הפשיעה בנגב: מתנדבי השומר החדש מסייעים לחקלאים להילחם בפרוטקשן

ארגון ''השומר החדש'', שבין מקימיו און ריפמן מקיבוץ רביבים הוקם כדי לסייע לחקלאים להילחם בטרור הפלילי והפרוטקשן, גם בנגב ובארץ כולה. מכת הגניבות החקלאיות
send whatsapp messsage send FB messsage
רחפן תרמי מסייע לסכל גניבות (צילום: באדיבות השומר החדש)

לא רק בבאר שבע מתארגנים אזרחים להגן על עצמם מול גל הפשיעה - גם המגזר החקלאי נופל קורבן לטרור הפלילי. מדי יום נגנבים ממשקים בנגב ציוד, ירקות ופירות בהיקפים גדולים, נגרם נזק לציוד דוגמת פאנלים סולאריים, צנרת השקיה, לולים, רפתות ודירים, נגנבים או נגרם נזק לציוד מכני וטרקטורים. לא אחת, העבריינים מנצלים את הבידוד הגיאוגרפי של המשקים בנגב, המאפשר להם להיעלם במהירות.

בעל משק לגידול ירקות בנגב סיפר לנו לאחרונה: ''אני קם כל יום בארבע בבוקר. אני עושה סיבוב בין החלקות, לראות שלא היו נזקים במהלך הלילה. שתבין: זה לא חסה או תפוח, זה ארגזים של תוצרת שנגנבת תוך גרימת נזק, זה נזקים לציוד, לפעמים אתה מאבד עבודה של חודשים בגלל נזק''.

לולן בנגב, שמו שמור במערכת, סיפר כי היקף הגניבות חייב אותו לעמוד על המשמר 24/7: ''זה פשוט לתפוס אותם על חם ולשבור להם את העצמות. אין שיטה אחרת. חלקאי יכול לחטוף נזק אדיר ולאבד עבודה של חודשים''.

ארגון ''השומר החדש'' הוקם על ידי יואל זילברמן ממושב ציפורי ואון ריפמן מקיבוץ רביבים, כתוצאה מצורך אמיתי בשמירה על אדמה חקלאית כנגד השתלטות גורמים עבריינים. ''שני אנשי החינוך הבינו כי בבסיס פעולת השמירה על האדמה, טמון רעיון חינוכי עמוק והוא רעיון אהבת הארץ או בשמו המוכר יותר, הרעיון הציוני'', מספרים בארגון. נושא הגניבות החקלאיות בנגב אינו חדש, אך בשנים האחרונות הבעיה החמירה, כפי שהחמירה הפשיעה בערי הנגב.

הגנבים מעמיסים מכל טוב: גניבה ממשק חקלאי בנגב (צילום: באדיבות השומר החדש)

כדי למגר את הגניבות בשטחים החקלאיים ולייצר הרתעה, השיקו בשומר החדש מודל החדש שיתופי שמאפשר לייצר הרתעה ושמירה באזור הסובל ממקרים חוזרים ונשנים של גניבות. התאגדות החקלאים בשילוב הפתרונות שהארגון מציע מייצרים שינוי של ממש בשטח. הפרויקט מתבצע בשנה האחרונה במספר מוקדים ברחבי הארץ ומסייע במיגור והפסקת פרוטקשן של חקלאים.  

המודל החדש של "השומר החדש" מייצר שיתוף פעולה עם חקלאים בתא שטח. במסגרת המודל מספק הארגון לחקלאים רכז שטח קבוע שלוקח אחריות על תא השטח שהוגדר לו על כל רבדיו: מבצעים יזומים של שמירות, תצפיות ומארבים, שימוש באמצעים טכנולוגיים מתקדמים שמספק הארגון (מצלמות שביל, רחפנים, ציידים ססמיים ועוד) ומכפלת כוח אדם הכוללת הפעלתם של מתנדבים מבצעיים משלל היחידות (ג'יפאים, אופנוענים, מג"ב, ומתנדבים בשמירה סטטית). 

הרכזים במודל נבחרים לאחר סדרת מיונים קפדניים, בעלי יכולות ניתוח שטח ובוגרי שירות קרבי. שיטת העבודה במודל כוללת: סיורים בחתימה גבוה בשגרה, וריכוזי מאמץ מבצעיים באמצעות מארבים וטכנולוגיה. 

המטרה המרכזית של המודל החדש הינה שינוי מציאות בתא שטח בטווח זמן קצר, יצירת נוכחות קבועה בשטח שלו במשך תקופה באמצעות יצירת קהילת מתנדבים באזור, ולאחר מכן המשך השמירה על השטח באופן מצומצם באמצעים טכנולוגיים ושימור מתנדבים.  

אחד המתנדבים (צילום: באדיבות השומר החדש)

נחשון, מגדל אבוקדו מקיבוץ גלאון שבנגב הצפוני, בשטח המועצה האיזורית יואב מספר כי: "מאז תחילת שיתוף הפעולה עם השומר החדש הפריצות והגניבות פרי ירדו בצורה דרסטית, הדרך לעשות זאת הייתה על ידי תגבור נוכחות של מתנדבים, שימוש באמצעים טכנולוגים כגון מצלמות ועזרים נוספים, שיתוף פעולה מוגבר בין המשטרה לשומר החדש, שכלל בניית מסלולי סיור והצבת מארבים. התוצאות מדברות בעד עצמן". 

תמיר אבוקסיס, מנהל מבצעי בשומר החדש: "בשנה האחרונה, ערכנו מספר פיילוטים במודל המיזמים המשותפים ברחבי הארץ. הפיילוטים הצליחו מעבר למצופה. המענה המשולב שינה את כללי המשחק. ברור לנו שככל שהמיזם יתרחב נצליח לייצר שינוי באזורים מוכי פשיעה חקלאית ובתאי שטח גדולים מאוד. אנחנו מאמינים ששילוב הכוחות יאפשר לחקלאים לחזור לעסוק בחקלאות ולא בשמירה".  


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com