הצעת חוק של יהדות התורה שעלולה לגרום לנטישה והמתה המונית של כלבים

חברי הכנסת משה גפני ואורי מקלב הגישו הצעת חוק, על פיה בעלי כלבים יצטרכו לשלם מדי שנה אגרה בסך 3,500 שקלים על אחזקת כלב. בעמותות בעלי החיים זועמים: ''זה יגרום לנטישות והמתות המוניות של כלבים''
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום המחשה: Edgar Daniel Hernández Cervantes / PEXELS

הצעת החוק שמעוררת חלחלה אצל בעלי חיותץ המחמד: חברי הכנסת אורי מקלב ומשה גפני מיהדות התורה הגישו הצעת חוק על פיה תוטל אגרה בסך 3,500 על מחזיק כלב אחד ואם יש בבית כלב נוסף, התשלום עליו יטפס ל-7,000 שקלים. חברי הכנסת מבהירים כי זה צעד ראשון בלבד- וכי הם מבקשים למסות גם חיות מחמד אחרות - כדי ליצור שוויון חברתי-סביבתי בין החרדים לבין ''ישראל הראשונה'', המחזיקה בחיות מחמד.

בעמותות בעלי החיים נחרדו מההצעה: ''זה יגרום לנטישות המוניות של בעלי חיים. גם ככה רחובות באר שבע עמוסות בכלבים וחתולים נטושים'', אומר אפי, שמאכיל חתולים בשכונת מגוריו. הצעת חוק, כך מסבירים חברי הכנסת, נועדה ליצור שוויון בין השכבות המוחלשות והחרדים, שנפגעו מהמס על כלים חד פעמיים ושתייה ממותקת, לבים ''ישראל הראשונה'', המחזיקה בחיות מחמד.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב  כי ''החוק המוצע נועד להטיל אגרה סביבתית על מחזיקי כלבים. אגרה סביבתית זו תשקף את הנזקים והמחירים הסביבתיים הגדולים הנגרמים כתוצאה מגידול כלבים, ואשר פוגעים באיזון האקולוגי העדין שמסביבנו. הצעה זו עולה בקנה אחד עם עיקרון היסוד של דיני הסביבה, עיקרון "המזהם משלם"''.

עוד מסבירים גפני ומקלב: ''שמירה על איכות הסביבה והתמודדות עם משבר האקלים העולמי נמצאים בלב הדיון הציבורי בארץ ובעולם בשנים האחרונות. בתקופה האחרונה קודמו מספר מהלכים מרחיקי לכת על מנת להפחית את הזיהום הסביבתי אשר התמקדו בשכבות החלשות של החברה בישראל. בראש מהלכים אלו נמצא מיסוי הכלים החד פעמיים, אשר פגע קשות באוכלוסיות מוחלשות ובמיוחד בחברה החרדית''.

''מאמצי הממשלה הנוכחית התמקדו אם כן בשכבות החלשות. הן לא נגעו כמעט בכלל בנזקים הסביבתיים החמורים הנגרמים כתוצאה מהרגלי הצריכה וההתנהגות של שכבות האוכלוסייה אותן נהוג לכנות כ-"ישראל הראשונה". 

''הצעת חוק זו נועדה לתקן עוול זה ולקדם חלוקה שוויונית בין שכבות האוכלוסייה בכל הנוגע לנשיאה בעלויות הכלכליות והחברתיות הנדרשות לצורך שמירת הסביבה. נקודת המוצא של הצעת החוק היא כי על כל שכבות האוכלוסייה, גם אלו המבוססות, לשאת בנטל הסביבתי. השכבות החזקות אינן יכולות להטיל את משא שמירת הגנת הסביבה רק על השכבות החלשות ולדרוש רק מהן לשנות את הרגליהן. גם "ישראל הראשונה" נדרשת להתגייס, לבחון הרגלים ישנים, במיוחד כאלו שהם בגדר מותרות, ולהתאימם למציאות הסביבתית העולמית''.

''הצעת החוק הנוכחית עוסקת אמנם בגידול כלבים בלבד, אך יש לראותה כמהלך ראשוני בלבד מתוך תפיסת עולם חברתית וסביבתית רחבה. בכוונת יוזמי החוק לבחון הרגלים סביבתיים פוגעניים נוספים המקובלים בעיקר בשכבות החזקות, ולקדם חקיקה אשר תתמרץ שינוי התנהגות גם ביחס אליהם''.

יו״ר השדולה הסביבתית בכנסת, חה״כ יוראי להב הרצנו (יש עתיד) ויו״ר השדולה למען בעלי החיים, חה״כ יסמין סאקס פרידמן (יש עתיד) בתגובה להצעת החוק של חברי הכנסת משה גפני ואורי מקלב, המטילה קנס כספי של אלפי שקלים על מי שמגדל כלבים:

חה״כ יוראי להב הרצנו: ״רק אתמול אימצנו כלב והיום אני לומד על הצעת חוק הזויה שרוצה להטיל קנס של אלפי שקלים על מי שמגדל כלב, והשיא זה שהחוק מוצג במסווה של המאבק במשבר האקלים. ח״כ משה גפני וח״כ אורי מקלב, מי שמתייחס לכלבים כנטל על הסביבה לא מבין את המשמעות - לא של משבר האקלים ולא של חשיבות הטיפול בבעלי חיים. אם הסביבה כל כך מעניינת אתכם, תתחילו להתמקד בשינוי הרגלי צריכה. משם נתקדם״.

חה״כ יסמין סאקס פרידמן: ״בזמן שאני וחבריי בקואליציה נאבקים כדי לצמצם את כמות המתות הכלבים, ח"כ גפני וח"כ מקלב מגישים חוקים שיגרמו לאנשים לא לאמץ כלבים ויעודדו את המשך ההמתות הנוראיות הללו. תעשו לנו טובה ותשאירו את נושא בעלי החיים לאלו שבאמת אכפת להם!״


רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים: https://bit.ly/3iQmqmo

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬