כתבי אישום על עבירות נשק: ניסו למכור נשק בוואצאפ

פרקליטות מחוז מרכז (פלילי) הגישה לבית המשפט המחוזי מרכז כתב אישום כנגד חמישה נאשמים בגין עבירות נשק המבוססות על תיעוד שנמצא בטלפונים הניידים של הנאשמים
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום הדמיה: Photo by Torsten Dettlaff from Pexels

כתב האישום מייחס למוחמד אבו לבדה (23) מרמלה, שני תושבי הפזורה עבד אלכרים אבו נאדי (21) ועלי סלימאן (21) ושני תושבי תל שבע עודה אבו עסא (27) וקרם אבו עסא (21), כל אחד על פי חלקו, אישומים של ניסיון לעסקה ולרכישת נשק וכן נשיאה והחזקה של נשק ותחמושת, לאחר שבטלפון הנייד שלהם נמצא תיעוד לניסיון ביצוע עסקאות בנשק באמצעות אפליקציית WHATSAPP וכן תמונות וסרטון "טיקטוק" המתעדים אותם אוחזים בנשק ודורכים אותו.

על פי כתב האישום, שהוגש על ידי עו"ד אורי רינצקי, בין אבו לבדה לבין יתר הנאשמים התקיימו התכתבויות שונות באמצעות היישומון ווטסאפ באשר לביצוע עסקאות נשק.

כך למשל, שלח אבו נאדי לאבו לבדה הודעה ובה ציין כי יש בידיו אקדח חדש וביקש כי יימצא קונה עבורו, תוך שצירף את תמונתו של האקדח וציין כי מחירו עומד על 45,000 שקלים. בהמשך אותו יום שלח אבו נאדי לאבו לבדה הודעה נוספת ובה תצלום של אקדח נוסף ומחסנית לצד הכיתוב "יש את זה ב15 אלף". אבו לבדה השיב כי ינסה למצוא לו קונה, ובהמשך לכך שלח לסלימאן את תמונות האקדח והמחסנית והציע לו לרכוש אותם בתמורה ל-18 אלף ₪ שקלים. סלימאן נענה להצעתו של אבו לבדה תוך שהתלונן על המחיר הגבוה שהוצע לו.

באחד המקרים, התכתב הנאשם עודה אבו עסא עם אבו לבדה בווטסאפ, וביקש ממנו לרכוש דרכו רובה – סער מסוג M-16. אבו לבדה ציין בפני אבו עסא כי קיים ברשותו רובה מסוג זה וכי מחירו 70 אלף ₪. בהמשך לכך, אף שלח אבו לבדה לאבו עסא תמונה של הרובה.

במקרה נוסף צילם אבו לבדה סרטון באמצעות יישומון ה-"טיקטוק" בביתו שבעיר רמלה, כשהוא מוציא את האקדח ממגירת מזנון בביתו, מציגו למצלמה, ושולף מהאקדח מחסנית ובה תחמושת מתאימה. כמו כן, נתפסו מספר תמונות במועדים שונים בהם הצטלם אבו לבדה כשהוא אוחז בנשק בפוזיציות שונות.

במועד אחר, תיעדו אבו לבדה וקרם אבו עסא אחד את השני כשהם בתוך רכב וכל אחד מהם אוחז בתורו באקדח טעון במחסנית ודורך אותו.

במקביל לכתב האישום הוגשה כנגד הנאשמים גם בקשת מעצר עד לתום ההליכים המשפטיים כנגדם ובה ציינה הפרקליטות: "למשיבים מיוחסות עבירות נשק חמורות, המקבלות נופך חמור עוד יותר נוכח נפיצותן של עבירות בנשק המתרחשות חדשות לבקרים בחברה הישראלית.  העובדה כי לא אותרו כלי נשק שנסחרו ונישאו, ועדיין זמינים לשימוש אלים, מגדילה את המסוכנות הנשקפת מהמשיבים, בשל הפוטנציאל הקטלני הטמון בכל אחד מאותם כלי נשק".


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com