''איבדנו את הביטחון'': תושבי כ''ג ואסירי ציון ב''משמרות נוכחות''

אחרי שנמאס להם ממעשי השוד, הביריונות, הנזק לכלי רכב, בקבוקי התבערה ותקרית ירי, שארעה לפני כמה חודשים, תושבים בשכונה ג' רוצים לשמור על עצמם. אתמול בלילה הם חידשו את המשמרות
send whatsapp messsage send FB messsage
התושבים במשמרת מחאה ליד מכולת שבעליה נשדד (צילום: דני בלר)

''ביטחון, זה מה שאנחנו דורשים. נמאס, אי אפשר להמשיך ככה. תוך זמן קצר היו פה בקבוקי תבערה, שוד, ירי ואלימות וזה לא נגמר. החלטנו לסגור את הרחוב, ומי שלא מתגורר כאן ואין לו מה לעשות, פשוט לא ייכנס לכאן. איך לקרוא לזה - משמר, מחסום, סיור, ממש לא משנה. מה שמשנה הוא שיהיה לנו פה ביטחון. נהיה מפחיד - ואנחנו שני רחובות קטנים בשכונה ג', אסירי ציון וכ''ג יורדי הסירה. הבעיה היא בכל השכונה, אנחנו פשוט יצאנו החוצה למחות ולא לתת לכל מיני אנשים שלא צריכים להיות כאן - לעבור'' - כך מספר לנו י', תושב השכונה, אשר אתמול, שלישי, יצא עם עשרות אחרים לרחבה המחברת את הרחובות כ''ג ואסירי ציון.

וידאו: תושבי השכונה הציבו מחסום, עד שהגיע רכב פיקוח והורה להסיר (צילום: דני בלר)


זאת לא הפעם הראשונה שהתושבים יוצאים למחות. לפני שהחל גל הפיגועים, התושבים הציבו ברחוב מחסומים ומי שלא היה שייך לרחוב ולא הייתה לו סיבה מוצדקת להיות בו, לא נכנס. אחד התושבים מספר כי עיקר הבעיה היא בלילות, אבל לא רק. בעל המכולת השכונתית, אדם מאוד אהוב על השכנים, נשדד באכזריות. ''מצאו את מי לשדוד'', אומר שכן הגר במורד הרחוב. ''בעל המכולת הקטנה, השכונתית, אדם כל כך טוב, מה כבר יכלו לקחת ממנו. מקרים כאלה מכניסים פחד ואני לא יודע אם בטוח לשלוח את הילד לקנות, כי לך תדע מה ייקרה''. 

לא רחוק משם, נזרק בקבוק תבערה על גג מכולת. נזקים נגרמו לכלי רכב וכלי רכב נגנבו. תושב ותיק, הגר במורד הרחוב, מספר לנו: ''אף פעם זה לא היה ככה, כזו פשיעה. הרחובות שלנו הם מה שנקרא שכונה ג' הוותיקה, פעם גרו פה העולים מעירק, מרומניה, מהונגריה, בהם אנשים מוכרים שהצליחו מאוד. היום יש פה לא מעט סטודנטים. אנחנו דקות הליכה מהעירייה, מהמשכן, לביג אפשר להגיע ברגל, גרות פה משפחות וגם מבוגרים, לא הייתה כזו תחושה של אובדן ביטחון. היום נהיה מפחיד''.

אל המקום הגיעה ניידת סיור, שעמדה דקות ארוכות עם אורות מהבהבים ועזבה את המקום. לסיירים היה חשוב שלא יוצב מחסום מטעם הדיירים. אחרי דקות מגיעה מונית והתושבים ניגשים לבדוק אם מדובר בדייר הרחוב. 

''איך אפשר לקבל פה ביטחון? אנחנו מוכנים לשמור על עצמנו, לא צריך לחכות לאף אחד. ניידת עושה פה סיבוב והולכת ומה אחר כך? חמש דקות אחר כך זורקים בקבוק תבערה'', אומרת דיירת ברחוב.

בקרבת מקום נבנה בניין המיועד למגורי סטודנטים. שכונה ג' היא אחת השכונות עליה מדברים, מזה שנים, כמועמדת בחלקה לפינוי בינוי. אחד התושבים, עימו שוחחנו, קצת ספקן: ''שנים מדברים על זה, שנים מדברים על מרכז אורות, אבל בבעיות של השכונה לא מטפלים. לך לרחוב זיסו או לגוש עציון. תסתכל מה הולך שם. אבל לפני שמשפצים, אנחנו רוצים שיהיה פה ביטחון''. דייר אחר ברחוב, עימו שוחחנו, מספר שאימו לא מגיעה לבקר, כי היא חוששת.

בשבוע שעבר, אחרי הפיגוע הרצחני בבאר שבע, החליטו השכנים שהם לא יציבו מחסומים, כדי לא להעמיס על המשטרה וכדי לכבד את זכר הנופלים. בינתיים, פיגוע רודף פיגוע והם מרגישים כי לשבת בבית זה לא משהו המקדם את תחושת הביטחון שלהם. בפעם הקודמת, הם לא הזדהו וביקשו לציין כי זה קורה ב''שכונה ותיקה''. הפעם נמאס להם.
​​​​

​​​​​​​