סערת חיסוני הילדים: 'ההיענות תהיה טובה יותר ממה שמציירים בתקשורת'

סערה בוועדת הבריאות: הח''כים התקוטטו, משה פייגלין טען להסתרת מידע מהציבור, אך כיום 60% מהחולים בקורונה הם ילדים. פרופ' נדב דוידוביץ מאוני' בן גוריון: ''יש להסביר יותר... שכבות מבוססות מתחסנות יותר''
send whatsapp messsage send FB messsage
ד''ר שרון אלרועי פרייס, ראש שירותי בריאות (צילום: נועם מוסקוביץ' / דוברות הכנסת)

מאת: משה פריאל, כתבנו בכנסת

ועדת הבריאות בראשות ח"כ עידית סילמן קיימה היום, שלישי, דיון סוער בנושא מתן חיסוני קורונה לילדים. בראשית הדיון אמר ד"ר בועז לב, יו"ר צוות טיפול במגיפות במשרד הבריאות: "אין לנו סיבה ביולוגית טובה להניח על תופעות לוואי שונות לילדים מהחיסון בטווח הארוך. רוב האירועים קלים וחולפים ולא הייתה סבירות שזה ימנע את החלטת הצט"מ להמליץ על אישור החיסון. צפויות תופעות הנפוצות בהרבה חיסונים- בהן לדוגמא דימומים ושינויים במחזור החודשי בקרב נערות, זה מטריד אבל על פי כל הנתונים שנאספו עד כה אין פה שום השלכה על פוריות או דבר אחר". בהמשך הסביר: "החיסון הזה הוא חיסון ריאקטוגני, כזה שהגוף מגיב אליו. מייצר חום, כאב מקומי ואולי קצת חולשה".

עוד הוסיף ד"ר לב: "הילדים הם שאינם מחוסנים היום ולכן למעלה מ-60% מהנפגעים היומיים כרגע הם בגילאים האלה. הורה שרוצה לחסן את הילד יוכל לעשות זאת ולהיפך. אנחנו מכבדים את הזכות של ההורים להחליט".

על פי נתונים שמסרה לוועדה ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי פרייס, מתחילת המגיפה 206 ילדים הגיעו למצב קריטי בשל מחלת הקורונה (0-18), 42 מהם בגילאי 5-11. 11 ילדים נפטרו, כולם עם מחלות רקע. 4 מתוכם בגילאי 5-11.  באשר לתופעת ה- PIMS שאובחנה אצל ילדים לאחר החלמה ממחלת הקורונה אמרה כי עד כה דווח בסה"כ על 277 מקרים. 195 מקרים נחקרו עד כה, מתוכם 99 היו בגילאי 5-11. לדברי ד"ר אלרעי פרייס- בשני מקרים ילדים נפטרו, לאחר שהתייצבו עם דלקת רב מערכתית סוערת מספר שבועות לאחר החלמה מקורונה. עוד לדבריה: "המטרה שלנו היא להראות את הנתונים בצורה הכי שקופה וגלויה לציבור ההורים כדי להגיד- אלה הסיכונים מהמחלה ואלה הסיכונים מהחיסון, ועכשיו כל הורה צריך לעשות את הבחירה שלו. יש קושי עם המחשבה שהמחלה הזאת היא לא מחלה משמעותית והיא לא מחלה של ילדים. זה לא נכון, הראנו נתונים, ילדים חולים, יכולים לחלות קשה ולחלות בתופעות אחר כך. 1 ל-3,000 ילדים בישראל שחלו יהיה להם PIMS. בסוף ההורה יצטרך לקבל את ההחלטה שלו. בישראל אין שום ניסיון לכפות חיסונים. יש מדינות שבהן התו הירוק תקף למחוסנים בלבד. אצלנו תמיד יש אפשרות להציג בדיקה". 

חלק ממשתתפי הדיון, בהם משה פייגילין, גדי יברקן ואיתמר בם גביר (צילום: נועם מוסקוביץ / דוברות הכנסת)​​​​​​​

יו"ר ועדה ח"כ עידית סילמן אמרה: "גם כשמתחילים לחסן לוקח 5 שבועות להגיע למוגנות. מדובר בתקופת זמן שהובילה אותנו בגל האחרון מ-600 ל-6,000 מאומתים ביום, כך שגם אם אנחנו מחסנים תוך כדי גל עדיין ייקח זמן עד להגנה מלאה. מקדם ההדבקה של הנגיף הראשוני הגיע עד כדי 2.3 , של הדלתא כבר הגיע ל-5.8 – מקדמי ההדבקה גדלים מווריאנט אחד לאחר וגם את זה יש לקחת בחשבון". 

ח"כ גדי יברקן: "משרד הבריאות והמדינה צריכים לעודד דעות הפוכות ובמקום – כל מי שמעלה תהיה או מחשבה אחרת תוקפים ושמים אותו כאויב האומה. אני לא מתנגד לחיסונים. אני חליתי בקורונה וחוסנתי בחיסון ראשון, אבל אני שואל שאלות בשביל הציבור. אני לא מדבר רק למי שחושב כמוני ויש הלך רוח להפוך אותי לסהרורי. בתגובה לדברים אמרה יו"ר הוועדה ח"כ סילמן "זו הפעם ראשונה שאתה מגיע לוועדה, כאן כולם מקבלים את זכות הדיבור גם אם העמדה היא מנוגדת. הדיון הוא טוב ואף אחד לא מצייר אותך באף דרך".

חה"כ לשעבר משה פייגלין: "לאחרונה אמר ד"ר רוברט מלון, שהוא בסה"כ האיש שהמציא את טכנולוגיית החיסון כי "האמת המצערת היא שאנו הולכים לראות הרבה ילדים מתים לפני שאנשים יתעוררו. אנחנו רצים קדימה לעבר קדמה והרג ילדים". על פי דיווחי מערכת הדיווח האמריקאית הרשמית לתופעות לוואי בחיסונים יש למעלה מ16 אלף מתים בארה"ב לבדה וההערכה היא שרק אחוז אחד מדווחים במערכת. במדינת ישראל הדיווח על תופעות הלוואי מטואטא מתחת לשטיח. אני מקבל את המכתבים של אנשים שפוטרו כי לא התחסנו, של אנשים שנאלצו להפסיק את הלימודים – אז לומר שאין כפייה של חיסונים לעג אכזרי לרעש, אתם ועוד איך כופים. כפייה זה לא רק במקל. למנוע ממישהו פרנסה זה יותר מזה". בהמשך הדיון הטיח פייגלין האשמות בד"ר אלרעי פרייס ויצא מהדיון: "את לא אומרת אמת או שאת לא מודעת מה קורה סביבך. אני לא מאמין למילה שלך, איבדתם מון לחלוטין".

פרופ' נדב דוידוביץ: ''אני חושב שהיענות  תהיה טובה יותר מאשר מה שלפעמים מציירים בתקשורת''

לכתבנו מסר פרופ' נדב דוידוביץ רופא מומחה באפידמולוגיה ומנהל בית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת בן גוריון: "בסך הכל אני מאוד מאמין בחשיבות של חיסוני הילדים ,מדובר בחיסון שהוא בטוח על פי הנתונים גם של הניסוי וגם כבר אחרי מאות אלפי מנות רבות שניתנו כבר בארה"ב ובמקומות אחרים בעולם''.

''למרות שילדים חולים יותר קל,עדיין כמה מאות ילדים התאשפזו במצב בינוני וקשה בישראל . כ-150 ילדים סבלו מתופעות של כדל מערכות שמופיעה כמה שבועות אחרי המחלה גם היא הייתה קלה ויש לא מעט ילדים שסובלים מפוסט קורונה ,כנגד זה תופעות הלואי של החיסון נמוכות יותר מאשר בילדים גדולים יותר. המינון הוא שליש מימון .לנושא של דלקת שריר הלב הוא אופייני יותר בגלאי 16-19''.

''אני נגד כפייה של חיסונים אני חושב שזה צריך להיות בחירה ,אני חושב שצריך לאפשר להתחסן בצורה כמה שיותר גמישה ומותאמת אם זה בקופות חולים, בבתי הספר, או דרך מד"א. בסופו של דבר נראה שההורים מאוד רוצים  לחסן את הילדים נמאס להם מכל  הבידודים נושא הכיתות הירוקות והבדיקות ובסך הכל אני חושב שהיענות  תהיה טובה יותר מאשר מה שלפעמים מציירים בתקשורת''. 

''צריך לעשות הסברה יותר משמעותית  שמותאמת לאוכלוסיות השונות ולראות שלא נוצרים פערים באוכלוסיות הסוציו אקונומיות הגבוהות ששם מתחסנים יותר."
על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com