שנתיים מאסר לתושב שגב שלום שהוביל אקדח ותחמושת

השאם אבו גאמע, בן 26, הורשע על פי הודאתו בעובדות כתב אישום מתוקן במסגרת הסדר טיעון. הוא הסביר כי קיבל חבילה למסור, לא ידע מה תוכנה וכשהתברר לו כי בתוכה אקדח - הגיב בבהלה. בית המשפט לא השתכנע
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום הדמיה: Image by MikeGunner from Pixabay

אפס סובלנות לעבירות של נשיאה ואחזקה של נשק בלתי חוקי בנגב, שהפכה למכה של ממש: שנתיים מאסר בפועל  נגזרו על השאם אבו גאמע, תושב שגב שלום, בן 26, אשר הורשע על פי הודאתו בעובדות כתב אישום מתוקן במסגרת הסדר טיעון, בעבירות של נשיאת והובלת נשק והפרעה לשוטר במילוי תפקידו, לפי סעיף 275 בחוק העונשין.

על פי המתואר בכתב האישום המתוקן, הנאשם נסע בכביש 40 כשהוא מחזיק ברכב אקדח 9 מ"מ ובו מחסנית ריקה, ו- 7 כדורי תחמושת 9 מ"מ. בלשי ימ"ר נגב ביצעו  פעילות משטרתית יזומה ובמסגרתה הם חסמו את נתיב נסיעתו של הנאשם באזור צומת גבעות גורל.

בית המשפט המחוזי בבאר שבע ציין כי הנאשם נשא והוביל את הנשק בעצמו ולבדו, כך שחלקו בביצוע העבירה הוא מלא. המניע המדויק לביצוע עבירת הנשק לא התברר, אם כי "מובן שהוא איננו תמים."

למרות ששירות המבחן המליץ להטיל על הנאשם מאסר בעבודת שירות, בית המשפט דחה ההמלצה וציין כי  "המלצות שירות המבחן הן אמנם חלק ממארג נתונים המובאים בחשבון בגזירת העונש והן נשקלות בכובד ראש, אך יש לזכור שבעוד שירות המבחן מתמקד בעיקר בנאשם ובהשלכות גזר הדין עליו, על בית המשפט להביא בחשבון לעניין גזר הדין, שיקולים נוספים, רבים ורחבים מאלה של שירות המבחן. ואלה מחייבים במקרה זה ענישה הכוללת מאסר בפועל לתקופה משמעותית...''.

''התופעה של החזקת נשק שלא כדין נפוצה, במיוחד באזורים מסוימים במדינה ובהם אזור הדרום. השלכותיה על הפשיעה, על שלום הציבור וביטחונו, ועל תחושת הביטחון האישי במרחב הציבורי, ניכרות ובולטות. גורמי האכיפה וההנהגה הציבורית רואים בה גורם משמעותי הדורש טיפול עומק. והציבור משווע לשינוי המצב....'', נכתב בגזר הדין.

''על בית המשפט לתרום את תרומתו למאבק בתופעה, בהטלת ענישה שיהיה בה כדי להטמיע בציבור את הפסול העמוק הטבוע בהחזקת נשק שלא כדין ואת המחיר העונשי הכרוך בה."

גזר הדין מגולל את הסיבות למעצרו: ''...אשר לעבירה, הוא מודה בביצועה. טען, כי נכח במפגש חברתי והתבקש על ידי חבריו להעביר שקית לגורם שלישי והוא ראה בכך מחווה והסכים, ורק כאשר הגיע לרכבו הבחין שמדובר בנשק. כשהגיע למחסום לא ידע כיצד לפעול, אחז בידו את הנשק וברח. וטען, שחבריו תכננו את העבירה יחד עם גורמי אכיפת החוק והוא נקלע לסיטואציה. שירות המבחן התרשם שהנאשם מודה בעבירה באופן פורמלי אך מתקשה לבחון את חלקו, נוטה להטיל אחריות על אחרים, מביע עמדה קורבנית, ומתייחס לעבירה באופן מטשטש. וכי העבירה בוצעה על רקע מעורבות בחברה שולית בה קיימת לגיטימציה לביצוע עבירות אלימות ושימוש בנשק''.

בנוסף לשנתיים מאסר בפועל, נגזרו על הנאשם 9 חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים מיום שחרורו מהמאסר שלא יעבור עבירת נשק המסווגת כפשע. לנאשם ניתנה זכות ערעור בתוך 45 יום. 


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com