בריאות והוגנות בכל מדיניות

תחת כותרת זו התקיים ביום שלישי (5/10) כנס להשקת התכנית לקידום אורח החיים בריא במרחב הנגב ביוזמת "אשכול נגב מזרחי" ובשיתוף אוניברסיטת בן-גוריון שאירחה את האירוע, משרד הבריאות, משרד הבריאות ומשרד הפנים
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום: גיל אייסנמן Photostudio / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א'

מטרת הכנס הייתה הנעה של מהלך אזורי לקידום אורח חיים בריא ולמניעת תחלואה בקרב תושבי הנגב, מתוך ההכרה בכך שלסביבה הפיזית, למציאות החברתית-כלכלית ולאורח החיים של הפרט, יש השפעה מכרעת על תוחלת החיים ואיכות החיים של האדם.

רבים מאיתנו נוטים לחשוב שאיכות הרפואה היא הדומיננטית בהקשר של תוחלת חיים ואיכות חיים, אך מחקרים מראים שגורמי רפואה משפיעים על מדדים אלה ב-10% בלבד, ולכן יש לשים דגש על מניעה וקידום אורח חיים בריא בקהילה, לרבות דאגה לתזונה נכונה, פעילות ספורטיבית, רווחה נפשית, היגיינה, תשתיות ושירותים מוניציפליים התומכים בכל אלה.

את הכנס פתח יו"ר אשכול נגב מזרחי וראש עיריית דימונה בני ביטון שהדגיש בדבריו את החשיבות של מינוי מתאם/ת בריאות בכל רשות ואת העובדה שהוא דאג לאייש את המשרה הזו בעירו מתוך הכרה בחשיבות התפקיד בכל הקשור לריכוז התחום והפיכתו לציר פעילות מרכזי של כל אגף ומחלקה.

מנכ"ל אשכול נגב מזרחי אליעזר יעקב הבהיר כי האשכול אינו מתיימר להחליף את בתי החולים והרופאים, אלא לפעול להטמעת עקרון "בריאות בכל מדיניות", לקדם שיתופי פעולה אזוריים לשינוי המציאות ולהביא להעלאת תוחלת החיים ואיכות החיים של תושבי הנגב, הנמוכה יותר מאשר באזור המרכז, באמצעות סיוע לרשויות בביצוע מהלכים מקדמי בריאות.

בדבריו שיבח המנכ"ל את עבודתן של מובילות הכנס קארין לוינשטיין מנהלת אגף חברה ודורית שרף בוסל מתאמת בריאות אזורית מטעם האשכול אשר הצליחו להניע את המהלך ולרתום אליו שותפים רלוונטיים מכל המרחב.

ההרצאה המרכזית בכנס הייתה של פרופ' נדב דוידוביץ מנהל ביה"ס לבריאות הציבור ויו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור אשר התבשר לאחרונה על מינויו כיו"ר הוועדה האסטרטגית לצמצום פערים בבריאות במשרד הבריאות לעשור הקרוב.

צילום: גיל אייסנמן Photostudio​​​​​​​

בהרצאתו סיפק פרופ' דוידוביץ אמירות חדות לגבי פערי הבריאות בין המרכז לפריפריה בישראל והצהיר שכדי לקדם את הבריאות, את איכות החיים ואת תוחלת החיים בנגב צריך לפעול למען מרחב עירוני בריא ובטוח לתושבי האזור, לשנות את סדרי העדיפויות של המדינה שאחראית להזנחת הנגב במשך שנים ולהשקיע בבריאות בדגש על מניעה ואינטגרציה בין כל המשרדים הרלוונטיים.
"צריך לשאוף לשינוי מבני שיצמצם פערים", אמר פרופ' דוידוביץ', כיוון שהסביבה הפיזית, הכלכלית והחברתית חשובה לא פחות בהקשר של גורמי סיכון לתחלואה מאשר הרמה הביולוגית והגנטית".

גם אנה לרנר זכות, מנהלת אגף תכנון מדיניות במשרד הבריאות, הדגישה בדבריה את הצורך לקדם הוגנות, צדק, שוויון וצמצום פערים כמפתח לבריאות הציבור.

בחלק המרכזי של הכנס התחלקו המשתתפים למעגלי דיון וקיימו סיעור מוחות סביב תכניות ומיזמים מקדמי בריאות על-מנת לסייע לאשכול נגב מזרחי בהפקת תוצרים איכותיים התואמים את הצרכים העולים מן השטח.

במושב הסיום הדגישו המארגנים את חשיבות אימוץ עקרונות "בריאות והוגנות בכל מדיניות" על-ידי ראשי הרשויות ואת נחיצות מינויים של מתאמי הבריאות היישוביים שיקבלו הכשרה וליווי במסגרת קורס ייעודי של האשכול שיעניק להם ארגז כלים לביצוע מיטבי של תפקידם המשמעותי.


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com