מחקר בסורוקה: הסגרים השפיעו על הופעת זיהומים שלא בעונתם

הסגרים אמנם התמודדו עם הפצת נגיף הקורונה, אבל השפיעו גם על הפצת מחלות זיהומיות בדרכי הנשימה והעיכול - קובע מחקר משותף לסורוקה וקופ''ח כללית
send whatsapp messsage send FB messsage
פרופ' יונת שמר אבני, מח' קורונה בסורוקה (צילומים: דוברות סורוקה / שימוש הוגן על פי סעיף 27א')

‏מחקר של בית החולים סורוקה ומחוז דרום בקופ''ח כללית מצא קשר בין ההקלות בהגבלות החברתיות בסגרים (שלושת החודשים הראשונים לאחר ההקלה בהגבלות בחודשים אפריל-יוני 2021), בעקבות הירידה בתחלואת הקורונה, לשינויים בתפוצת מחלות זיהומיות אחרות באוכלוסייה.

ממצאי המחקר מראים שהסגרים הובילו גם לשינוי בתפוצת מחלות זיהומיות וגם העלו שאלה בנוגע לשינויים אפשריים במערכת החיסון של האוכלוסייה .במחקר אשר השווה בין השנים 2021 ל-2017, ובוצע בקרב כ 390 אלף מטופלים במרפאות בקהילה בישראל נמצאה עלייה בתחלואה נשימתית ובזיהומים במערכת העיכול בקרב ילדים בגילאי 0-3, ועלייה בזיהומים נשימתיים בקרב כל קבוצות הגיל במהלך 3 החודשים לאחר הסרת מגבלות ההתכנסות. 

הממצאים מצביעים על כך שהסגרים הובילו לא רק לשינוי סביבתי אלא גם מעלים שאלה בנוגע לשינויים אפשריים במערכת החיסון שלנו בגלל הריחוק הסביבתי (עלייה בתחלואה בקרב בני 0-3 שלא  נחשפו מעולם לקורונה ולאחר הקלת הסגרים, ביחס לבני 0-3 בשנים קודמות). ייתכן והממצאים מעידים כי חל שינוי במערכת החיסון של הילדים, אך נדרש מחקר המשך לבדיקת הנושא.

מגמות התחלואה שנצפו בישראל במסגרת המחקר חזו את המגמות שהתרחשו במדינות אחרות לאחר ההקלות בהגבלות הקשורות ל-COVID-19, במיוחד עם האתגרים המתמשכים של הזנים של נגיף הקורונה.

צוות החוקרים מסורוקה ומכללית מחוז דרום כלל את: פרופ' יונת שמר אבני, מנהלת המעבדה לווירולוגיה בסורוקה, ד"ר עמר דוד שמעון, מומחה ברפואת משפחה מנהל מרפאת בני דקלים, כללית מחוז דרום ד"ר נורם או-רורק, וטל מיכאל , סטודנט לרפואה בכללית מחוז דרום.

פרופ' יונת שמר אבני, מנהל המעבדה לווירולוגיה בסורוקה: "לאחר מתן החיסונים הוסרו מגבלות התקהלות ושימוש במסכות. כתוצאה מכך הייתה עליה בתחלואה נשימתית של האוכלוסיה הכללית שאינה אופיינית לעונה. בקרב ילדים עד גיל 3, הייתה גם עליה בתחלואה של מערכת העיכול.  כך שלמרות הירידה בתחלואה ב covid 19 האוכלוסייה חוותה גל תחלואה לא שיגרתי באביב, שחזה את מה שקרה אחר כך בשאר האוכלוסייה בעולם".

ד"ר עמר דוד שמעון, מומחה ברפואת משפחה מנהל מרפאת בני דקלים, כללית מחוז דרום: ״ מאז התפרצות מגיפת הקורונה הבחנו בעלייה משמעותית במחלות זיהומיות שכיחות שלא בעונתן ולא בעוצמתן. כלומר, בעקבות הסגרים, שיעורי התחלואה הזיהומית בקהילה השתנתה. מחלות זיהומיות, כמו דלקות ריאה, שמתפרצות בעיקר בחורף, הופיעו בקיץ או באביב ובמספרים גבוהים משמעותית משנים קודמות. בעוד שחווינו הקלה מסוימת בהדבקות זני הקורונה, מחלות ויראליות אחרות התפרצו ביתר שאת".

"למחקר משמעות ברורה עבור מקבלי ההחלטות במערכת הבריאות: יש חשיבות להיערכות מותאמת למציאות המשתנה. כ- 90% מהרפואה בישראל ניתנת במרפאות הקהילה, ועל כן היערכות נכונה תסייע במניעת ובהתמודדות עם התפרצויות אפידמיות נוספות, המשליכות על חיי היום יום של כולנו בתחומי הבריאות, החינוך, הביטחון והכלכלה". 


רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3FSWzTO
​​​​​​​
על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬