במקום מחנה ורד בעיר העתיקה: מכללה לאדריכלות ומעונות סטודנטים

הוועדה המחוזית דרום אישרה את התוכנית להקמת המכללה האקדמית להנדסה ואדריכלות ע"ש סמי שמעון בעיר העתיקה בבאר שבע
send whatsapp messsage send FB messsage
הדמיית חלק מהפרויקט (איור: עיריית באר שבע)

הוועדה המחוזית לתכנון ובניה דרום, בראשות עודד פלוס, החליטה לאשר את התוכנית להקמת המכללה האקדמית על שם סמי שמעון במתחם העיר העתיקה בבאר שבע. התוכנית תוקם על שטח מחנה הצבאי "בסיס הורד", כך נמסר ממנהל התכנון. 

התוכנית שביוזמת הוועדה המקומית באר שבע והמכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון, הינה על שטח כולל של כ-15 דונם והיא ממוקמת בחלק הצפון-מערבי של העיר העתיקה בבאר שבע.

התוכנית כוללת הקמת קומפלקס ובו מבנה בן 5 קומות עבור המוסד האקדמי, מבנה בן 5 קומות לטובת מעונות סטודנטים עם  240 מיטות, שישלב מסחר בקומת הקרקע, וכן שלושה מבנים לשימור מהתקופה העות'מאנית שישמשו עבור גלריות. 

השטח אשר שימש בעבר את משרד הביטחון, נמצא בבעלות העירייה וכיום עומד ריק, כולל מספר מבנים שהוגדרו כמבנים לשימור בדרגות שונות. צמוד למתחם זה מצפון מזרח בפינת רחוב גרשון עם סימטת דובנבוים, אושרה על ידי הוועדה המחוזית תכנית "בית המחול" הכוללת מבנה לשימור בייעוד מבנים ומוסדות ציבור. לפיכך במרחב זה יפותחו מבני ציבור כלל עירוניים שבחלקם יכללו מבנים לשימור ובהם שימושים ייחודיים.

הוועדה המחוזית ציינה בהחלטתה כי העיר העתיקה בבאר שבע היא מקרה ייחודי של מרקם ישן-חדש, שנשמר כמעט בשלמותו. עיר עות'מאנית בריטית מודרנית ועתיקה. הבניינים מהווים אמנם נדבך חשוב בשימור העיר אך הבסיס הראשוני למרקם העיר הייחודי מונח בגריד העירוני, ברחובות, בשבילים ובבלוקים העירוניים. לפיכך רואה הוועדה ערך רב לשמירה על הגריד העירוני פתוח ונגיש, בהתאם לקבוע בתכנית המתאר לעיר העתיקה הנמצאת בהכנה.

מתכנן מחוז דרום במינהל התכנון, תומר גוטהלף: "מדובר בתוכנית חשובה בעיר העתיקה המוסיפה שימוש עירוני חשוב ותומכת שימוש זה על ידי עיבוי המתחם במעונות ומסחר. אין ספק כי הכנסת מוסד אקדמי לעיר העתיקה תעודד את פיתוחה למגורים, מסחר ותעסוקה".

ראש העיר באר שבע, רוביק דנילוביץ': "אני שמח על החלטת מינהל התכנון לאשר את התוכנית להקמת הקמפוס האקדמי ללימודי אדריכלות ומקצועות העיצוב של המכללה ע"ש סמי שמעון, בשיתוף עיריית באר שבע. הקמת הקמפוס בעיר העתיקה של באר שבע תתרום רבות לחידושה של העיר העתיקה ולעיר באר שבע כולה. הקמפוס האקדמי יאפשר לצעירים ולצעירות תושבי הדרום ללמוד את מקצועות העיצוב והאדריכלות מבלי שיידרשו להעתיק מגוריהם צפונה וימשוך קהלים חדשים לעיר. הקמפוס האקדמי חדש יחזק באר שבע כמטרופלין של איכות במדינת ישראל".

התוכנית נערכה על ידי משרד חיים דותן אדריכלים.

רקטור SCE המכללה האקדמית להנדסה על שם סמי שמעון פרופ׳ יהודה חדד : ״שמחנו לקבל את ההודעה על האישור הסופי של הועדה המחוזית להקמת הפקולטה לעיצוב ולאדריכלות במרחב העיר העתיקה בבאר שבע.  הפקולטה תכלול לימודי אדריכלות, עיצוב פנים, תקשורת חזותית ועיצוב מוצר.  מדובר בעוד מהלך פורץ דרך למכללה ולנגב כולו.  נמשיך לפעול מתוך ראייה חדשנית מחוץ לקופסא כאשר טובת הנגב ותושביו לנגד עינינו. גם הם ראויים להשכלה מגוונת בתחומים שהיו עד כה נחלת מרכז הארץ בלבד. תודה לכל שותפינו ובמיוחד לראש עירית באר שבע רוביק דנילוביץ''.


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬ ​​​​​​​​​​​​​​