כחצי מיליארד שקלים למיגור האלימות בבתי הספר

שרת החינוך, ד''ר יפעת שאשא ביטון, אישרה תקציב בסך 438 מיליון שקלים למיגור תופעת האלימות בבתי הספר, שהתגברה מאוד בעקבות משבר הקורונה
send whatsapp messsage send FB messsage
שרת החינוך, הד''ר יפעת שאשא ביטון (צילום: יעל אורבך - דוברת של חה"כ יפעת שאשא ביטון / CC BY SA 4.0)

מאת: משה פריאל, כתבנו בכנסת

בכנס מקוון שקיימו היום (ד') שרת החינוך, ד"ר יפעת שאשא ביטון ומנכ"ל המשרד, תא"ל (מיל') יגאל סלוביק עם מנהלי בתי הספר, הוצגה התכנית המערכתית למניעת אלימות "לא מרימים ידיים - באים בטוב".  התכנית גובשה על רקע העלייה החדה, התכופה והמוקצנת באירועי האלימות, שפקדו את מערכת החינוך בתקופה האחרונה, ולאור מדיניות המשרד המתמקדת השנה באופן מיוחד בהיבטים הרגשיים והחברתיים של תלמידי ישראל.  

על רקע הסגרים הממושכים, הלמידה מרחוק ובכלל משבר הקורונה, תלמידים מתקשים להסתגל ללמידה רציפה, חלה עליה חדה במצוקות הרגשיות והחברתיות שלהם. כמו-כן, נרשמה ירידה ברמת החוסן הרגשי שלהם.  

בשירות הפסיכולוגי ייעוצי במשרד החינוך קושרים בין הניתוק הרגשי של התלמידים לבין העלייה באירועי האלימות, ולכן חלק ניכר מהתכנית יתמקד במענים לקשר זה. התכנית תתמקד גם במענים למנהלים ולצוותי חינוך שחווים קושי אישי ומקצועי מאז פרץ משבר הקורונה. 

בבאר שבע למשל, דיווחו תלמידים במיצ''ב תש''פ, על אירועי אלימות וחששות שונים. על הקביעה "לפעמים אני פוחד ללכת לבית הספר, כי יש בו תלמידים שמתנהגים באלימות", ענו  5% תשובה חיובית.

על הקביעה "לפעמים אני מעדיף להישאר בהפסקות בכיתה, כי אני חושש שיפגעו בי". 3% נתנו תשובה חיובית.

על הקביעה "יש בבית הספר מקומות שאני פוחד להסתובב בהם". 10% מהתלמידים ענו תשובה חיובית. נתונים אלה בבאר שבע  דומים לממוצע הארצי.

שרת החינוך הקצתה לטובת התכנית כ-438 מיליון ₪. כ-30 מיליון ש"ח מהתקציב יוקצה לטובת תגבור שעות ייעוץ בבתי הספר היסודיים ובחטיבות הביניים. כל בית ספר יקבל סל שקלי גמיש באמצעותו הם יוכלו לרכוש שירותים ובהם שילוב מומחים ויועצים חיצוניים.

שרת החינוך, ד"ר יפעת אשא ביטון: "בתי הספר צריכים להיות סביבה מוגנת ותומכת ולא זירה של אלימות ופחד. זו המחוייבות שלנו לתלמידות, לתלמידים ולצוותים החינוכיים, וזו מטרת התוכנית "לא מרימים ידיים – באים בטוב" - לעקור את האלימות והבריונות ממערכת החינוך''.

''השנתיים האחרונות הביאו עמן גם הקצנה של מצוקות ואתה גם הקצנה של התנהגויות אלימות. כעת הגיעה שעת המבחן שלנו – למגר את האלימות ולאפשר לכל תלמידה ותלמיד סביבת לימודים מעצימה ומוגנת. המאבק הזה הוא מאבק על דור העתיד של מדינת ישראל, כי אם נכשל במשימה החשובה הזו, נכשל בלתת לתלמידים את האפשרות לצמוח. מי שחש מאוים או מפוחד, לא יצליח למצות את מלוא הפוטנציאל שלו. גם מי שנוהג באלימות גם הוא קורבן של מערכת שלא מקשיבה לו מספיק ושנכשלת בלתת מענה למצוקות שמביאות אותו להתנהגות האלימה''.

''אנחנו משקיעים 438 מיליון ₪ בשורה של פעולות ופרויקטים שמטרתם אחת – לייצר סביבת לימודים בטוחה ולתת מענה למצוקות ולקשיים של התלמידות והתלמידים. מערכת החינוך תיתן גיבוי, תמיכה וליווי מרביים לכל נשות ואנשי החינוך שבה, לצד הכלים הנדרשים להתמודדות. רק ביחד, עם כל שותפינו בהם גם ההורים והרשויות המקומיות נוכל להחזיר את הילדים והנוער לשגרה הטובה והבריאה שכל כך נחוצה ומגיעה להם".