עבר בטרומית: 10 שנות מאסר על גביית פרוטקשן

לפני 21 שנה ח''כ יצחק סבן מבאר שבע העלה לדיון בכנסת את נושא הפרוטקשן בעיר, שרק הלך והתרחב. היום עבר בקריאה טרומית חוק, הגוזר 10 שנות מאסר על מי שיורשע בגביית דמי חסות
send whatsapp messsage send FB messsage
(צילום הדמיה: SKITTERPHOTO / PIXABAY / CC0)

מאת: משה פריאל, כתבנו בכנסת


בשביעי לנובמבר 2001 עלתה לסדר היום בכנסת "תופעת דמי החסות בבאר שבע" חבר המועצה לשעבר וסגן ראש עיריית באר שבע יצחק סבן עלה לדוכן הנואמים ולפני שהתחיל לשאת את דבריו ביקש שמישהו משרי הממשלה ייכנס לאולם והוסיף "חשוב לי מאוד ששר המשטרה ישמע את הדברים".

"גבירתי היושבת ראש ,חברי הכנסת אמר,זה כיובל שנים תושבי הדרום חיים בשכנות טובה עם התושבים הבדואים באזור, שכנות זו באה לידי ביטוי בכל תחומי החיים. אוניברסיטת בן גוריון והמכללות בבאר שבע השפיעו רבות על התושבים בהתפתחותם האקדמית. בית החולים בבאר שבע מעניק, הן לנו והן לתושבים הבדואים ,שרותי בריאות מתקדמים ביותר. המסחר בבאר שבע ובדרום נותן מענה הולם ופרנסה שרווחה בצדה לרבים מהמגזר הבדואי''.

''שכנות זו הייתה טובה ומעילה לכל הצדדים .אך זה כעשר שנים אנו עדים לשינויים מרחיקי לכת ביחסים בין התושבים היהודים לבין התושבים הבדואים הגרים באיזור ,הנובעים ממעשיהם ומהתנהגותם של התושבים הבדואים באיזור זה.עלי לציין מראש שאין אני עושה הכללות ,וכל דברי מכוונים לאלה אשר התנהגותם היא הגורמת למעשים הלא רצויים..העבריינות במגזר הבדואי  נוגעת בכל התחומים נוגעת בסמים ,בגניבות רכב באלימות ובעבריינות תנועה וגולת הכותרת -גביית דמי חסות "פרוטקשן" כמעט בכל האזור."

מאז ועד היום נושא זה המשיך להעסיק ולהטריד את תושבי הנגב ואת רשויות החוק. היום (רביעי) נושא זה עלה במליאת הכנסת ועבר בקריאה טרומית.

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת החוק להתמודדות עם תופעת דמי החסות (תיקוני חקיקה), התשפ"ב-2021 של חברת הכנסת רות וסרמן לנדה.

מוצע להוסיף לחוק העונשין עבירה של נטילת דמי חסות ולקבוע שדינו של נותן חסות, כהגדרתו בהצעה, יהיה מאסר שלוש שנים, ודינו של מקבל דמי חסות יהיה מאסר עשר שנים.

בדברי ההסבר נכתב: "אחת מתופעות הפשיעה הבולטות במגזר הערבי, היא גביית דמי החסות ("הפרוטקשן") מבעלי העסקים במגזר ומחוצה לו (קבלנים, קבלני עבודות עפר, מסעדות, אולמות אירועים, חנויות, מוסכים ועוד). תופעת הפרוטקשן פושה בכל המחוזות בארץ. כך, עשרות רבות של חברות, מעסיקות בלית ברירה עבריינים מוכרים כמארגני שמירה מפני העבריינים עצמם, ומכניסות מיליוני שקלים עבור שירותי שמירה, מבלי לספק תמורה הולמת מלבד חסותם של אותם עבריינים. 

התופעה היום מתאפיינת בכך שכנופיות העבריינים מחלקות ביניהן אזורים גיאוגרפיים. כך לדוגמה, בעלי העסקים (בעיקר קבלנים) מדווחים בעדויות במשטרה כי מי מהם שלא מעסיק 'חברת שמירה', מעמיד את הרכוש שלו בסכנה מחשש שיגרמו לו נזקים במאות אלפי ואף מיליוני שקלים. ברוב המקרים לא מדובר בגניבות רכוש, אלא פשוט בהיזק לרכוש (דבר המלמד בדרך כלל כי לא הרכוש הגנוב הוא שמעניין את העבריין, אלא עצם גרימת הנזקים והחסות שתתבקש אחריה(.  באופן זה, גביית דמי חסות מתבצעת ללא סחיטה באיומים, כהגדרתה הקיימת בחוק. לכן, נדרשים כלים נוספים בחקיקה להתמודדות עם התופעה.

ח"כ רות וסרמן לנדה: "תחושת ביטחון היא המדרגה הראשונה והבסיסית ביותר בחברה האזרחית ובמדינה ריבונית. על בסיס מדרגה הזו אנו בונים ובונות חיי חברה תרבות כלכלה חיי משפחה ועוד. בעשור האחרון חלה הידרדרות מוחשית בתחושת הביטחון כתולדה ממדיניות של הזנחה, באוזלת יד רבת שנים והחלשה שיטתית של מנגנוני אכיפת החוק אזרחים חשים פחד ממשי כחברה. 

כיושבת-ראש השדולה למיגור האלימות והפשיעה בחברה הערבית אני מתחייבת מעל במה זו להמשיך ולפעול ככל שביכולתי בכדי לשקם את אותה תחושת ביטחון יקרה שנפגעה אצל רבים בעיקר באזורי צפון ודרום הארץ אך כמובן לא רק. לא אקבל בשלוות נפש מציאות בא אזרחים ואזרחיות במדינה חשים נורמה של פחד."על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬ ​​​​​​​