עליה בדיווחים על פגיעות בלהט''בים, 10% - מבאר שבע והנגב

בדוח השנתי שהאגודה למען הלהט''ב הגישה הבוקר לשר לביטחון פנים נחשפו נתונים מדאיגים על עליית בפגיעות בקהילה - רובן דווקא בתל אביב, כ-10% בלבד בבאר שבע והנגב
send whatsapp messsage send FB messsage
הפגנה של קהילת הלהט''ב בב''ש (צילום: דני בלר)

האגודה למען הלהט"ב הגישה הבוקר, רביעי, את דו"ח הלהט"בופוביה לשנת 2021 לשר לביטחון הפנים, עמר ברלב. מממצאי הדו''ח עולה  כי חלה עלייה של 41% במספר הצעירים שסולקו מביתם בשל זהותם, עליה של 50% בדיווחי הפגיעות כלפי טרנסים/ות, עליה של 5% בדיווחים על פגיעה על רקע זהות במערכת הבריאות ועליה של 10%בדיווחים על פגיעה בלהט''בים.  כמו כן, חלה עליה בדיווחים של להט''בים בוגרים, בגילאי 56+. מרבית הדיווחים מגיעים מתל אביב (35%) ואילו 10% מכלל הפניות הן מבאר שבע והנגב.  עיקר הפגיעות כלפי להט''בים הן בתוך המשפחה (43%), מיעוטן הן במקומות עבודה.

על פי הדו''ח,  נרשמה השנה עלייה של כ-41% בכמות השוהים הכללית במסגרות חוץ ביתיות להט"ביות - ׳בית דרור׳, 'אבני דרך׳, 'דירות מעבר לטרנס' ו׳הגג הוורוד׳. בד''וח מסבירים כי ''העלייה במספר הפונים והפונות שהגיעו למסגרות הללו נובעת בין היתר מקשיים מורכבים שחוו חברי הקהילה בתקופת הקורונה, החל מפרוץ המגפה ועד היום''.

נתון מטריד שעולה מהדו"ח, הוא כי  חלה עלייה חדה בדיווח על מקרי להט"בופוביה במערכת הרפואית בישראל: בסיכום שנת 2021 כ-7% מכלל הדיווחים שהגיעו למרכז הדיווח התייחסו למקרים במפגש עם מערכת הבריאות, לעומת פחות מ-2% בשנת 2020.

​​​​​​​על פי הדוח, מדובר ב"המתנה ארוכה לניתוחים להתאמת מגדר, אפליה במעמד תרומת דם של הומואים וטרנסג'נדריות, לשון פנייה לא הולמת, טפסי קופות החולים אשר מנוסחים למשפחה שבה יש רק אופציה לאם ואב ומחיקה כללית של המשפחה הגאה, מניעת קבלת מידע רפואי על ילדים לא ביולוגיים ועל בני ובנות זוג נשואים מאותו המין, מניעה של קבלת טיפולים עקב הליך להתאמת מגדר, רופאים שמייעצים שלא לקיים יחסי מין בין גברים וכן מטפלי גוף ונפש אשר מבצעים טיפולי המרה. מקרים אלו הם רק קצה הקרחון, כשאנו מבינים ויודעים שישנם עוד מקרים רבים שנשארים נסתרים ואף מקרים שלעתים יכולים להגיע לכדי סכנת חיים".

השנה, על פי הדו''ח, ניכרת גם מגמת עלייה של הפונים והפונות בקהילה הטרנסית: ב-2020 אחוז הנשים הטרנסג'נדריות שפנו למרכז הדיווח עמד על כ-7% ואילו ב-2021 עלה ל-15%, עלייה של יותר מפי 2. עלייה דומה נרשמה גם מצד הגברים הטרנסג'נדרים המדווחים,  כ-6% ב-2020 ואילו ב-2021 כ-10%.

ב-2021 נרשמה גם עלייה בפניות על להטב"ופוביה ברשת. בבאר שבע, עם זאת, לעומת שנים קודמות, לא נרשמו יותר מדי הערות הומופוביות ברשתות, במיוחד בימים הרגישים שלפני מצעד הגאווה. באשר לדיווחים על פגיעות ואיומים כלפי הקהילה הטרנסית, כ-50% הגיעו מתל אביב - ורק 7% מבאר שבע.

מדובר בנתון מפתיע, שכן העיר תל אביב נחשבה למקום הבטוח ביותר לקהילה הלהט''בית ואילו באר שבע נחשבה פחות מקבלת ויותר מפלה. למצב בבאר שבע ניתן לזקוף מדיניות עירונית התומכת בקהילה, את קיומו של הבית הגאה וכן מתן מענה עירוני לסגויות של רווחה של חברי הקהילה. 

קו הקשב של אגודת הלהט''ב

הקו פועל בימים א'-ה' ומוצ"ש בשעות 19:30-22:30. ניתן לפנות בשעות הפעילות באמצעי התקשורת הבאים:

  • בטלפון: 2982 *

  • באפליקציית וואטסאפ (whatsapp) במספר: 058-6205591

  • בעמוד הפייסבוק של קו הקשב: יש עם מי לדבר

  • בצ'אט אנונימי: התחברות באמצעות הבאנר מימין, בשעות הפעילות

  • במייל yesh@lgbt.org.il 


רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3FSWzTO
​​​​​​​
על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬