''אחוז האבטלה לא רלוונטי. האתגר שלנו הוא תעסוקה איכותית''

ראש עיריית ירוחם, טל אוחנה, השתתפה בפאנל תעשייה ושלטון מקומי בוועידת התעשייה וההייטק של התאחדות התעשיינים באילת- ודיברה על חזונה להפוך את ירוחם לעיר היי טק
send whatsapp messsage send FB messsage
ראש עיריית ירוחם, טל אוחנה (צילום: ארן דולב / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

"נסגרו לי 3 מפעלים בירוחם בשנים האחרונות, אבל ראיתי בכך הזדמנות גדולה לכתוב מחדש את הסיפור הכלכלי של העיירה. להביא לעיר תעשיות מתקדמות וטכנולוגיות בפריון גבוה, שהשכר ההתחלתי בהן זהה לשכר הממוצע במשק. בין האשר הצלחתי להביא לעיר בשנתיים האחרונות חממה טכנולוגית בתחום הפרמצבטיקה והקנאביס הרפואי, עוגנים בתחום הרחפנים והלווינים ובקרוב יגיע גם מרלוג רובוטי שיעסיק מאות עובדים", כך הצהירה ביום שישי האחרון ראש עיריית ירוחם, טל אוחנה, בפאנל תעשייה ושלטון מקומי בוועידת התעשייה וההייטק של התאחדות התעשיינים באילת.

''מפעל שיציע משכורות טובות - לתת לו הנחה בארנונה''

כמו כן הוסיפה אוחנה כי "אחוז האבטלה לא רלוונטי כי האתגר שלנו הוא תעסוקה איכותית ולא אחוז האבטלה. המדד המרכזי גם להנחות בארנונה למפעלים צריך להיות גובה ההכנסה. אם יהיה מפעל שיציע משכורות טובות לתושבים, צריך לתת לו הנחה בארנונה".

אוחנה אך התייחסה לבעיית הרגולציה הכבדה שאינה מסנכרנת בין תהליכי משרד הכלכלה והתעשייה ורשות מקרקעי ישראל. "בירוחם לוקח חצי שנה למפעל לקבל היתר בנייה. הבעיה מתחילה בתהליכי הקצאת השטח בפטור ממכרז- תהליך שנמצא אצל שני גופים שונים של המדינה, שהגיעה העת לאחד ביניהם". מנכ"ל משרד הכלכלה והעשייה, רון מלכא, הגיב לדבריה של אוחנה ואמר כי הוא ישקול בחיוב את נושא גובה השכר כקריטריון למתן הנחות בארנונה וכן את סינכרון תהליכי הקצאת הקרקע לתעשייה.

"לא צריך להביא את הפריפריה למרכז אלא לחזק את הפריפריה''

יו״ר שדולת התעשייה בכנסת, ח"כ לימור מגן תלם מסרה כי "לא צריך להביא את הפריפריה למרכז אלא לחזק את הפריפריה. התפישה השגויה שיש לחבר את הפריפריה למרכז רק גרמה לפקקים נוראיים ומחירי דירות מטורפים. ולכן המדיניות הנכונה היא לעודד את התעשייה בפריפריה ואני מקווה שזה יגרום לצעירים להישאר שם ולצמוח".

ח"כ מגן תלם גם התייחסה לנושא הארנונה הגבוהה שמשלמת התעשייה ואמרה כי "לפני כניסתי לכנסת הייתי יועצת משפטית של רשות מקומית, כך שצמחתי שם ואני חייבת לציין כי רשויות רוצות לתת הנחות לארנונה למפעלים חדשים, אבל כיום זה תלוי בקריטריון לא רלוונטי של שיעור האבטלה. אני לוקחת על עצמי לתקן את העיוות הזה כדי שרשויות יוכלו לתת הנחה בארנונה למפעלים, ללא קשר לשיעור האבטלה".

מנהל אגף כלכלה בהתאחדות התעשיינים, נתנאל היימן, ציין כי הרשויות המקומיות והחברות התעשייתיות יכולות לייצר יחסי Win-Win שיעזרו למשק ולתושבים. "אני חושב שהרשויות צריכות לזכור את השותפות לשני הכיוונים. בזמן שיש רשויות שמבינות את החשיבות של קיום תעשייה חזקה בשטחן, לצערי, אנחנו נתקלים לא מעט בחסמים מצד רשויות וזה יוצר מעמסה לא פשוטה על העסקים. לדוגמה היה לנו מפעל בצפון, שפתאום קיבל היטלים של מיליוני שקלים. במפעל אחר עשו חישוב מחדש של השטחים ברשות, והקפיצו לו את התשלומים. כל הדברים האלו ביחד בסוף הורסים חברות תעשייתיות, שעובדות מאוד קשה כדי לצמוח".


רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3FSWzTO
​​​​​​​
על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬ ​​​​​​​​​​​​​​ 
​​​​​​​