היום, שלישי, יום העלאת המודעות הלאומי למַפְעֵם (דפיברילטור)

במהלך השבוע ובדגש על יום ג' (22.2) יערך קמפיין הסברתי בשיתוף מפעל הפיס בפריסה ארצית הכולל פעילויות הסברה להעלאת מודעות למכשיר המַפְעֵם (דפיברילטור), הדרכות ברשות הרבים ובמרחב הווירטואלי בסיוע ארגונים
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום: דוברות מד''א / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א'

היום (ג'), מקיים מגן דוד אדום יחד עם מפעל הפיס, האיגוד הקרדיולוגי הישראלי, מרכז השלטון המקומי, יישומון "איפה דפי?" ומיזם "שמים לב" את יום העלאת המודעות למַפְעֵם (דפיברילטור) בישראל. מטרת היום המיוחד הנו להציב זרקור על מכשיר המַפְעֵם (דפיברילטור) שבאמצעותו כל אחד יכול להציל חיי אדם בשטח בעת חירום ועל הכרת הפריסה הרחבה שלו במקומות ציבוריים ברחבי הארץ.

במהלך השבוע ובדגש על יום ג' (22.2) יערך קמפיין הסברתי בשיתוף מפעל הפיס בפריסה ארצית הכולל פעילויות הסברה להעלאת מודעות למכשיר המַפְעֵם (דפיברילטור), הדרכות ברשות הרבים ובמרחב הווירטואלי בסיוע ארגונים נוספים, בהם צה"ל, משרד הבריאות, קופות החולים ועוד.

צוותי מגן דוד אדום יפרסו בעשרות עמדות ברחבי המדינה במטרה להנגיש לציבור את הידע על מכשיר המַפְעֵם, להסביר על החשיבות לחייג מיד למוקד החירום 101 של מגן דוד אדום במקרה חירום רפואי, להדגים וללמד את צורת השימוש הפשוטה במכשיר המַפְעֵם (דפיברילטור) אותה כל אחד ואחת יכולים לבצע, גם ללא ידע רפואי מוקדם ולכוון לאיתור המכשיר הקרוב ביותר בכל רגע נתון במרחב הציבורי  - מידע ופרטים על נקודות ההדרכה, סרטוני הדרכה ולומדות להפעלת מכשיר המַפְעֵם ניתן למצוא באתר מד"א בכתובת https://www.mdais.org/defi.

במדינת ישראל מדווחים על כ-8,000 מקרי מוות בשנה כתוצאה מדום לב, מתוכם כ-50% מתרחשים מחוץ לכותלי בתי החולים. זוהי סיבת המוות השנייה בשכיחותה במדינה. בכל 60 שניות שחולפות ללא טיפול מרגע דם הלב, פוחתים סיכויי ההישרדות של החולה בכשבעה עד עשרה אחוזים וככל שמתן מכת חשמל מתרחש מהר יותר, הסיכוי של החולה לחדש את פעילות הלב גדל מסבירים במד"א. חיים רבים כבר ניצלו ברחבי הארץ באמצעות מכשירי המַפְעֵם שהציבו מגן דוד אדום ובשיתוף מפעל הפיס ורשויות וגופים נוספים, שכל אזרח יכול להפעיל בקלות, ללא ידע רפואי מוקדם. המכשיר נותן מכות חשמל על פי הצורך, מכתיב את קצב ההחייאה, ומספק הוראות הפעלה קוליות וחזותיות ברורות. במקביל, המַפְעֵם מחובר למוקד החירום 101 של מד"א, כשהמפעיל מקבל הנחיות טלפוניות נוספות מהחובשים והפרמדיקים במוקד החירום 101 של מד"א. באותו הזמן, צוותי מד"א מקבלים פרטים על המטופל עוד בדרכם למקום האירוע. מגן דוד אדום פרס אלפי מכשירי מַפְעֵם למען הציבור ברחבי המדינה, מאות מהם מוצבים על עמדות מפעל הפיס מדן ועד אילת.

המיזם "שמים לב" הוקם ביוזמת ליהי קורן בעקבות מקרה אישי בה אביה לקה בדום לב במקום עבודתו ולא חובר אליו מכשיר מַפְעֵם עד להגעת צוות מד"א ופועל בשיתוף מגן דוד אדום ויישומון "איפה דפי?" - פלטפורמה למיפוי דפיברילטורים חברתית, אשר עוסקת בהנגשת דפיברילטורים במרחב הציבורי והפרטי למען הצלת חיים, וכוללת אפליקציית מובייל למיפוי ואיתור דפיברילטורים – המידע מסונכרן למערכת השליטה והבקרה של מד"א במוקד החירום 101.

רו"ח אביגדור יצחקי, יו"ר מפעל הפיס: "לפני כשנה וחצי, מפעל הפיס השיק מיזם לאומי בשיתוף מד"א להצבת מכשירי החייאה (דפיברילטורים) במרחב הציבורי, במסגרתו נפרסו ברחבי הארץ, מחוץ לעמדות מפעל הפיס, 600 מכשירים מתקדמים בעלי תקשורת אלחוטית למוקד 101 של מד"א בהיקף השקעה של כ - 5 מיליון שקלים. הנגישות לעמדות קיימת גם כאשר התחנה סגורה.  מפעל הפיס משקיע את כל רווחיו למען הקהילה והחברה הישראלית ואין מטרה חברתית נעלה יותר מהצלת חיי אדם. אנו שמחים להיות שותפים גם במיזם החברתי 'שמים לב', ויחד עם מרכז השלטון המקומי, האיגוד הקרדיולוגי בישראל, אפליקציית "איפה דפי?" וגופי ההצלה בישראל - נהיה שותפים מלאים להמשך העלאת המודעות לנושא".

יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין-מכבים-רעות, חיים ביבס: "השלטון המקומי עוסק יום-יום, בשגרה ובחירום, בביטחון האישי ובאיכות החיים של תושביו, תוך מתן דגש מיוחד על הצלת חיי אדם. המעורבות שמגלות הרשויות המקומיות בתחום בריאות הציבור רק הולכת ומתחזקת, וראינו זאת ביתר שאת במהלך משבר הקורונה. זו זכות עבורנו להיות שותפים במיזם חשוב זה 'שמים לב' שפונה לכל אזרח ואזרח במדינה ומאפשר לנו לקחת חלק בהעלאת המודעות, בהדרכה, בהצבת מכשירים נוספים במרחב הציבורי, ובהגברת התודעה לנושא, ובכך לתרום להצלת חיים יקרים".

ד"ר איציק ביטון, נציג האיגוד הקרדיולוגי: "האיגוד הקרדיולוגי הישראלי פועל מזה שנים רבות לקידום איכות הטיפול בחולי הלב בישראל במסגרת של הכשרת הצוות הרפואי, מחקר מתקדם, חקיקה וכמובן חינוך הציבור הרחב. האיגוד רואה חשיבות עליונה בצמצום מקרי התמותה והנכות ממקרים של "מוות פתאומי", תוך שיתוף פעולה עם גופי ההצלה הלאומיים, משרד הבריאות והרשויות המקומיות והמיזם החברתי להעלאת המודעות לדפיברילטורים במרחב הציבורי. זוהי יריית הפתיחה במכלול פעולות שמטרתן היא להפוך את מדינת ישראל למובילה עולמית בתחום זה ולהציל חיי אדם. ד"ר יצחק ביטון נציג האיגוד הקרדיולוגי."

אלי בין, מנכ"ל מד"א: ״בשנים האחרונות פועל מגן דוד אדום בנחישות על מנת להנגיש את מכשירי המַפְעֵם לאזרחים בכל רחבי מדינת ישראל, במטרה להציל חיים. לצד הצבת אלפי המכשיר במרחב הציבורי לרשות הכלל, אלפים מכונני מגן דוד אדום, עובדים ומתנדבים מתניידים עם מכשיר צמוד ברכבם הפרטי או באופנוע החירום - על מנת לעזור ולהציל חיים בכל עת. אני קורא לציבור להגיע לעמדות מגן דוד אדום שיפרסו ביום המודעות למַפְעֵם ברחבי הארץ וללמוד איך בעזרת מספר פעולות פשוטות ניתן להציל חיים. אני מבקש להודות לשותפנו לדרך במפעל הפיס ולגרומים הרבים הנוספים שפועלים יחד איתנו במרץ למען הציבור ומסייעים בהצלת חיים תוך פעילויות רבות להעלאת המודעות לשימוש במכשיר בציבור והצבת מאות מכשירים במקומות ציבוריים, מכשירים שללא ספק בעזרתם ניצלו חיי אדם רבים ברחבי הארץ."


רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3FSWzTO
​​​​​​​
על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬