היסטוריה בשדה בוקר: פסגת הנגב תהפוך לאירוע קבוע

פסגת הנגב, שנערכה במלון קדמא בשדה בוקר, בהשתתפות שרי החוץ של ישראל, מצרים, מרוקו בחריין ואיחוד האמירויות, מתבררת כפריצת דרך ביחסים בין המדינות באיזור. הנציגים יתכנסו יחד בנגב באופן קבוע
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום משותף של כל שרי החוץ (צילום: אסי אפרתי / לע''מ)

מאת משה פריאל, כתבנו המדיני, מלון קדמא בשדה בוקר

כתבנו המדיני משה פריאל, בוועידת הנגב במלון קדמא (צילום: ברנז'ה חדשות)​​​​​​​


תחת מזג אוויר שמשי ואביבי וועידת הנגב בשדה בוקר המשיכה היום (שני) במתכונתה. למרות הפיגוע הרצחני אתמול בחדרה, שהעיב על חגיגה היסטורית  זו. רמז לכך היה אמש בארוחת הערב החגיגית במלון קדמא, שבוטלה הופעתה של זמרת ידועה. 

הוועידה ההיסטורית שנערכה במלון קדמא אשר בשדה בוקר, בהשתתפות שרי החוץ של ישראל, מצרים, מרוקו בחריין ואיחוד האמירויות, תהפוך מעתה לאירוע קבוע, שיסייע למשתתפים ללבן סוגיות ולקדם עניינים משותפים. זוהי אחת הבשורות היוצאות מהוועידה, כזו שתשים את הנגב במרכז העניינים.

במהלך הבוקר, קיימו השרים האורחים שולחן עגול  דיונים בנושאים השונים . לקראת הצהריים בזה אחר זה נתנו השרים הצהרות  מול ציבור גדול של עתונאים מהארץ ומרחבי העולם.

צילום: לע''מ​​​​​​​


מזכיר המדינה של ארצות הברית, אנתוני בלינקן: "אני מצטרף לתנחומים למשפחות ההרוגים ומאחל החלמה מהירה לפצועים. זה לא מגיע לאף משפחה, ואנחנו צריכים לעמוד יחד נגד הטרור הנורא הזה.  אני מביע השתתפות  והשתתפות הנשיא ביידן בצער משפחות הנרצחים מאמש שניהם בני 19 בלבד. אנחנו עומדים בסולידריות עם ישראל שותפתנו נגד הטרור ,מה שאנחנו עושים כאן זה בדיוק ההיפך ממה שמייצג הטרור הזה . הוא אף הדגיש את פוטנציאל קידום הכלכלה הסחר והנושאים האזרחים בין המדינות לרבות תיירות ,חקלאות,מים ואנרגיה''.
​​​​​​​
בלינקן התייחס גם לסוגייה הפלסטינית ואמר כי הסכמי השלום שמתבטאים כאן הם לא במקום התהליך מול הפלסטינים, דיברנו על איך התועלת המדינית והכלכלית שנמצאות כאן יכולות לסייע לרווחת הפלסטינים .נמשיך לעבוד על הסכם שיתבסס על פתרון לשתי המדינות."

שר החוץ לפיד ומזכיר המדינה האמריקאי בקברו של דוד בן גוריון (צילום: לע''מ)​​​​​​​

שר החוץ של בחרין הביא בנאומו את מתקפות החותים בתימן את ארגון החיזבאללה וארגונים נוספים שפוגעים ביציבות האיזורית עבור בחרי,והדגיש כי איום הטרור השיעי בהובלת איראן ,הוא כנראה המסוכן ביותר עבור היציבות הפנימית של הממלכה שמורכבת מרוב שיעי והדגיש שישראל ובחריין צריכים להמשיך לקדם את העקרונות שמאחורי הסכמי אברהם.

שר החוץ של מצריים הרחיב בנאומו את הנושא הפלסטיני וציין כי מצריים תומכת בדרישות הפלסטיניות וקרא לשני הצדדים להגיע לפתרון הוא גם התייחס והזכיר כי רק לאחרונה צויינו 43 שנים לחתימה על הסכם השלום עם ישראל.

וידאו: שר החוץ הישראלי ומזכיר המדינה האמריקאי, בסיור בקבר בן גוריון (צילום: לע''מ)
​​​​​​​


שר החוץ של מרוקו נאסר פוריטה אמר כי נרמול היחסים עם ישראל הואהמשך טבעי של היחסים בין מלכי מרוקו והישראלים כחלק מהקשר הזה ציין שראשי הערים של דימונה וירוחם הם ממוצא מרוקאי.

עבדאללה בן זאיד אמר: "מדובר ברגע הסטורי לכולנו ישראל ומצרים חתמו על הסכם שלום לפני 43 שנים לצערנו איבדנו 43 שנים של פעילות משותפת .מה שאנחנו מנסים להשיג כאן היום זה שינוי של הנרטיב ובניית עתיד טוב יותר עבור ילדינו ונכדינו. מדינות האזור מנסות כעת לשנות את הנרטיב שהתקבע במזרח התיכון וליצור עתיד אחר עבור הילדים. זו הפעם הראשונה שאנחנו בישראל, ואנחנו סקרנים ורוצים ללמוד דברים חדשים. זה זמן להתעדכן וליצור מערכת יחסים חדשה. ראינו שני מיליון מבקרים מישראל בדובאי - וזה רק ממחיש את הסקרנות''. 


הוועידה סוקרה בהרחבה בכל העולם (צילום: משה פריאל)

הפסגה בנגב הינה חלופה לפורום המדינות שמשתתפות בשיחות הגרעין בווינה, שאמורה לאשר את הסכם הגרעין מול אירן.

שר החוץ יאיר לפיד ונציגי המדינות בוועידה גינו את הפיגוע: "בפעם השניה תוך שבוע היכה אמש הטרור בליבה של ישראל, בשני המובנים - גם בתוך המדינה, בתוך עיר הומה אדם, וגם בלבו של כל אזרח ישראלי. זה היה רצח לשם רצח, טרור לשם טרור. המחבלים ירו לכל עבר במטרה אחת: להרוג כמה שיותר חפים מפשע. לשפוך כמה שיותר דם. אני שולח מכאן תנחומים למשפחות הנרצחים ואיחולי החלמה לפצועים. מחשבותינו ותפילותינו אתכם".

וידאו: הצהרת שר החוץ יאיר לפיד בוועידה הנגב (צילום: לע''מ)


וידאו: הצהרות שרי החוץ (צילום: משה פריאל)
​​​​​​​

''מטרתם של הטרוריסטים היא להטיל עלינו אימה, לגרום לנו לפחד להפגש ולקדם את החיבורים וההסכמים בינינו. הם לא יצליחו. אנחנו לא ניתן להם. אין לנו שום כוונה לתת פרס למחבלים. אין לנו שום כוונה לתת להם לנהל לנו את החיים, לקבוע לנו את המדיניות. ישראל היא מדינה חזקה וגאה ולא תכנע לטרור לעולם. אנחנו נמשיך בדרכנו, דרך השלום", ציין שר החוץ לפיד.

שר החוץ הבחרייני, עבד אל-לטיף א-זיאני: "אני גאה להיות באירוע כזה ואני מודה למר לפיד שהזמין אותנו. מתקפות הטרור מצד חיזבאללה ודאע''ש צריכות להיפסק. אנחנו צריכים למצוא את הדרכים שיעצרו המתקפות אלו, ובכך נגיע למטרה שלנו. רק אם נפעל ביחד".

שר החוץ המצרי, סאמח שוכרי: ''הפורום הוא הזדמנות חשובה ליישוב הסכסוך עם הפלסטינים. זה נושא חשוב ולאורך השנים מצרים שמה אותו כמטרה. אנחנו מאמינים שיש לנו את היכולות והמשאבים לעצור את זה - ונמשיך לעשות הכול כדי לעצור את זה ולחתור לשלום".

נאסר בוריטה, שר החוץ המרוקאי, שלח את תנחומים למשפחות הנרצחים בפיגוע בשם ארצו. ''הפסגה היא התגובה הטובה ביותר לטרור. בשם מרוקו אני אציג שני מסרים: הראשון היא שזהו צעד נוסף ביחסים בין מרוקו לעם היהודי. יש משפחות רבות שהגיעו לכאן ממרוקו, וראיתי את זה בערים בנגב, ירוחם ודימונה. השגנו הרבה מההסכם בדצמבר, טיסות ישירות והסכמים שונים, ואנחנו רוצים כמובן להשיג עוד בעתיד.

המסר השני הוא שאנחנו באמת מאמינים בשלום. לא שלום פסיבי, אלא שלום אמיתי שימנע מלחמות - וזו הודעה לכל מדינות האזור. אנחנו רוצים ליצור כאן מציאות חדשה. זה אפשרי, וזה ישפר את חיי האזרחים. הפתרון לסכסוך עם הפלסטינים הוא אפשרי ואנחנו רק צריכים למצוא אותו". 

​​​​​​​


רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3BMuCfS

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬