הנגב בוער: הפרות סדר חמורות בגלל נטיעות קק''ל במולדה

בקק''ל התעקשו להמשיך בנטיעות בשטח מולדה - והוראה ניתנה להבעיר את השטח: הפרות סדר בשגב שלום, ידויי אבנים ליד נבטים, רכבת בלמה אחרי שהנהג הבחין בזמן באבנים שהונחו על המסילה
send whatsapp messsage send FB messsage
רכב עולה באש בשגב שלום (צילום: רץ ברשתות, ללא קרדיט, שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

הפרות סדר בנגב, בעקבות אירוע הנטיעות של קק''ל סמוך ליישוב הבדואי מולדה, בהשתתפות יברע כניסת מהאופוזיציה. אחרי שאתמול, שני והיום שלישי, נערכו נטיעות בשטח שאנשי היישוב נמצא בבעלותם, השטח החל לבעור: הפרות סדר נרשמו ברחבי הנגב.

וידאו: הפרות סדר חמורות בנגב (סרטוני רשת ללא קרדיט, טלגרם עמאר אסדי, שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')
​​​​​​​


בין היתר, היה ניסיון לפגע בנסיעת רכבת, שנהגה הבחין מבעוד זמן באבנים שהונחו על המסילה, בלם ומנע תאונה קשה. אבנים יודו על כלי רכב בכביש 25. התנועה בכביש 25 הופסקה ובצומת שרה בבאר שבע הוצב מחסום משטרתי, יש הפרות סדר בשגב שלום, בה רכב הועלה באש. 

מחר, על פי הנראה, תושבת מערכת החינוך ביישובים הבדואים - לא בהוראת משרד החינוך, כי אם בהוראת המילציות המקומיות, שירצו להפנות את הנערים להפרות הסדר.

הערב יש מי שמדברים במערכת הביטחון על ''אירועי מבצע שומר חומות 2'', במחאה על נטיעות קק''ל בנגב, שהובילו למשבר פוליטי: סיעת רע''מ והרשימה המשותפת החרימו הצבעות ודיונים והציבו אולטימטום לבנט - או הפסקת הנטיעות של קק''ל בנגב - או משבר קואליציוני. 

מחסום משטרתי בכניסה לבאר שבע. אין גישה לכביש 25 (צילום: מצלמות התנועה ש נתיבי ישראל / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')​​​​​​​

בהפרות הסדר הערב נעצרו חשודים. ההנהגה הבדואית דורשת את שיחרורם המיידי. מחר, רביעי, תוכרז שביתה כללית ויום זעם כללי בנגב. בשגב שלום התרחשה תקרית חמורה, כאשר  צעירים העלו באש את רכבו של קצין מודיעין במשטרה. הרכב נשרף כליל. כוחות גדולים של משטרה הוכנסו לתוך שגב שלום, ועל פי דיווחים של תושבים, ישנם עימותים אלימים והמשטרה מבצעת מעצרים.

שוטר נפצע הערב מירי זיקוקים לעבר הניידת. על פי דיווחים, נערים נעצרו כחשודים במעשה. מעצר הנערים הצית עוד יותר את האש.

בבאר שבע יש חשש כי העימותים יגלשו לתוך העיר, כפי שקרה בעימותים בין חמולות יריבות, שהסתיימו בפגיעה בחדר המיון של סורוקה ובירי מנשק חי בכניסה לבית החולים. סיורים מתוגברים נראים ברגעים אלה, שלישי בלילה, ברחבי העיר באר שבע. 

אורטל פרלמן שמואלי וג'ולי קייט, מראשי הפורום לקידום הנגב מסרו בתגובה להתפרעויות בכביש 25: "מי שחשב שאירועי שומר החומות מאחורינו, טועה טעות מרה. בהזדמנות הראשונה מעשי החבלה  חוזרים ומאיימים על תושבי הנגב. ככה לא פותרים אי הסכמות. ככה מייצרים אווירת אימה ומסכנים חפים מפשע. אנו קוראים למערכת אכיפת החוק להתערב בדחיפות לעצירת מעשי החבלה בכבישים ומיצוי הדין עם המחבלים!".

גלעד אך, מנכ"ל ארגון "עד כאן" מסר בתגובה למהומות בנגב: "ברגעים אלו ממש ממשלת בנט-עבאס מוסרת את הנגב דה פאקטו למליציות בדואיות חמושות, אשר החליטו לנכס לעצמן אדמות מדינה שקק"ל העיזו לנטוע בהם עצים . מנגד, אותה הממשלה נלחמת ומכה אזרחים יהודים שומרי חוק המשרתים בצה"ל רק כי הם "מתנחלים".  לא נשתוק כי ארצי שינתה את פניה".


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬ ​​​​​​​​​​​​​​