ביטחון לתושבי הנגב? הכנסת דחתה הקלות ותמריצים לבניית ממ''דים

בבאר שבע בניינים ישנים רבים בהם אין ממ''דים - בעיקר בשכונות פחות מבוססות. הכנסת, במקום לעזור, החליטה לדחות הצעת חוק שהייתה מקלה עם מי שאינם מבוססים וגרים בבניין ישן, לבנות ממ''ד מציל חיים
send whatsapp messsage send FB messsage
ממ''ד בבניה (צילום: Dave Gatley / נחלת הכלל)

מאת: משה פריאל, כתבנו בכנסת

בעיריית באר שבע דיברו על מסלול ירוק לבניית ממ''דים, בכנסת התלהבו פחות - ומסיבות פוליטיות, שככל נראה גוברות על פיקוח נפש. מליאת הכנסת דחתה בקריאה טרומית את הצעת חוק לעידוד הקמת מרחבים מוגנים דירתיים, התשפ"א-2021 של חבר הכנסת אבי דיכטר וקבוצת חברי הכנסת. 40 חברי כנסת תמכו בהצעה לעומת 47 שהתנגדו.

על פי הצעת החוק, הוצע כי המדינה תסייע לאדם אשר נטל הלוואה לשם בניית ממ"ד באמצעות מימון הריבית על ההלוואה, וכן מוצע לקבוע פטור מארנונה על שטח הממ"ד (כאשר מדובר בממ"ד חדש וראשון בדירה).

נפילת רקטה ביישוב בנגב (צילום: דוברות המשטרה)​​​​​​​

בדברי ההסבר נכתב: " כניסתם של טילים תלולי מסלול אל תוך זירת העימות וההשקעה הרבה בפיתוח טילים אלו על ידי אויבינו, מחייבת את מדינת ישראל להכיר באחריותה לחזק את הגנת העורף הפסיבית לצד ההגנה האקטיבית. המקלטים הציבוריים ששימשו את העורף בעבר אינם עונים על הצורך העתידי, במיוחד נוכח שדרוג הטילים שבהם מחזיק האויב שצפויים לכסות את כל שטחה של מדינת ישראל. 


ח"כ דיכטר: "כדי להביא ממ"דים למקומות הנדרשים בעדיפות עליונה, הווה אומר לפחות ב-40 ק"מ מגבול לבנון וב-40 ק"מ מגבול עזה, שתי החזיתות שמאפיינות את הצורך הזה או מייצרות את הצורך הזה, אפילו ברמת הרגולציה, אדוני היושב-ראש, קבע משרד הפנים שיתקן תקנות מצילות חיים''.


לכן, יש צורך ביצירת תכנית המקלה עם כל אזרח להקים מרחב מוגן דירתי צמוד לביתו. כאשר בוחנים את הצרכים הביטחוניים, עולה כי דווקא השכונות הצפופות בערים ברחבי ישראל זקוקות לפתרון מידי. זאת, מאחר שהוקמו לפני שנת 1992 שבמהלכה נתקבלה ההחלטה שלפיה הקמתם של מבני מגורים חדשים חייבת לכלול מרחב מוגן מפני התקפות אוויר והתקפות טילים שזמן ההתרעה מפניהן קצר מכדי לאפשר גישה למקלט תת-קרקעי."

ח"כ דיכטר: "כדי להביא ממ"דים למקומות הנדרשים בעדיפות עליונה, הווה אומר לפחות ב-40 ק"מ מגבול לבנון וב-40 ק"מ מגבול עזה, שתי החזיתות שמאפיינות את הצורך הזה או מייצרות את הצורך הזה, אפילו ברמת הרגולציה, אדוני היושב-ראש, קבע משרד הפנים שיתקן תקנות מצילות חיים. שרת הפנים הנוכחית אילת שקד דיברה על קיצור לוחות-הזמנים בהוצאת היתר לממ"ד בכל דירה בצורה מהירה ופשוטה. אלא מאי, הבעיה בסופו של דבר שמישהו צריך לממן את זה. ממ"ד בממוצע, ממ"ד מינימלי, הוא סדר גודל של 100,000 שקל."

שר הבינוי והשיכון זאב אלקין השיב: "ועדת השרים לחקיקה לא קבעה עדיין עמדה לגבי הצעת החוק הזו, אלא ביקשה להמשיך את הדיון בעוד מספר חודשים כדי לנצל את הזמן הזה למציע לבוא בדברים עם הגורמים הרלוונטיים, וללבן מספר סוגיות לא פשוטות ומורכבות להתלבטות.  אני מבין את ההערה שהזמן לא מחכה וגם האויבים שלנו לא מחכים, אבל כוחה של ההערה הזאת היה יפה גם בשנים הרבות שקדמו לתקופה המצומצמת שהממשלה הזאת פעילה. אם זה חיכה עד עכשיו, אני לא חושב שזה אסון אם הדיון הזה ילובן, ובאמת ייווצר מוצר שהממשלה תוכל בלב שלם לסמוך עליו את ידה ולתמוך בקידום החקיקה. כרגע זה לא המצב."על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com