האם המשקיעים באיזור ב''ש זונחים את דירות היד השניה?

איזור ב''ש הוא אחד הבולטים בקניות ומכירות של דירות יד שניה - כך קובעת הסקירה של הכלכלנית הראשית במשרד האוצר
send whatsapp messsage send FB messsage
האם המשקיעים באיזור ב''ש זונחים את דירות היד השניה? באר שבע (צילום: דני בלר)

איזור באר שבע ממשיך להיות אחד הבולטים בעסקאות בדירות יד שניה. באר שבע ממוקמת שניה אחרי חיפה, עם כמעט 1,200 עסקאות, מתוך סך ארצי של 7,200 דירות. הנתונים עולים מתוך הסקירה של הכלכלנית הראשית במשרד האוצר, שהתפרסמה ערב החג. 

איזור באר שבע הוא גם אחד המובילים במכירות דירות מצד משקיעים. המשמעות היא שבעוד שמכירות משפרי הדיור בפברואר רשמו קיפאון בהשוואה לפברואר אשתקד, היו אלו המשקיעים שיצאו מהשוק שהביאו לגידול בסך דירות יד שניה שנמכרו. בפילוח גיאוגרפי בולטים אזורי ב"ש ורחובות בשיעור גידול גבוה מהממוצע הארצי במכירות המשקיעים, בעוד באזורי ת"א וירושלים נרשם שיעור גידול מתון יחסית של %7 . הירידה החדה ברכישות המשקיעים, והגידול במכירות המשקיעים הביאו לירידה ב"מלאי" הדירות בידי משקיעים.

דירה בשכונה ותיקה: מוושעים להתחדשות (צילום: דני בלר)

אחד החששות הגדולים הוא מעליית מחירי השכירות: מחירי הדירות עלו בחודשיים הראשונים של 2022 ב-1.8%, ובשנה האחרונה העלייה המצטברת מגיעה ל-15.2%. זאת, כאשר האינפלציה מרימה ראש, בין היתר בשל עליות מחירים חדות, לעתים של אלפי אחוזים, במחירי השילוח הימי וחומרי הגלם. בסופו של דבר, בעלי הנכסים יגלגלו את עליות המחירים על הדיירים, גם באיזורים שאינם נחשבים לאיזורי ביקוש. פשוט מאוד, המחירים עולים, לא רק בארץ, אלא בעולם כולו. 

עם זאת, משיטוט בשכונות הוותיקות יותר בבאר שבע, לא ניכר מחסור בדירות וגם לא בעסקים. באיזורים מסויימים בעיר, דוגמת העיר העתיקה, יש עסקים פנויים להשכרה ומכירה ובחלקם השלטים עומדים זמן רב. בשכונות, עיקר החסם לביצוע עסקה הוא המחיר. כך למשל, באיזור רחבת הגלבוע, ביקשו עבור דירה של 72 מ''ר, שכר דירה של 3,200 שקלים לחודש. השלט במרפסת עמד חודשים ארוכים, עד שבעלי הדירה הבין את הרמז והוריד את המחיר בכמה מאות שקלים. 

ציר טוביהו, שכונה ה' (צילום: דני בלר)​​​​​​​

ניסיון נוסף למקסם את הרווחים מהדירות בשכונות הישנות הוא לפצל אותן ליחידות קטנות (35-40 מ'') ולגבות מחיר של ''הכל כלול'', כאשר השוכרים הם אותו קהל שמתקשה לשכור דירה בבאר שבע (מקבלי קצבאות, משפחות חד הוריות, תושבים ארעיים). 

בסופו של דבר, בבאר שבע לא אמור להיות מחסור של דירות: העיר מתרחבת עם שכונות חדשות, חלקן כבר בשלבי איכלוס. בשכונות הוותיקות יש מבנים שמשוועים להתחדשות - ולאו דווקא לפינוי-בינוי. כך למשל, בשכונה א' דיירים לקחו יוזמה וחידשות את פני הבניין, אך בשכונות אחרות, בהן בבניינים יש רוב למשקיעים, ניכרות הבעיות וההזנחה.