תופעה נוראית: נפטרים לבדם - ומתגלים רק כשריח הריקבון עולה מהבית

בעקבות ריבוי המקרים, ברמה הארצית וגם בב''ש - של עריריים שנפטרים לבדם ומתגלים במצב ריקבון רק אחרי שבועות, נפגשו להתייעצות אנשי זק''א, עיריית ב''ש וביטוח לאומי
send whatsapp messsage send FB messsage
מפקד זק''א בב''ש, יהודה לורבר (במרכז) עם סגן ראש עיריית ב''ש הרב גדי מאזוז (משמאל) (צילום: דוברות ז''קא)

פרויקט מיוחד למען קשישים, בודדים ועריריים בשיתוף פעולה של מתנדבי זק"א, עריית באר שבע וביטוח לאומי מחוז דרום: אמש, שלישי, נערכה פגישה בלשכת סגן ראש העיר באר שבע הרב גדי מאזוז מחזיק תיק הרווחה ובהשתתפותם של מנכ"ל זק"א דובי ויסנשטרן, שמואל סעדון מנהל ביטוח לאומי מחוז דרום, מנהלת הרווחה בעיר  אתי כהן ונציגי הרווחה, מפקד זק"א מרחב נגב יהודה לורבר, נציגי המתנדבים בעיר ונציגי העירייה.

הפגישה נערכה בעקבות עלייה חדה במקרים הקשים והמצערים של איתור גופות קשישים, בודדים ועריריים במצב ריקבון קשה זמן רב לאחר פטירתם ברמה הארצית. מתחילת השנה היו בבאר שבע 3 מקרים בהם גופות ערירים התגלו רק כעבור ימים במצב של אובדן צלם אנוש.

הרב גדי מאזוז, סגן ראש העיר באר שבע ומחזיק תיק הרווחה שיזם את המפגש לאחר שהבחין במקרים הקשים בבאר שבע, שיתף כי: "הנושא בוער בי. כל זמן שאנו מוצאים בן אנוש במצב מחריד - זהו כשל חברתי חמור. נעשה הכל למען תושבי באר שבע הבודדים והעריריים. אני לא יכול לאפשר מצב בו מוצאים אדם ימים ושבועות לאחר מותו.  יחד עם מתנדבי זק"א, גורמי הרווחה, ביטוח לאומי ומשרדי הממשלה, ובנוסף ארגונים חברתיים בעיר אנו מקימים מערכת מתנדבים אשר ידאגו לרווחתם של אותם אנשים בודדים - כדי להציל את חייהם.״

אתי כהן מנהלת מחלקת הרווחה בבאר שבע ציינה את צוותי הרווחה שעוסקים מסביב לשעון למען רווחתם של תושבי באר שבע: "אנחנו נמצאים כאן כדי לנסות למנוע את המקרים הקשים ולסייע לתושבים, נפעל להכנסת מערכות מיוחדות וטכנולוגיות מתקדמות בכדי לסייע לתושבים במגוון דרכים כדי למנוע מקרי מוות מיותרים ומחרידים"

דובי ויסנשטרן מנכ"ל ארגון זק"א הציג בכאב את הנתונים הקשים של האירועים בהם טיפלו מתנדבי זק"א בגופות של קשישים ובודדים שנמצאו ימים ושבועות לאחר מותם: "מדובר באנשים שקופים שאיש לא מתעניין בשלומם, לצערי, ברוב המקרים גופותיהם מאותרות רק בגלל ריח נורא שמפריע לשכנים.  בשם מתנדבי זק"א, אני מודה לסגן ראש העיר ולכלל השותפים על הרצון ועל הפעילות למניעת המקרים הקשים, אין ספק שהפעילות תציל חיים - וכל המציל נפש אחד בישראל כאילו הציל עולם ומלואו".

עדויות מהשטח: ''כשלא ראיתי את השכן בבוקר יושב עם הקפה בגינה, הבנתי שקרה משהו נורא''

א', משכונה ג', בן 40, מתגורר בגפו ברחוב צדדי: ''אנחנו מכירים פה את השכנים, אין פה את הניכור של השכונות החדשות. כל בוקר הייתי יוצא לעבודה ורואה את השכן יושב בחצר של הבית, שותה קפה. אומרים בוקר טוב, הוא נותן לי את הדואר אם היה, כי יש לבניין רק תיבה אחת. לפעמים שכנה יורדת שם, יושבת איתו, מביאה עוגיות, מין פרלמנט בוקר כזה. בוקר אחד ירדתי והוא לא היה וכל היום הייתה לי תחושה נוראית. הבן שלו הגיע בלילה, אחרי שגם הוא לא הצליח להשיג אותו בטלפון. התברר שהאבא נפטר כשהוא ישב בכורסת הטלוויזיה. הטלוויזיה הייתה דלוקה ולידו היה כוס קפה שלא הספיק לשתות. אנחנו קיר ליד קיר, ועד היום אני רועד כולי כשאני נזכר שבלילה אני יושב בבית ומעבר לקיר, השכן שלי ללא רוח חיים''.

לא הרחק משם, אדם ערירי שהתגורר בדירת חדר נפטר בביתו. רק אחרי שהשכנים הריחו ריח נוראי, הבינו כי קרה דבר נורא. א': ''זה קרה כמה ימים אחרי המקרה אצלנו, אבל שם היה בן אדם בודד, ללא חברים, דברים כאלה נוראיים לצערי קורים בכל שכונות העיר''.


רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3FSWzTO
​​​​​​​
על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬