבדרך כלל. התרגשתי במיוחד כאשר הוענק לי ציור שהוכן במיוחד עבורי על ידי שורדי השואה, ואני מתכוונת לתלות אותו בלשכתי בכנסת״.

יאלוב וקייט (אוחזות עציצים) (צילום: מיכאל פייגין)

אני גם נזכרת היום ברגע בו העברנו פה אחד בוועדת העבודה והרווחה תוספת של יותר מ-2,500 ש״ח למענק השנתי של ניצולי השואה, פרי יוזמתו של שר האוצר אביגדור ליברמן. עבורי זה היה החלק המשמעותי ביותר בכל הקריירה הפוליטית, וכיו״ר ועדת המשנה לקידום וסיוע לאזרחים ותיקים ללא רשת ביטחון פנסיוני אני מתכוונת להמשיך לפעול לשיפור מעמדם של ניצולי השואה בארץ.

בנוסף אני מקדמת חוק שחשוב מאוד עבורי - הוספה לתוכנית הלימודים של בתי הספר גם את לימודי היסטוריית ושואת יהודי ברית המועצות לשעבר. מדובר על נרטיב בלתי נפרד ממדינת ישראל כיום, נרטיב שלצערי לא נלמד ובקושי מסופר״.

ג'ולי קייט, ראש סניף באר שבע של מפלגת ביתנו ומייסדת שותפה לפורום לקידום הנגב, הוסיפה: "התרגשנו לפגוש, להוקיר ולחבק את ותיקי העיר, רובם ניצולי שואה, דווקא היום. שמחתי שמלבד ההוקרה, יכולנו להיות שם עבורם בשאלות שמדאיגות אותם ולהציע פתרונות ואוזן קשב לכל בעיה שעמה הם מתמודדים. מי ייתן שהקשישים וניצולי השואה יזכו לרווחה כלכלית ונפשית ויחושו כי אינם לבד!".