מרד אסירים בכלא קציעות, עזה מאיימת בהסלמה אם ששת הנמלטים ייפגעו

אסירים ביטחוניים בכלא קציעות העלו באש שני תאים, כחלק מהתפרעויות אסירים ביטחוניים בעקבות בריחת ה-6 מכלא גלבוע. חמאס ירה אש מקלעים לעבר שדרות, בעזה מאיימים לההסלים את אש אם ישראל תפגע בנמלטים
send whatsapp messsage send FB messsage
מרד אסירים בכלא קציעות, עזה מאיימת בהסלמה אם ששת הנמלטים ייפגעו התקרית בקציעות (צילום: דוברות שב''ס / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

מתיחות שיא בישראל, בעקבות בריחת ששת האסירים מכלא גלבוע ערב ראש השנה. פרטי החקירה, זהות הבורחים ועדויות שונות ממנה נאסרו לפרסום על ידי בית המשפט, אחרי שהשמטרה ביקשה להוציא צו בנושא. הותר לפרסם עם זאת, כי המשטרה ושירותי הביטחון עורכים מצוד אחרי ששת הנמלטים. על אף צו איסור הפרסום, ברשתות החברתיות מתפרסמים פרטים מלאים באשר לאיפה ומתי נערכים חיפושים.

''לצד המאמץ המודיעיני והמבצעי בשטח, החקירה מנוהלת במשטרה תחת צו איסור פרסום שהוצא בבימ״ש. לתשומת לבכם: תוקף הצו הוא למשך 30 ימים ועד לתאריך 06/10/21'', אומרים במשטרה.

במערכת הביטחון נערכים להסלמה - הן ביו''ש, בה עלולות להיות הפרות סדר וכן לירי רקטות לעבר ישראל, אם ששת האסירים הנמלטים ייתפסו.

''בשעות האחרונות אנו נתקלים בפרסומים של פרטים מתוך החקירה. אנו שבים ומדגישים כי יש להקפיד הקפדה מלאה על איסור הפרסום של כל פרט מפרטי החקירה בהתאם לצו, זאת בכדי למנוע שיבוש והפרעה למאמצים החקירתיים המתנהלים כל העת במטרה ללכוד את כל המעורבים''.

''מדובר בעניין של חיי אדם ולכן הפרות של הצו יטופלו בהתאם''. 

מה שנתן לפרסם הוא כי מדובר במבצע חיפוש בהיקף חסר תקדים - בו משתתפים כוחות רבים. החיפושים אינם נערכים בנקודה אחת, אלא מתפרסים על גזרה רחבה, לרבות מחסומים וחיפושים בהם נסרקם בתים.

בעזה מזהירים כי כל פגיעה בששת האסירים הנמלטים, בהם אחד הנחשב ל''סמל'' של האינתיפדה השניה ודמות מוכרת היטב לישראלים, יוביל להסלמה וירי רקטות על ישראל. בבתי כלא בישראל, בהם אסירים ביטחוניים, נרשמו היום אירועים. השיא היה בכלא קציעות בנגב, בה הועלו באש שני תאים. אל הכלא הוזעקו כוחות מיוחדים  לטפל בהפרות הסדר. החשש בישראל הוא ממרד אסירים, שביתת רעב או אירועים במהלכם ייפגעו אסירים - וההתנהלות היא בהתאם.

וידאו: כיבוי האש  בתאים בכלא קציעות (צילום: דוברות שב''ס / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')


בכלא קציעות היו אלה אסירי הג'יהאד האיסלמי אשר ניסו להעלות באש שני תאים באמצעות שרפת חפצים שונים. צוותים של יחידת ההתערבות "מצדה" הוקפצו למקום. העימותים פרצו אחרי שנעשה ניסיון  העברה ושיבוץ מחדש של אסירי הג'יהאד בכלא. האסירים מתקוממים ומסרבים לכך בכוח.

בשב"ס אמרו בתגובה כי ''הושגה שליטה על האש''.

במהלך החג נורתה אש מקלעים לעבר העיר שדרות. בישראל חוששים כי חמאס ינקוט בטקטיקה חדשה - של ירי מקלעים לעבר ישראל, מתוך כוונה לפגוע פגיעות ישירות בנגב ואחרי שצה''ל לא מיהר להגיב לאירועי בלוני התבערה. בעוטף עזה מדברים היום על כך שלא משנה איזו ממשלה מכהנת בישראל, התגובות הרפות הן אלה שבסוף מובילים את האיזור לסבבי לחימה בזה אחר זה. על פי גורם במערכת הביטחון, ''מבצע שומר החומות עוד לא נגמר והימים הבאים גורליים מאוד. בהחלט תתכן הסלמה, כאשר חמאס ינסה לבצע ירי במהלך החגים - כיפור או סוכות. ירי בכיפור בהחלט יהווה מבחינתו הישג תודעתי''.

רקטה שנורתה הבוקר מדרום הרצועה לעבר הים (צילום: רשתות פלסטיניות ללא קרדיט / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

בעזה, המועצה המהפכנית של פת"ח בירכה היום את אחד הנמלטים, דמות מוכרת בישראל, אותו כינתה "חבר מועצה" ואת חמשת האסירים הנוספים ש"פרצו את דרכם לחופש". המועצה מטילה את האחריות לשלומם של ששת המחבלים הנמלטים על ממשלת ישראל.

על מנת להמחיש את נפיצות המצב, חמאס שיגר היום, רביעי טיל לעבר הים מאיזור דרום הרצועה. בידי חמאס, על פי ההערכה, יש ארסנל של עשרות אלפי טילים ארוכי טווח.

בליל שלישי צה''ל הפציץ אתר לייצור רקטות של חמאס ומתחם צבאי בחאן יונס בו ממוקם מפעל בטון המשמש לבניית מנהרות טרור, לדברי צה''ל.

אחרי התקיפה הגי'האד האסלאמי פרסם הודעה בה נאמר: "מה שנעשה לאסירינו בבתי הכלא הוא פשע בלתי נסלח. האויב נושא באחריות ובהשלכות. אנו קוראים לבני העם הפלסטיני לרדת לרחובות ולנקודות החיכוך ולהתחיל להתעמת (עם הכיבוש) בכל מקום. ידע הכיבוש כי העם הפלסטיני לא ינטוש את האסירים ואם יפגע בהם יתחרט על כך."

נוכח האירועים בבתי הכלא, ראש הממשלה, נפתלי בנט, קיים בשעה האחרונה הערכת מצב בהשתתפות שר הביטחון, השר לביטחון הפנים, הרמטכ"ל, ראש השב"כ, מפכ"ל המשטרה, נציבת שב"ס, ראש המל"ל ובכירים נוספים.

ראש הממשלה הדגיש, כי לאירועים יש פוטנציאל השפעה על מספר גזרות, ולכן מדובר במאמץ משותף לכלל זרועות הביטחון. עוד הדגיש רה"מ, כי *ישראל ערוכה לכל תרחיש.*

''ראש הממשלה מקבל עדכונים שוטפים ויקיים התייעצויות נוספות בהתאם לצורך'', נמסר ממשרד ראש הממשלה.


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]