איך איש לא שם לב לזעקה של ת'?: טענות קשות בעקבות מותה הטראגי

אתמול הובאה למנוחות ת', תושבת ב''ש, שנפטרה בנסיבות טרגיות. חבריה טוענים: ''היא שידרה מצוקה גדולה, זעקה ברשתות החברתיות - והגורמים התעלמו ממנה''
send whatsapp messsage send FB messsage
הזעקה של ת' ברשתות (צילום מסך), הלווייתה בבית העלמין החדש (צילום: רפאל כהן) / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א'

זעקה לעזרה - ואיש לא שמע. אתמול, מוצאי שבת, הובאה למנוחות ת', תושבת באר שבע, שנפטרה בנסיבות טראגיות. לא אחת, ת' ניסתה לפנות דרך רשתות חברתיות לרשויות. באחד המקרים העלתה תיעוד שצילמה חברתה בחדר המיון, אחרי שניסתה לפגוע בעצמה. בתיעוד אחר, שהופץ ברשתות, נשמעת שיחה בינה לבין המשטרה ובה חילופי דברים קשים, בסופם השוטר אומר כי ניידת בדרך אליה. 

מאז נודע דבר מותה הטראגי, הרשתות החברתיות בבאר שבע גועשות- ולא רק הן. ''הילדה הזאת הייתה כמו בת שלי 
כל החברות של הבת שלי הן הבנות שלי'', מספרת האם של ידידתה הקרובה. ''בתי עוברת יום קשה מנשוא עם מותה הטראגי של ת'. שהייתה סוג של בת נוספת עבורי. היא שיתפה אותי בכל סיפור החיים שלה, אני יודעת הכל דרכה ואני מתקשה לעכל. בדקות אלה נערכת ההלוויה של ת'.

בתי חברת נפש של ת' קיבלה קשה את מותה. עד כדאי כך קשה, שהיא יודעת וחוזרת על עצמה שוב ושוב  שלחברתה היקרה לא היה אף אדם בעולם שיגונן ויעטוף אותה בחום ואהבה הילדה הזאת חיבקה אותי ותמיד אמרה לי: הלוואי והייתה לי אמא כמוך''.

י', ידיד אחר, כתב: ''היא נשמה יקרה שהנפש שלה סבלה המון!  בואו נהיה טובים! בואו לא נשפוט אף אדם, בואו נאמין לאנשים ונגלה כלפיהם אמפטיה, חמלה והכלה ובוודאי שלא נאבד שליטה ונפגע חלילה בנפש, ומי שלא מסוגל? שלא יעבוד עם אנשים, שלא יעבוד במקומות שדורשים הכלה וחמלה''.

ב', ידיד נוסף, כתב: ''תסתכלו ימינה, תסתכלו שמאלה, תסתכלו בסטוריז ובפוסטים, זה בכל מקום.  זה יכול להיות במשפחה שלכם,  ההורים שלכם,  הילדים שלכם, חברים שלכם, שכנים שלכם או סתם מישהו מהרחוב שאתם רואים מידי פעם... אנחנו אלופים בדיעבד,  הנה!  פה בתמונות,  אין זעקה גדולה מזו. איך אף אחד לא ראה, לא עשה, אני פשוט חנוק מעצב וכעס''.

הבוקר, פחות מיממה אחרי שהובאה למנוחות, רבים בבאר שבע המומים וכועסים על מה שאירע ומפנים אצבעות מאשימות כלפי המערכת. ל', הורה למתמודד נפש, שמע על המקרה, דרך הרשתות החברתיות. ''יש לנו בן מתמודד נפש, בן 35. הוא נזקק לטיפול, לליווי, באחת הפעמים הוא ניסה לפגוע בעצמו ובנס, בתחושה של ההורים שמשהו לא בסדר בצורה שדיבר איתנו בטלפון, הצלנו אותו. המקרה של ת' מצמרר אותנו, אנחנו רק יכולים לנחש מה עבר עליה ועל המשפחה''.

''אצלנו הבן לא גולש ברשתות, אבל ת' הייתה משתפת את כולם במה שקורה לה. איך לא נדלקו נורות האזהרה? זה מצמרר, אנחנו משתתפים בצער העמוק של המשפחה, אין לנו מילים''.

לדברי ל', קיים קושי בבאר שבע בכל הקשור לטיפול הנפשי ולא אחת, משפחות מוצאות עצמן חסרות אונים או נאלצות לפנות לטיפול פרטי. ''לא כל אחד יכול להוציא מאות שקלים לפגישה טיפולית. הרשויות מתעוררות רק כשקורה משהו קיצוני. כמו בכל נושא אחר, הכל עניין של משאבים''.

ממשטרת ישראל נמסר בעניין השיחה הטעונה בינה לבין מוקדן:  ''אנו משתתפים בצער המשפחה על אבדנה. בכל הנוגע להתנהלות השוטר במהלך השיחה למוקד, אנו רואים זאת בחומרה רבה, התנהלות שאינה עומדת בקנה אחד עם ערכי המשטרה ונורמות ההתנהגות המצופות מכל שוטר. בהתאם, החל כנגד השוטר הליך משמעתי, השוטר הודח מתפקידו בעקבות המקרה ובנוסף הורחק מעבודה מול קהל,  בימים אלו מתנהל הליך בעניינו לבחינת המשך שירותו בארגון."

במשרד הבריאות חוקרים את נסיבות המקרה, אך המשרד מנוע מלפרט, מפאת צנעת הפרט.

בעיריית באר שבע ניתנה תגובה לתקשורת בה נאמר כי ''במשך שלוש שנים היא טופלה באופן אינטנסיבי על-ידי עובדת סוציאלית שהייתה בקשר רציף''.


במקרה של מצוקה נפשית, שלכם או של אדם קרוב, יש לפנות לער''ן, טל' 1201. סה"ר – סיוע והקשבה ברשת; סיוע למשפחות שיקיריהן התאבדו – עמותת "בשביל החיים" – 03-7487771.


רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3FSWzTO
​​​​​​​
על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

​​​​​​​
​​​​​​​​​​​​