3.9 מיליון שקלים יוקצו לטיפול בבעלי חיים משוטטים ברשויות הבדואיות

שר החקלאות הנחה לתמרץ רשויות מקומיות, בדגש רשויות מדירוג סוציו אקונומי נמוך במסגרת זו, יינתן גם סיוע מיוחד לרשויות המקומיות בחברה הבדואית באזור הנגב
send whatsapp messsage send FB messsage
כלבים משוטטים (צילום: Image by Rahat_20 from Pixabay)

כמעט 4 מיליוני שקלים יוצקו לרשויות מקומיות באשכולות הסוציו-אקנומיים הנמוכים, ‏על מנת לטפל בחתולים וכלבים משוטטים. בין היתר, הרשויות הבדואיות בנגב יקבלו תפקידים לעיקור, סירוס וטיפול בכלבים משוטטים, תופעה כאובה ביישובים אלה.

במדינת ישראל קיימת תופעה של כלבים חסרי בית וללא בעלים אשר משוטטים בסביבה, מסכנים את בריאות הציבור ובעלי חיים, מייצרים מפגעים ונידונים לחיי סבל והזנחה ברחוב. על מנת לדאוג לבריאות בני האדם ובעלי החיים ולרווחת בעלי החיים, משרד החקלאות פועל לצמצום התרבות כלבים משוטטים, ולראשונה, ימקד את התמיכה ברשויות מקומיות מוחלשות, בהיקף של 3.9 מיליון ₪.

מטרת התמיכה של משרד החקלאות היא להגדיל את מספר הכלבים המעוקרים או מסורסים בפריפריה, ובפרט בחברה הבדואית ובכך להפחית את מספר הכלבים המשוטטים. כחלק מפעולותיו, המשרד יתמוך ברשות מקומית בגין ביצוע פעולות רבות החל מהעלאת המודעות ועד לביצוע בשטח, לרבות פרסום תכנים בנושא, קיום אימוץ דיגיטלי ואירועי אימוץ אזוריים, מימון עלויות עיקור וסירוס, ליווי והדרכה של המאמצים ועוד. 

במסגרת זו, משרד החקלאות יעודד שיתופי פעולה בין רשויות מקומיות חלשות לבין רשויות חזקות, שיש באפשרותן לסייע באמצעים, כדוגמת: וטרינריים, כלביות או יכולת לנתח כלבים נוספים, כך ששתיהן יצאו נשכרות. במסגרת שיתוף הפעולה בין הרשויות, הרשות המסתייעת תאסוף את הכלבים המשוטטים ותעביר אותם אל הרשות המסייעת. הרשות המסייעת הקולטת תבצע את העיקור והסירוס ותדאג לאימוץ הכלבים.

כך לדוגמה רשות מסתייעת תקבל 500 ₪ עבור איסוף כלב משוטט בשטחה והעברתו לרשות אחרת, והרשות המסייעת תקבל תמיכה בסך 900 ₪ עבור הטיפול הווטרינרי ומסירה לאימוץ, ותשלום נוסף בסך 400 ₪ בתום שנה ממסירת הכלב לאימוץ. כמו כן, העירייה המסייעת תקבל 600 ₪ על כל כלב שתעקר או תסרס. ובהמשך, יינתנו 500 ₪ נוספים עבור סימון הכלב, הסדרת הרישיון ורישומו כדין במרכז הרישום. 

כמו כן, מהערכות של גורמי המקצוע במשרד החקלאות, המקור לריבוי כלבים משוטטים, בעיקר באזור הנגב, הוא התרבות בלתי רצויה שמקורה בכלבי הבית ובכלבי רעייה, בפרט באזורים אלו. על כן, משרד החקלאות יקצה תמיכה ייעודית לרשויות מקומיות בחברה הבדואית. במסגרת זו, ייאספו כלבים משוטטים בפזורה הבדואית, הם יטופלו ויימסרו לאימוץ, ובמקביל, יטופלו גם כלבי רועים אשר ישובו לבעליהם. במטרה לצמצם את מספר הכלבים המשוטטים בישראל, לרשום את הכלבים במאגר השבבים הארצי, ולעקוב אחר הטיפול בהם בהתאם לחוק. 


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com