סבא רבא שלה חישמל את גדרות מחנות הריכוז, היא מרצה בישראל

סטי (אנה־סוזט) פייפר, מתנדבת מגרמניה, הפעילה ב'עלה נגב' זו שנה שנייה הגיעה השבוע לשיחה מרתקת בבית החינוך אמית מקיף באר שבע, שם חשפה את סיפורה האישי והמטלטל, כצאצאית ישירה לנאצים
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום: באדיבות מקיף אמית

נינת הנאצים הגיעה לבאר שבע לשותפות גורל עם היהודים: סטי (אנה־סוזט) פייפר, מתנדבת מגרמניה, הפעילה ב'עלה נגב' זו שנה שנייה הגיעה השבוע לשיחה מרתקת בבית החינוך אמית מקיף באר שבע, שם חשפה את סיפורה האישי והמטלטל, כצאצאית  לנאצים: הסבא רבא שלה מצד אביה ואמה היו בתפקידים בכירים תחת השלטן הנאצי בגרמניה. אחד מהם היה מהנדס חשמל שעסק במלאכת הגדרות החשמליים.

לימים, ההורים שלה הצטרפו לארגון מצעד החיים, מה שהוביל אותם לבדוק אחורה את שורשיהם החשיפה לאמת האיומה. את בתם סטי בת ה19, הגילוי המצמרר הוביל לצאת להתנדבות במדינת ישראל למען עם ישראל ובזה "לעשות תיקון קטנטן לפשעי האבות ,שאין להם סליחה וכפרה", לדבריה.

השיחה הייתה מרתקת, התלמידים שאלו שאלות, והעריכו מאוד את היוזמה המדהימה של צאצאית של הדור ההוא.

סטי נמצאת בקשר עמוק ומשמעותי עם רונית מלכא מנהלת החטיבה העליונה במקיף אמית, המלמדת את תלמידי כיתה יא את נושא השואה בדרך הלימוד העצמאי. "סטי מתעניינת המון ביהדות, מגיעה אליי לשבתות ולמועדים ושומרת על קשר עם ילדיי", היא מציינת. "כך עלה הרעיון להזמין אותה למסור שיחה לתלמידים, שעוררה תגובות מיוחדות".

התלמיד יאיר קרנס שיתף: "היה מרתק לשמוע איך זה להיות צאצא של מישהו שנמצא בצד הרע של ההיסטוריה ומראה איך זה לחיות במציאות כזאת. וגם - זה שאם אתה צאצא של מישהו רשע, זה אף פעם לא אומר שאתה גם כזה ולא יכול לשנות את מה שהוא עשה. אדם לא נולד רשע, ורוע לא בא מההורים שלו, כל אדם יכול לשלוט במעשים שלו ומה שהוא רוצה להוריש לעולם".

מריאלה, חברתו לכיתה הוסיפה: "הופתעתי מאומץ ליבה של הנערה לבוא לנאום בישראל באנגלית רהוטה ולבקש סליחה מצאצאי ניצולי שואה! נחשפתי לצד אחר בנושא של התמודדות עם נושא השואה, לצד של חלק מבני נוער בגרמניה ודעתם לגבי נושא השואה. המפגש היה גם מרגש, בעיקר שראיתי שסטי אומרת את דבריה מעומק ליבה".


רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים: https://bit.ly/3iQmqmo

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

צוריאל רובינס, מנהל בית החינוך: "לא הרבה פעמים יוצא לפגוש בתופעה כזו שנכדה באה לכפר על מעשי סבה בהתמסרות גדולה. זכות גדולה הייתה עבורנו להכיר ולפגוש את סטי".