ליברמן מבהיר: ''נגמר עידן מענקי הקורונה, הולכים לעבודות יזומות''

ענף התיירות בדרך להימחק מהמפה? ליברמן לא מתנצל והודיע הבוקר כי לא יהיו יותר מענקים - וכי לעוסקים בו מומלץ לחפש תעסוקה אחרת, כי מגפת הקורונה מחקה את הענף
send whatsapp messsage send FB messsage
שר האוצר ליברמן (צילום: דוברות סיעת ישראל ביתנו / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

מאת: משה פריאל, כתבנו בכנסת

לתשומת ליבם של בתי מלון, מדריכי טיולים, סוכני נסיעות, מנהלי אטרקציות וכל מי שחלם להקים עוגנים תיירותיים בנגב: ענף התיירות בדרך להימחק. שר האוצר אביגדור ליברמן התנצל בחצי פה על אמירתו מאמתול, על פיה הוא ממליץ לעוסקים בתיירות לחפש לעצמם תעסוקה אחרת, אך מבהיר שלא יהיו יותר מענקים לענף - ולצורך העניין, מענקי קורונה - זאת כאשר ישראל נכנסת לגל החמישי, שהולך ומתברר כחמור מקודמיו. 

מדובר במדיניות סדורה של ליברמן, שגם החליט לפתוח חלקים גדולים של החקלאות הישראלית לייבוא חופשי ובכך להביא אל קץ קיומם משקים רבים, בהם משקי ההטלה בקו העימות. הלולנים על גבול הלבנון חוששים כי אלפים מהם יאבדו את פרנסתם.

בבאר שבע הושקעו עד כה מאות מיליוני שקלים בתכנון והקמה של אטרקציות תיירותיות, בהן תכנון בתי מלון, שיפוץ העיר העתיקה ועוד. באר שבע רצתה להפוך את התיירות אליה לאחד העגונים התעסוקתיים, אלא שכנראה זה לא יקרה בזמן הקרוב. בין מוקדי התיירות בבאר שבע: באר אברהם מרכז מבקרים בין לאומי, בית האמנים בנגב, מתחם הקטר 70414, בית הקברות הבריטי, לונדע נגב zoo- הגן הזאולוגי, גלריית טרומפלדור ותיאטרון הפרינ'ג. פארק נחל באר שבע האגם. פארק נחל באר שבע מסלול טיול שמתחיל בבקעת ערד וממשיך לבאר שבע.

בין הנפגעים בעיר גם סוכני נסיעות, אשר מגבלות הקורונה הפכו את פרנסתם לבלתי אפשרית. גם מצפה רמון, ים המלח ואילת יופשעו ממדיניות ליברמן.

שר האוצר ויו״ר מפלגת ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן בפתח ישיבת סיעת ישראל ביתנו: ''אתמול התקיים בממשלה דיון בנושא ענף התיירות, יכול להיות שהניסוח אחת מאמירותי לא היה מוצלח, אך הנתונים היו ונשארו נכונים. אני רוצה להזכיר שלפני הקורונה הגענו למצב של 4 וחצי מליון תיירים. השנה היו כ-370 אלף אשרות תייר למדינת ישראל. מ-4 וחצי מליון ירדנו ל-370 אלף והם כוללים גם קרובי משפחה שבאו להתארח כאן אצל המשפחות שלהם'', אמר ליברמן.

''אנחנו דנים כל יום עם משרד התיירות על חבילת סיוע לענף, שכוללת עשרות מליוני שקלים בנושאי הכשרה מקצועית. כולי תקווה שעד סוף השבוע נוכל לגבש חבילת סיוע ולפרסם אותה באופן סופי. במצב שאין תעסוקה במשק ואין מספיק מקומות עבודה, הולכים לכיוון של תעסוקה יזומה. במצב שלנו היום, חסרים אלפי עובדים, יש היצע ענק, חסרים עובדים בהייטק, בתעשייה ובקמעונאות, כל יום אנחנו מקבלים דרישות להביא עובדים זרים''.

''אנחנו נמצאים בעיצומו של הגל החמישי, ואף אחד לא ערב שלא יהיה גל שישי ולכן צריך להבין שגם בשנה הבאה לא יהיו פה 4 וחצי מיליון תיירים, ואת זה אפשר להבין גם מבלי להיות שר האוצר. הגישה שלנו היא קודם כל הגינות, להבין מה הדרישות, הנזקים ומהי היכולת שלנו לסייע ורק אז מגבשים את החבילה''.

ליברמן הבהיר שעידן המענקים הסתיים: ''גם בנושא המענקים הגיע הרגע הקריטי שצריך להחליף את המדיניות. אין יותר מענק לכל אזרח, יש יותר השקעות גם בצמיחה וגם בתעסוקה. באופן כללי אני מודאג ממה שקורה במערכת הכלכלית העולמית, ראינו את נתוני האינפלציה ויש סימנים מדאיגים, חייבים להיות ערוכים לשנת 2022. אנחנו ניתן אופק לאזרחים ונכוון אותם לכמה שיותר עבודות אמיתיות״.


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬ ​​​​​​​​​​​​​​