עבר בכנסת: מאסר בפועל למחזיקי נשק לא חוקי - בלי שיקול דעת לשופטים

וועדה חוקה אישרה פה אחד את הצעת החוק שלא תאפשר לבתי המשפט לשחרר הביתה מחזיקי נשק בלתי חוקי - והם ירצו מאסר בפועל של לא פחות משנה
send whatsapp messsage send FB messsage
נשק בלתי חוקי שנתפס בעיר רהט (צילום ארכיון: משטרת ישראל)

מאת: משה פריאל, כתבנו בכנסת

ועדת החוקה אישרה היום, שני, פה אחד בתמיכת האופוזיציה לקריאות 3-2: רבע מהעונש המקסימאלי כעונש מינימום בעבירות נשק. שר המשפטים גדעון סער: "זו מכת מדינה. המצב מחייב את התערבות המחוקק לכוון את שיקול הדעת השיפוטי כשאנחנו רוצים להשיג החמרה בענישה. נביא עוד חוקים כמו החמרה סחר של חלקי נשק כדי להעמיד כלים אפקטיביים הבחינה בעניין חקיקה בדיני ראיות לא הסתיימה;  לא אחכה להביא חבילת חקיקה אלא מה שכבר מוכן כי יש דחיפות''. 

סגן השר לבט"פ, יואב סגלוביץ': "ידע כל אחד שמחזיק נשק לא חוקי שהוא לא הולך הביתה". יו"ר הוועדה ח"כ גלעד קריב: "צעד חריג שנועד לטפל במציאות חריגה ומדממת, אמירה מאוד ברורה לגבי מחויבותנו לנושא, לצד כלים נוספים. הממשלה מובילה תפיסה חדשה של הטיפול באלימות ויש חשיבות לשיתוף הפעולה של הקואליציה והאופוזיציה בהצעת החוק כחלק מהמסר שהבית הזה מעביר"

יוזמת החוק, ח"כ שרן השכל: "להשלים פער חקיקה של כמעט עשור כדי לקבל כלים להילחם במה שהפך למכת מדינה. ההזנחה בשנים האחרונות הובילה לאיבוד שליטה".

וידאו: עבריינים מציגים נשק לראווה, חלק מעימות בין חמולות (סרטוני רשת, טלגרם MOSHE KOZAK, טיק טוק / ללא קרדיט, שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

הצעת החוק נועדה להעלות את רף הענישה שנקבע בבתי המשפט בעבירה של החזקת נשק שלא כדין וזאת באמצעות קביעת עונש מינימום של שנים עשר חודשי מאסר למחזיקים נשק שלא כדין. לקראת הכנת הצעת החוק לקריאות השנייה והשלישית ביקשה ח"כ השכל להוסיף ולהרחיב את קביעת העונש המזערי גם לעבירות נוספות וכן להעלות את העונש המזערי המוצע. ההסדר המוצע עתיד להיקבע כהוראת שעה. 

במהלך הדיונים להכנתה עברה הצעת החוק מספר שינויים ובהם הרחבת היקף העברות שעליהן יחול העונש המזערי - לעבירות של נשיאה או הובלה של נשק וכן לעבירה של ייבוא, ייצוא או סחר של נשק. שינוי נוסף הוא בתקופת העונש המזערי - לפי הנוסח החדש המוצע, העונש המזערי ייגזר מהעונש המרבי ויעמוד על רבע מהעונש לגבי כל אחת מהעברות. כמו כן נוסף על הדרישה לטעמים מיוחדים במקרה בו בית המשפט יבקש לסטות מהעונש המזערי מוצע לקבוע שבית המשפט לא יטיל את כל העונש המוצע באופן של מאסר על תנאי אלא מטעמים מיוחדים. תיקון נוסף הוא שינוי תקופת הוראת השעה לדרישת היו"ר ח"כ קריב ובהסכמת משרד המשפטים, לשלוש שנים במקום בנוסח המקורי, בו עמדה התקופה על חמש שנים. עוד מוצע לקבוע חובת דיווח של שר המשפטים והשר לביטחון הפנים לכנסת ביחס לתיקים ולענישה בעבירות הנשק. 

תמכו בחוק: היו"ר ח"כ גלעד קריב (העבודה) והח"כים שרן השכל, צביקה האוזר, בני בגין (תקווה חדשה), סימון דוידסון (יש עתיד), יום טוב חי כלפון (ימינה), רות וסרמן לנדה (כחול לבן), אמיר אוחנה (הליכוד), אוסאמה סעדי (הרשימה המשותפת).

​​​​​​​לא היו מתנגדים.


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com