ד''ר אלקרינאוי: ''השיח המתלהם כלפי הבדואים בשל מעשי קומץ - כואב''

אנשי צוות ורופאים מהמגזר הבדואי, העובדים בבית החולים סורוקה, פנו השבוע לציפורה חלפון, אחרי שמזה תקופה ארוכה נחשפו לשיח מתלהם ופוגעני כלפי כלל אוכלוסיית הבדואים בנגב - בשל מעשי קומץ פורעי חוק
send whatsapp messsage send FB messsage
ד''ר חוסני אלקרינאוי בעבודתו (צילום: עצמי / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

''99 אחוזים מהאוכלוסיה הבדואית דורשים את התערבות המשטרה - לטפל ביד חזקה בפורעי חוק - ולא משנה אם הם בדואים או יהודים. אני רואה את השיח המתלהם ברשתות החברתיות כנגד האוכלוסיה הבדואית בנגב - וזה כואב לי מאוד. קומץ פורעי חוק גורם לכך שאוכלוסיה שלמה תוכתם'', אומר בכאב רב ד''ר חוסני אלקרינאוי, רופא בכיר בסורוקה, מנהל המיון הכירורגי ומנהל בית האבות ''דורות בנגב''. אלקרינאוי, תושב רהט, העיר השניה בגודלה בנגב, אינו לבד. רופאי ואנשי צוות רפואי פנו השבוע לציפורה חלפון, המשמשת כיו''ר המתנדבים באגודת ''יחד למען החייל'' וחלקו תחושות דומות.

''אני בן 53, רופא מזה 22 שנה, לא זוכר גל כזה מתלהם ברשתות. אומר לך: בתוך בית החולים זה לא קיים, לא חווינו את זה לא מצד הצוותים ולא מצד המטופלים. כרופא, תושב רהט, לא חוויתי אף פעם יחס לא נאות מצד המשטרה. אסביר גם מדוע: מי שמכבד את עצמו - אנשים מכבדים אותו. אבל הביטחון שהתערער, הוא אצל כולנו, כלל תושבי הנגב. כדור תועה לא שואל את האדם מיהו ומהו. רוב רובם של תושבי רהט ושל יישובים אחרים במגזר הבדואי דורשים שהמשטרה תתערב, שגורמי הביטחון ייקחו את העניינים לידיים ויטפלו בפורעי החוק. אני מצפה מכולם לשמור ולכבד את החוק''.

''אגיד לך דבר מאוד כואב: כששומעים בבאר שבע קולות ירי, המשטרה מגיעה מיד. כשזה קורה ביישוב בדואי, התשובה היא לא אחת 'אנחנו יודעים'. חייבים לטפל בתופעת הנשק הבלתי חוקי - אבל בלי להכתים אולכוסיה שלמה''.

''רוצים ביטחון, רוצים לעבוד, ללמוד, להתפתח. לא ניתן להכליל ציבור שלם בגלל קומץ''

ד''ר אלקרינאוי משוחח איתנו אחרי יום עבודה ארוך ומתיש. במהלך המשמרת הוא ואנשי צוותו עוסקים בהצלת חיים. בתפקידו הנוסף, הוא דואג לרווחתם, בריאותם ותחושתם הטובה של בני גיל הזהב בבית האבות שהוא משמש כמנהלו. רבים בנגב מכירים את הרופא המסור, שאת ההתמחות שלו עשה בסורוקה - והחליט להישאר בבית החולים. הוא גם משמש מרצה בבית הספר לרפואה בבן גוריון ו​חבר באיגוד הישראלי לרפואה פנימית. אל הידע המקצועי מצטרפים גם ניסיון והיכרות עם תושבי הנגב וגם נועם הליכות ואכפתיות. אנשי צוותו, ששוחחו עם ציפורה חלפון על האירועים האחרונים, חולקים תכונות אלה.

את דבריו של ד''ר אלקרינאוי מחזקים רבים, שלא רוצים להיחשף, אולי מתוך חשש מאותו קומץ. א', כיום תושב באר שבע, גדל בתל שבע ועבר לבאר שבע לפני כמה שנים: ''רציתי ביטחון, שהילדים יוכלו לרדת לשחק למטה בלי חשש. באר שבע זאת עיר גדולה, היא הבירה של הנגב, יש פה הזדמנויות שאין בערים אחרות. אני מצאתי פה עבודה מעולה, אך אני שומע את הדיבורים ובעיקר, קורא ברשתות איך מדברים על האוכלוסיה הבדואית. מכלילים את כולם כאילו היו אותו קומץ של פורעי חוק''.

ד''ר אלקרינאוי מחזק את ידיו של ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ': ''הוא עושה כל מה ביכולתו להגביר את תחושת הביטחון של התושבים ושל תושבי הנגב. באר שבע היא בירת המחוז, בירת הדרום, אנשים רוצים לחיות פה בשלום, בשקט, רוצים ללמוד ולהתפרנס. המצב בנגב אינו חדש: ביישובים הבדואים, התרענו מזה שנים וביקשנו לטפל ברצינות בבעיית פורעי החוק. היום, בגלל קומץ, מכלילים ציבור שלם וגדול בנגב - וזה כואב מאוד''.

​​​​​​​באר שבע ורהט הינן הערים הגדולות במרחב הנגב. בבאר שבע נמצאים כל משרדי הממשלה, כמו גם מוסדות אקדמיים, בית החולים המרכזי לדרום וגם - מסחר ובילוי לסוגיו. ההערכה היא כי מדי יום, אל כ-220,000 תושבי העיר מצטרף מספר דומה של מבקרים המגיעים לכאן לצרכים שונים - מכלל יישובי הנגב.

''כנס בכל רגע נתון לחנות ותראה כאן ייצוג של האוכלוסיה בדרום'', מספר לנו בני, מוכר במתחם קניות גדול. ''בחיים מחוץ לרשתות החברתיות אין שיח מתלהם. כולם צריכים מקרר, כולם צריכים תנור או טוסטר, טלוויזיה או מיקרוגל. כשאני הולך לקופת חולים, אז הרופאים, האחיות, הרוקחים - הם ייצוג של האוכלוסיה בנגב. אתה אולי יכול לדעת מי הוא מי כי יש תג עם השם, אבל זה לא משנה לא לי ולא ל-99% מהתושבים. אני קורא את הדברים ברשתות החברתיות - והם רחוקים מהמציאות של האיזור, בטח של באר שבע. כולנו רוצים ביטחון, אף אחד לא רוצה לחיות במציאות שבה יהיו מחסומים ובדיקות פתע''.

הנזק האדיר: השיח המתלהם ברשתות רק גובר

גל הפשיעה לא רק פגע באוכלוסיה הנורמטיבית, הוא גם סדק, תוך כמה חודשים, את האווירה הייחודית של באר שבע, שהפכה לעיר גדולה המקבלת לתוכה בברכה את כלל הקהילות. ברשתות יש מזה כמה חודשים קריאות לסגור את העיר, להציב מחסומים ולהתנות כניסה לבאר שבע בבידוק. קריאות בנושא הושמעו לראשונה בפוסטים ב''באר שבע ביחד'' הרבה לפני שומר החומות ומשבר הקורונה. 

לדברי גורם המכיר את נושא הביטחון, מדובר בצעד לא ישים - וגם לא יעיל, שמצריך כמויות אדירות של כוח אדם, לא רק במחסומים אלא גם באמצעים לצפיה מהאוויר והפרעה לתנועה החופשית ולמרקם החיים בעיר פשוט לא יחזיקו לאורך זמן. מחסומי בידוק מוצבים בבאר שבע מעת לעת, אך רק בצורה נקודתית, במקרים מיוחדים. 

מפקד מחוז הדרום, ניצב פרץ עמר, אמר אתמול, שלישי, בראיון ברשת ב', כי ספק רב שקבוצות שומרים פרטיות והתארגנויות למיניהן יוכלו להגביר את תחושת הביטחון של תושבי הנגב. לדבריו, המשטרה יודעת לתת מענה לכלל האירועים - אך יש גם לראות את התמונה הרחבה יותר ולטפל בפערים שהוזנחו שנים.

בינתיים, בימים האחרונים, עם הפעילות המוגברת של המשטרה בעיר, נוצר שיח בקרב הפלגים פורעי החוק, שבא לידי ביטוי ברשתות החברתיות שלהם, ש''בעל הבית השתגע'' ומחלחלת ההבנה כי היחס לפעילות פלילית כבר לא יהיה סלחני כבעבר. ''אני מצפה שכאשר שומעים קולות ירי לא רק שיגיעו ניידות, אלא שגם ייעצרו אנשים והנשק יוחרם'', אומר תושב תל שבע. ''אנחנו וגם מי שגר בכל יישוב אחר - באר שבע או חורה, אופקים או שגב שלום, ממש לא משנה איפה, רוצים לחיות בשקט, בביטחון, לעבוד, להתפרנס, ללמוד. אי אפשר שקומץ יכתים את כולנו''.

השיח ברשתות קשה ומתלהם, משני הצדדים. גם אנשי התקשורת שמדווחים על האירועים חוטפים קללות ואיומים. כשיש קולות הקוראים שלא להכליל, הם זוכים לנאצות. השיח המתלהם הזה לא נעדר מעיני המשטרה, שעקבת אחריו במגוון אמצעים. לא מכבר, קריאות לאלימות וללקיחת החוק לידיים טופלו במישור הפלילי. חשש מאוד כבר הוא, מאותם שומרים מטעם עצמם, שעלולים לסבך את עצמם ואת שני הציבורים בעימות מיותר ומסוכן.

ציפורה חלפון: "מדובר במצוקה אמיתית מצד הציבור הבדואי בנגב. אסור לנו לשכוח שלא כולם עבריינים או פורעי חוק. לא מעט משרות מפתח בנגב מאויישות על ידי בכירים מהציבור הבדואי. אין מנוס מישיבה משותפת של שני הצדדים וטיפול אמיתי בבעיה המחמירה. אף אחד לא רוצה לחיות בסביבה מפחידה, מאיימת ומסוכנת. כולנו רוצים לחיות בסביבה בטוחה, וזה יקרה רק באמצעות הקשבה הכלה וסובלנות, שיח משותף וקידום חיים משותפים אמיתיים בנגב".


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com