הממשלה איבדה את הרוב, האופוזיציה תפעל להפלת הממשלה

ח''כ עידית סילמן (ימינה), הודיעה במפתיע כי היא פורשת מהקואליציה, שהיא עומדת בראשה. סגן ראש עיריית באר שבע ויו"ר מועצת סניף הליכוד שמעון בוקר: ''זה בוקר שמח לעם ישראל''
send whatsapp messsage send FB messsage
יו''ר הקואליציה, עידית סילמן (צילום: ברוך גרינברג / CC BY 3.0)

מאת: משה פריאל, כתבנו בכנסת

תדהמה במערכת הפוליטית: יו''ר הקואליציה עידית סילמן הודיעה במפתיע על פרישתה מהקואליציה, בעקבות ''פרשת החמץ'' ולאחר שטענה כי '' ניסתה הכל'', אך אינה יכולה עוד.

פירוש הדבר, שלממשלה אין רוב והיא תתקשה לתפקד או להעביר החלטות, בהן החלטות חשובות לנגב בתחומי הביטחון, הדיור, הפיתוח ועוד. מדובר בהחלטה דרמטית, עם השלכות נרחבות, כאשר ישראל מתמודדת עם מצב ביטחוני רגיש.

יו"ר הקואליצייה חברת הכנסת עידית סילמן ,הודיעה הבוקר (רביעי) על פרישתה מהקואליציה. סילמן אמרה בהודעתה לתקשורת כי "אינני יכולה עוד לתת יד למהלכי הממשלה", די דומה לאמירתו של ראש הממשלה לשעבר מנחם בגין ז"ל. בהודעה זו מימשה סילמן  איומיה והודיעה על פרישתה בעקבות משבר מכתבי ה חמץ בבתי החולים ששלח שר הבריאות למנהלי בתי החולים ושברנז'ה חדשות באר שבע והנגב פרסם על זה בתחילת השבוע בהרחבה. 

"לא אוכל לתת יד לפגיעה בזהות היהודית של מדינת.ישראל. אינני יכולה עוד לתת יד למהלכי הממשלה ניסיתי אחדות, כאחת שבאה מעולמות הטוב המשותף עמלתי רבות עבור הקואליציה הנוכחית ולצערי לא אוכל לתת יד לפגיעה בזהות היהודית של מדינת ישראל ועם ישראל .לא הכל אתם יודעים כי ניסיתי בשקט. לא אוכל עוד להמשיך בדרך זו בשל הערכים והמקום ממנו אני באה אני מפסיקה את חברותי בקואליציה ואמשיך לנסות לשכנע את חברי לחזור הבייתה ולהקים ממשלת ימין, אני יודעת שאינני היחידה שחשה כך." אמרה סילבן הבוקר  וקראה לחברי מפלגתה לפרוש. גורמים המקורבים לבנט  טענו שבנט לא ידע על כוונתיה ושמע על כך רק מהצהרת הראשונית.

המשבר שיצרה צפוי היה להיות כבר בתחילת השבוע כאשר שר הבריאות שלח למנהלי בתי החולים את המכתבים. בתוך מפלגת הימין שהיא למעשה המפד"ל של פעם יש חברי מפלגה הנמנים עם הימין האידיאולוגי שעבורם נושא הזהות היהודית הוא משמעותי ביותר והם מתחילת משבר החמץ בבתי החולים הפעילו לחצים.

הטעות של ראש הממשלה נפתלי בנט הייתה שהוא אפשר למשבר המכתבים לבתי החולים לעבור ולהידרדר מתוך הנחה שעידית סילמן לא תסכן את הקואליציה וזלזל בהצהרתה שאותה הבאנו בברנז'ה בתחילת השבוע.

כעת עם פרישתה של סילמן, הקואליציה מונה 60 חברים. דבר שיקשה עליה במיוחד לקבלת רוב בהצבעות במליאת הכנסת ובהעברת חוקים וככול הנראה תצטרך להיעזר בחברי הרשימה המשותפת כדי לעשות זאת . במקביל כעת תנסה האופוזיציה להביא להפלת הממשלה בהצבעת אי אמון.

ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו הספיק הבוקר לברך את סילמן ואמר: "התרגשתי מאוד לשמוע את הצהרתה של חברת הכנסת עידית סילמן ואני מברך אותה בשם המונים בעם ישראל שייחלו חרגע הזה. עידית את הוכחה שמה שמנחה אותך זו הדאגה לזהות היהודית של מדינת ישראל ,הדאגה לארץ ישראל, ואני מקבל אותך בברכה חזרה הבייתה למחנה הלאומי את הוכחת שנציגי ציבור אמיתיים פועלים לפי צו מצפונם ואין זכות גדולה מזו .אני קורא לכל מי שנבחר בקולות המחנה הלאומי להצטרף לעידית ולחזור אלינו הבייתה .אתם תתקבלו בכל הכבוד הראוי ובזרועות פתוחות".

בתגובה לעזיבתה מסר לכתבנו סגן ראש עיריית באר שבע ויו"ר מועצת סניף הליכוד שמעון בוקר: ''זה בוקר שמח לעם ישראל זה בוקר שמח לכל בית בישראל אני מברך את סילמן על האומץ אנחנו מקבלים ומחבקים אותה על החזרה לבית האמיתי לימין האמיתי. ח"כ עידית סילמן ראויה הבוקר לכל המחמאות והתשבחות על אומץ הלב הציבורי ועל הצעד המשמעותי שעשתה. אני מברך אותה ומחזק את ידיה על ההתייצבות והמחוייבות לשמירת הזהות היהודית של מדינת ישראל בוקר שמח עם ישראל  יקר''.

הוועד להצלת הנגב אומר הבוקר, בעקבות ההתפתחויות בקואליציה:  ''גם אנו כמו שאר עם ישראל קיבלנו את הידיעה על מהלכה של ח"כ סילמן בתדהמה. 

נוסיף ונאמר כי האינטרס העיקרי והחשוב ביותר הוא הנגב ותושביו, לכן נבחר להדגיש הבוקר כי הנגב הופקר כעשרות שנים תחת ממשלות רבות, אנו תקווה כי ההישג התודעתי אליו הגענו אשר שם את הנגב במרכז, יישא פרי ליושביו, לשיגשוג ושיוויון וישליך יהבו על כלל הממשלות הבאות. 

אנו נמשיך את מאבקנו ביתר שאת, עד אשר חבל ארץ נטוש זה ייפרח ע"פ חזונו של דוד בן גוריון''.

אחרי שפרשה מהקואליציה, ח''כ סלימן תנאם הערב בהפגנת הימין

אחרי הדרמה הפוליטית עידית סילמן קיבלה הזמנה להופיע הערב בהפגנת הימין שתיערך בשעה 19:00 בצומת הסינמה סיטי בירושלים

מארגני הפגנת הימין העבירו הבוקר פניה רשמית ליושבת ראש הקואליציה עידית סילמן וביקשו ממנה להצטרף אליהם הערב להפגנת המחאה נגד ממשלת ישראל. 

המארגנים ביקשו מסילמן להיות אורחת כבוד ולנאום מול עשרות אלפי המפגינים. 

להפגנה צפוי להגיע גם יושב ראש האופוזיציה וראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו, רבנים, חברי כנסת, ראשי מועצות מיו"ש ונוספים. אמש קרא זקן רבני הציונות הדתית הרב חיים דרוקמן לעשרות אלפי תלמידיו להגיע להפגנה הערב ולחזק אותה. 

הפורום למאבק בהסתה ובאלימות, בו חברים משפטנים ופעילים חברתיים מהנגב, אומר בתגובה: ''אנחנו פועלים נגד ההסתה והגזענות הן של הממשלה הזו והן של המבקשת להחליפה. חמישים גוונים של גזענות בארץ יש , מוסדית , בקהילות, בשלטון ובאופוזיציהו איפה אין . עכשיו תהיה תחרות עוד יותר אגרסיבית  שכן כל צד ירצה לזכות בתואר המפוקפק , מי גזען יותר ומי נכנס וייכנס בבדואים יותר , מי יביא משילות ומי יחזיר את הנגב. מציע שהפורום לא יגיב בעניין , אלא שיתרכז במאבק בהסתה והגזענות . בעניין זה אגב אני לא רואה הבדלים  בין הממשלה והאופוזיציה''.


רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים: https://bit.ly/3iQmqmo

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬