איך מעודדים הקמת מוזיאון? מתפשטים

200 נשים וגברים התפשטו בלב מדבר, סמוך לערד - כדי להשתתף בצילום של האמן ספנסר טוניק. הצילום, בהשראת גבישי ים המלח, יעלה את המודעות להצלתו
send whatsapp messsage send FB messsage
האמן - ו-200 אנשים בערום (צילום: עירית עשת מור, עיריית ערד / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

    200 משתתפים בצילום ערום אמנותי במיצג של הצלם ספנסר טוניק בערד
 
200 נשים וגברים התפשטו היום לטובת יצירה נוספת של האמן ספנסר טוניק. מיזם הצילום נועד לעודד הקמתו של מוזיאון ים המלח בערד. בעבודתו הנוכחית ביצע טוניק פירוטכניקה מיוחדת שלא ניסה קודם לכן. ספנסר טוניק: "המיצב היום נוצר בהשראת הגבישים הנוצרים בים המלח, ובהשראת הסיפור המקראי של אשת לוט שהפכה לנציב מלח".  
 
שיתוף פעולה בין משרד התיירות, עיריית ערד ועמותת "תחיית ים המלח" החזיר את טוניק לישראל, לאחר שכבר ביצע 2 פרויקטים בים המלח, שזכו להצלחה גדולה בעולם וסייעו לשווק את התיירות לישראל. 

משתתפים בפרויקט אומרים, כי הפעם, זו צפויה להיות אחת היצירות הנועזות והשנויות במחלוקת של האמן. עבודות נוספות של טוניק צולמו בניו יורק, בלונדון, בוינה, בברצלונה, בסידני ועוד. לרשימה המכובדת הזו מצטרפת היום העיר ערד, שאירחה אותו בסיוע משרד התיירות. 
 
כ-200 האנשים שנענו להזמנתו של טוניק, הגיעו לערד בשעת צהריים ואי-שם על הגבעות הצופות אל הנוף המדברי פשטו את בגדיהם למען יצירתו.
 
האירוע כולו נמשך כשלוש שעות, תוך שהאמן מורה על מיקום המשתתפים והמצלמה, מכוון את הציוד בהתאם לזוויות האור וכדומה.
 
אירוע הצילום נועד, כאמור, להעלאת המודעות לצורך בשמירה על ים המלח וליוזמה להקמת מוזיאון ים המלח – בערד, אותה מובילה עמותת "תחיית ים המלח", בהובלת ארי ליאון פרוכטר, שגייס את טוניק לקמפיין הקידום. 
 
ערד נבחרה לארח את טוניק בזכות קרבתה לים המלח ובשל היותה עיר תיירות מפתיעה. ערד מציעה למעלה מ-1,500 מיטות אירוח בעשרות צימרים, חדרי מלון ואכסניות. העיר משופעת במסלולי טיול רגליים ורכובים ויש סביבה אטרקציות בינלאומיות כגון מצדה, תל ערד וים המלח.
 
שר התיירות, יואל רזבוזוב: "כל תמונה שמפרסם האמן, מהווה מחולל תיירות עבור ישראל. מיליוני אנשים מהעולם כולו רואים את היופי והפוטנציאל התיירותי של אזור ערד וים המלח. מעבר לכך, תמונותיו של ספנסר טוניק מנפצות את התפיסה לפיה בישראל שולטות הדעות החשוכות. מדובר באמנות בה השקיעו גם  ממשלות ישראל הקודמות - וטוב שכך. תוצריו האמנותיים של הצלם אינם פוגעניים, והערך הרב לו זוכים מדינת ישראל בכלל ואזור ים המלח והעיר ערד בפרט, הם אדירים.מי שלא טוב לו, שלא יסתכל".
 
ראש עיריית ערד, עו"ד ניסן בן חמו: "אנחנו גאים לארח אמן בסדר גודל של ספנסר טוניק. הוכחנו שערד יפה מבחוץ ויפה מבפנים. היא עיר דמוקרטית, ליברלית ופלורליסטית, ויש בה מקום לקהילות ותרבויות שונות". 
 
ספנסר טוניק: "שמח לחזור לישראל אחרי 10 שנים ליצירה נוספת. אחרי הפעם הקודמת בה צלמתי בים המלח. הפעם אנו מעוניינים לשים את ערד על מפת העולם כשער הכניסה לים המלח כשהמוזיאון יהווה יצירת מופת אדריכלית אייקונית שתייצג את ים המלח לדורות הבאים." טוניק מוסיף: "המיצב היום נוצר בהשראת הגבישים הנוצרים בים המלח, ובהשראת הסיפור המקראי של אשת לוט שהפכה לנציב מלח".

ראש מ.א. תמר ניר וגנר: "המועצה האזורית תמר עוסקת והשקיעה מיליוני שקלים במהלך  השנים בנושא התייבשות ים המלח והמודעות לנושא, בתקשורת הארצית והעולמית, כולל מספר אירועי שיא שבראשם השתתפות בתחרות שבעת פלאי תבל החדשים.
בשנים האחרונות המועצה מקדמת עם מוא"ז מגילות ומשרדי הממשלה השונים, בראשות המשרד להגנת הסביבה תחת החלטת ממשלה 3742 הצעות לפתרון לנושא החשוב הנ"ל".


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com