לווינים שבנו תלמידים מאופקים, שער הנגב וירוחם מקיפים את כדור הארץ

מהנגב לחלל: מהערב מקיפים את כדור הארץ לווינים שבנו תלמידים מהנגב במסגרת תוכנית תב''ל - הלווינים שוגרו היום, חמישי, מאתר נאס''א בפלורידה
send whatsapp messsage send FB messsage
רגע האמת: שיגור הטיל הנושא את הלוויינים (צילום מסך מתוך השידור של SPACE X)

הישג ראשון וייחודי לישראל: שמונת לווני תבל שתוכננו, פותחו ונבנו על ידי תלמידים ותלמידות מרחבי הארץ של סוכנות החלל הישראלית במשרד החדשנות המדע והטכנולוגיה, שוגרו היום, 13 בינואר, מאתר נאס"א בפלורידה בשעה 17:30 על גבי משגר FALCON של חברת SPACEX כשעה וחצי לאחר השיגור נפרדו שמונת לוויני תבל מהמשגר ונכנסו למסלולם המתוכנן בהצלחה.

וידאו: שיגור הלוויינים מפלורידה (באנגלית / SPACE X / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')שרת החדשנות, המדע והטכנולוגיה, אורית פרקש הכהן: "תכנית תב"ל של סוכנות החלל הישראלית במשרדי בה תלמידים מ-8 רשויות שונות, יהודים וערבים, בנו לווינים שישוגרו לחלל מהווה ההתנסות חווייתית ומעשית בתכנון ובבניית לוויין, מקדמת את הידע המדעי והטכנולוגי של התלמידים ומעוררת סקרנות והשראה לעסוק בתחום. היא אחת התכניות המרגשות של משרד המדע וסוכנות החלל בכך שמחברת בין אנשים ובין עמים, ועושה שינוי חברתי."

וידאו: התלמידים מירוחם (צילום: תוכנית תב''ל)


תא"ל (מיל') אורי אורון, מנכ"ל סוכנות החלל הישראלית: "תוכנית תב"ל היא תוכנית חינוכית מדעית פורצת דרך ברמה העולמית. לראשונה, תלמידי תיכון משמונה רשויות שונות בנו במקביל ושיגרו 8 לוויינים. את התוכנית שהקימה ומימנה סוכנות החלל הישראלית במשרד החדשנות, המדע והטכנולוגיה, ניהל והוציא לפועל מרכז המדעים בהרצליה  בכישרון רב. לוויני תבל הוא פרויקט מעורר השראה ומהווה עדות ליכולתה הטכנולוגית של תלמידי ישראל, וליכולת של החלל לחבר בין כל המגזרים - יהודי, ערבי, דתי וחילוני, מכל רחבי הארץ.  בוגרי התוכנית, בני המשפחות שלהם וכלל  הגופים הפדגוגים המלווים אותם השיגו הישג מרשים ביותר. נוכחנו כולנו כי יש בחלל את הפוטנציאל לחבר , ליזום, להשיג ולהצליח. זוהי אבן דרך ראשונה בתוכנית, אך לאור הצלחתה אני יודע כי בעקבותיה תהינה תוכניות נוספות."

וידאו: התלמידים מאופקים (תוכנית תב''ל)


בשעה 17:30 בצהריים שעון ישראל, נפרדו לוויני תבל מהמשגר והערב, כמה שעות בודדות אחרי צפויה להתקבל התשדורת ראשונה מהלוויין לחדר הבקרה במוקדים: ירוחם, הרצליה, שער הנגב – ולהוכיח למעשה שהלווין לא רק שוגר לחלל אלא הוא גם חי בחלל. 
את פרויקט תבל, תלמידים בונים לוויינים, יזמה ומובילה סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה בשיתוף המרכז למדעים הרצליה שליוו מקצועית את הקבוצות וזו פעם הראשונה בעולם שמשוגרים בו זמנית לחלל 8 לוויינים שנבנו על ידי תלמידים ותלמידות. 

8 צוותים של תלמידים ותלמידות מחטיבות הביניים ברחבי הארץ השתתפו בפרויקט, 8 רשויות מקומיות, מהפריפריה החברתית והגאוגרפית, מהמגזר החילוני, הדתי והלא יהודי, 8 רשויות המייצגות את הפסיפס החברתי הישראלי כולו: שער הנגב, אופקים, ירוחם, טייבה, נצרת, מעלה אדומים, גבעת שמואל וקריית אתא. 

וידאו: התלמידים משער הנגב (תוכנית תב''ל)
​​​​​​​


בכל אחת מהרשויות, התלמידים לצד פיתוח ובניית הלוויין, הקימו תשתית מתאימה: חדר נקי לבניית הלוויין, לפעילויות אינטגרציה ובדיקת הלוויינים. תחנות תקשורת שיאפשרו מעקב אחר הלוויינים, קבלת טלמטריה ונתונים מדעיים. 

מעבר לשיגור הלוויין, פרויקט תבל משמש גם תשתית לקידום ההתמחות בתחומי החלל בחטיבה העליונה, ומעודד תלמידים ותלמידות להצטרף ללימודי מקצועות ה-STEM בכלל, (מדעים, טכנולוגיה, הנדסה ומתמטיקה) ולימודי החלל בפרט. 
 


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬ ​​​​​​​