כמעט 6,000 מאומתי קורונה בב''ש. בעל עסקים: '' יש סגר שקט''

דימונה מובילה בנגב במספר מאומתים ל-10,000 נפש, אך אין כיום יישוב יהודי אחד שאינו מוגדר אדום. עוד מסימני התקופה: ''שוק שחור'' שלך ערכות בדיקה
send whatsapp messsage send FB messsage
גם בגשם ובסערה, אנשי מד''א דוגמים עמדות הבידוק לקורונה (צילום: דוברות מד''א)

מגפת הקורונה לא עוצרת: התחלואה בבאר שבע שוברת שיא חדש ובבאער שבע יש נכון לבוקר זה 5,818 מאותמים לקורונה. זהו המספר הרשמי של משרד הבריאות, המשקף הבדיקות החיוביות. להערכת גורמי בריאות, המספר האמיתי גבוה יותר, מאחר יש מי שנדבקו בקורונה, אך אין להם סימנים או שהתחלואה שלהם קלה בלבד.

בתחלואה ל-10,000 נפש העיר דימונה יהא המובילה בנגב: בעיר הדרומית יש 2676 חיוביים לקורונה לכל 10,000 איש ובסך הכל, 1,274 מאומתים ביישוב. אבל גם השיאנית בנגב רחוקה מאוד מהשיאנים: היישובים יקיר, טלמון ובית אל, שם המספר כפול. 

תושבים רבים בבאר שבע קובלים על קושי להשיג את מוקדי קופות החולים, עם זמני המתנה ארוכים במיוחד. בלית ברירה, הם פונים לבדיקות הביתיות, אותם נאלצים לקנות מכיסם. למרות הבטחות הממשלה, המחירים לא יורדים. יש גם ''שוק שחור'' של ערכות: מכירות מדלת לדלת ודרך קבוצות וואצאפ. המחיר לחבילה ובה שתי ערכות בדיקה, מתחיל ב-70 שקלים. יוסף, מרחוב הצבי, לא הרגיש טוב, הוא מספר לנו. ''לא הייתי בטוח אם זו שפעת, צינון או קורונה. אני בן 70, זה לא משחק. אבל אני לא מוכן לקנות ערכה במחיר מופקע וגם לא לעמוד שעות בתור לבדיקה. בסוף עבר לי לבד''.

בעלי עסקים נדווחים על ירידה בכמות הלקוחות: ''באים פחות, כי אנשים חוששים להידבק'', אומרת מוכרת בחנות כלי בית באחד הקניונים. ''אנחנו עובדים לפי הנהלים, אנשים פה לא מסתובבים בלי מסכות, אבל אני מבינה את מי שחושש. יש סגר, גם אם לא קוראים לו כך. היו צריכים לפצות אותנו''.

ביום שישי, ניתן היה לראות את הירידה בתנועת הקונים בעיקר בדוכני המזון המהיר בעיר העתיקה. שישי בבוקר המאוחר ובצהריים רבים באים להנות מפלאפל, קפה, מאפים ועוד. ביום שישי האחרון התנועה בעיר העתיקה הייתה דלילה יותר וגם מזג האוויר החורפי לא עזר. 

האם יש מדדים מעודדים? בסופו של דבר, שני נתונים קובעים את תמונת המצב: התפוסה במחלקות הקורונה ובבתי החולים. בסורוקה תפוסת מחלקת הקורונה עומדת על 47%. התפוסה בבית החולים בשיא החורף, נכון להיום, עומדת על 61.9%. מקדם ההדבקה ירד במקצת מנתון השיא של 2.12 ב-31 בדצמבר, ל-1.72 נכון ל-4 בחודש. ההערכה היא כי השבוע הנוכחי והשבוע הבא יהיו השיא של הגל הנוכחי של המגפה.

מי שלא נרתעו ממזג האוויר הגשום, הם אנשי מגן דוד אדום, אשר נערך במתחמי בדיקות הקורונה ברחבי הארץ לקראת מזג האוויר הגשום,  על מנת לאפשר לציבור הרחב להמשיך להגיע ולהיבדק. בתוך כך צוידו הדוגמים של מד"א הפועלים במתחמי היבדק וסע הפתוחים במעילי גשם ייעודיים ומגפיים עמידים למים ופעלו במד"א לחיזוק אוהלי הבידוק ולאיטום ציוד שעלול לנזק כתוצאה מהגשמים.
 
ניתן להתעדכן על שעות הפעילות באתר מד"א https://www.mdais.org/101/Location-speed-tests


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬ ​​​​​​​​​​​​​​
​​​​​​​