מדוע המשטרה ביטלה השתתפותה בכנס המתנדבים של סיירת בראל?

סיירת בראל, במסגרתה מתנדבים יהוו מכפיל כוח למשטרה בנגב, עורכת כנס יסוד. ברגע האחרון, המשטרה ביטלה השתתפותה והעירייה הוציאה הודעת הבהרה. אלמוג כהן: ''הכנס יתקיים - ואנחנו נגן על תושבי הנגב''
send whatsapp messsage send FB messsage
אלמוג כהן(במרכז), באחת ההפגנות למען הביטחון בנגב (צילום: דני בלר)

הכנס - והסערה: סיירת בראל, שהתחילה לפני מספר חודשים בהליך מימון המונים, עורכת מחר, ראשון, כנס מתנדבים ברמות ספורטיב. בכנס היו אמורים להשתתף נציגים מטעם משטרת ישראל. ''הכנס ייערך - ואנחנו נגן על תושבי הנגב'', אומר כהן.

אלא שימים ספורים לפני המועד המתוכנן לעריכת כנס ההקמה של סיירת בראל - המשטרה הודיעה באופן מפתיע על ביטול הגעתה ועיריית באר שבע הוציאה הודעת הבהרה בה נאמר כי ''העירייה הבהירה בכל הזדמנות שרק אם אותה התארגנות תזכה לאישור המשטרה – היא תשתף פעולה עימה ובלבד שכל פעילותה תעמוד בקנה אחד עם החוק''. לדברי אלמוג כהן, מיוזמי הסיירת, ביטול ההשתתפות מגיע בעקבות התערבות עמותת שמאל, היושבת בתל אביב.

לפני מספר חודשים, סיירת בראל החלה בהליך של גיוס מימון המונים, מתנדבים וציוד. הסיירת נקראת על שמו של סמ''ר בראל חדריה שמואלי ז''ל, אשר שירת במשמר הגבול ביחידת המסתערבים (ימ"ס) דרום, שנהרג מירי מחבל בגבול רצועת עזה. 

לדברי אנשי הסיירת, מדובר בארגון א-פוליטי של תושבים מהנגב שנועד לחלץ את הנגב מבעיית חוסר הביטחון האישי. תושבי הנגב, בדואים ויהודים, אנו ארגון א-פוליטי ושאינו למטרות רווח. כולנו הורים, אחים, סבים וסבתות מודאגים, שרואים את הנגב מתמוסס לנו בין הידיים''.

על פי אנשי הסיירת, קיימת הבנה בינם לבין המשטרה, באשר לפעילותה, אלא שלפני מספר ימים, הפותעו אנשי הסיירת לשמוע כי המשטרה לא תיקח חלק האירוע.

''לכל מי שהופתע כמונו מביטול הכנס "סיירת בראל" כ 4 ימים לפני המועד ע"י משטרת ישראל מחוז דרום, ההתקפלות המפוארת הזו מגיעה מתוך לחץ של ארגון בשם "הבלוק הדמוקרטי", עמותה רדיקלית במימון זר  היושבת בתל אביב וממומנת ב 95% מכספים המגיעים מחו"ל'', אומר אלמוג כהן. 

לטענת כהן, ''משטרת ישראל מתכופפת לעמותות רדיקליות במימון זר המקבלות מימון (בין היתר) מממשלות עלומות באירופה הנאורה הדואגות לשלומה של מדינת ישראל ושל העם היושב בציון.  מה אכפת להם? שיישרף הנגב!''.

לדברי כהן, 130 איש אישרו התחייבות להתנדב בסיירת. 70,000 שקל גויסו במימון המונים. בידי כהן מכתב, החתום על ידי משטרת ישראל, מחודש דצמבר 2021, אחרי פגישת התנעה בראשות קצין אג"מ נגב: בין היתר סוכם כי יחידת בראל תהווה פיילוט ותתמקד בעיר באר שבע. גיוס המתנדבים יהיה בשת"פ של תחנת באר שבע עם אלמוג כהן, שהוא לוחם יס''מ בעברו. גיוס המועמדים יהיה בהתאם לנהלי המשטרה ויקבל תעדוף. עם גיוסם ובטרם תחילת ההפעלה יעברו מתנדבי היחידה הכשרה וחניכה .מתנדבי היחידה יפעלו בהתאם לנהלי המשטרה ובפיקוח של תחנת באר שבע. תהליך הגיוס וההכשרה יהיו בליווי ובפיקוח של אג"מ נגב.

הכנס, על פי אנשי הסיירת, יתקיים כמתוכנן, ברמות ספורטיב, מחר, ראשון, ה-20 במרס, החל מהשעה 18:00. 

עיריית באר שבע העבירה הודעה בנוסח זה: ''מדובר על יוזמה של מתנדבים הפועלים תחת משטרת ישראל, באישורה ובליוויה. העירייה הבהירה בכל הזדמנות שרק אם אותה התארגנות תזכה לאישור המשטרה – היא תשתף פעולה עימה ובלבד שכל פעילותה תעמוד בקנה אחד עם החוק''.

''בעקבות יוזמה של תושבים-מתנדבים, להשתלב בפעילות התנדבותית לחיזוק הביטחון האישי, פנתה העירייה למשטרת ישראל והבהירה לאותם מתנדבים ולמשטרה כי כל פעילות שכזו חייבת להיות תחת המשטרה ובאישורה''.

''הכנס המדובר תואם יחד עם המשטרה, כמו גם הדיונים שנערכו יחד עם המתנדבים ונציגי העירייה, בהם השתתפו גם נציגי המשטרה האמונים על תחום ההתנדבות. כל פעילות המתנדבים והמשימות יהיו חייבות להיות בתאום ובאישור המשטרה באופן שוטף''.

''העירייה חזרה והבהירה במספר הזדמנויות כי היא מתנגדת לכל פעילות או יוזמה עצמאית מצד תושבים וכי הפעילות חייבת להיות מאושרת על ידי המשטרה. רק לאחר שהמשטרה אישרה, הסכימה העירייה באופן עקרוני להקמת ההתארגנות, שהיא התנדבותית והיא אף מברכת על פעילות התנדבותית ואכפתית מקרב התושבים ואף מעודדת זו ובתנאי שעומדת בהתאם להוראות החוק''.

מהמשטרה נמסר: ''משטרת ישראל הודיעה כבר בתחילת השבוע כי לא תיקח חלק ביוזמה המוצעת וממ"ז דרום לא ייטול חלק בכנס שנקבע, זאת לאחר שהובהר על ידנו כי על פי חוק שירות המדינה אסורה התרמה למטרה זו.  נדגיש כי משטרת ישראל מקבלת בברכה אזרחים המעוניינים להתנדב ובתנאי שההתנדבות הנה במסגרת פקודות ונהלי המשטרה''.
​​​​​​​