נמלת האש, מין פולשני המסוכן לסביבה, נתגלה במשתלה בב''ש

הנמלה נתגלתה במהלך סיור ביקורת של אנשי המשרד להגנת הסביבה וקיים חשש ששתילים נגועים שווקו ללקוחות
send whatsapp messsage send FB messsage
נמלת האש במשתלת כדורי. צילום: שרון טל, רשות הטבע והגנים

בסיורי ביקורת שערכו נציגי המשרד להגנת הסביבה התגלו שתילים ועציצים רבים נגועים בנמלת האש הקטנה בחלקים נרחבים משטחה של משתלת כדורי בבאר שבע. המשרד הנחה את המשתלה  כיצד לטפל במפגע, אך היא לא ביצעה את הטיפול הנדרש, נמסר על ידי המשרד.

המשרד להגנת הסביבה מתריע בפני הציבור על הימצאות נמלת האש הקטנה במשתלה, וקרא לרוכשי עציצים ושתילים ממשתלה זו בתקופה האחרונה לנקוט ערנות ולבדוק אם הם נגועים בנמלת האש הקטנה.

עם רכישת שתילים חדשים ממשתלה, ניתן לבודד אותם למשך מספר שעות בקופסת קרטון עם פיתיונות (כמו חטיף חמאת בוטנים) בפינות הקופסה, ולראות אם נמשכות נמלי אש זעירות (נמלים בגודל כ-1 מ"מ בצבע כתום). אם מתעורר חשד להימצאות נמלי אש קטנות בשתילים חדשים, יש לדווח על כך למוקד הרשות המקומית ולהחזיר את השתילים הנגועים למשתלה, ולקבל הנחיות כיצד לטפל במפגע ולמנוע את התפשטותו. כמו-כן, ניתן לעדכן את מוקד החירום של המשרד להגנת הסביבה בטלפון *6911.

נמלת האש הקטנה מוגדרת בעולם כאחד מ-100 המינים הפולשים המסוכנים לסביבה. הנמלה אינה מעבירה מחלות, אולם היא מהווה מפגע תברואי, ועקיצותיה כואבות מאוד ויוצרות מעין כוויה. 

רשימת תכשירי הדברה בציון מיוחד שהם מיועדים להדברת נמלת האש הקטנה, נמצאת במערכת חיפוש תכשירי הדברה באתר המשרד להגנת הסביבה. כל התכשירים הללו הם פיתיון רעיל שהנמלים אוספות לקן וכך נפגעת גם המלכה – לא רק הפועלות.

כטיפול ראשוני מומלץ להדביר את נמלת האש הקטנה בעזרת פיתיונות גרגריים מחוץ לבית בכל שטח הגינה והחצר. אם טיפול זה לא פתר את הבעיה, אפשר לפזר פיתיונות גרגריים או פיתיון ג'ל גם בתוך הבית, לפי ההנחיות. השימוש בחלק מהתכשירים מותר לקהל הרחב, אולם אפשר להזמין איש מקצוע - מדביר מוסמך בעל רישיון הדברה בתוקף מהמשרד להגנת הסביבה. במקרים של נגיעּות קשה מומלץ להזמין מדביר מוסמך שיערוך ניטור מקיף ויטפל בכל השטח.

המשרד להגנת הסביבה מעניק תו איכות, בשיתוף מכון התקנים, למשתלות אשר פועלות להגנת על הסביבה בתחום שמירת המגוון הביולוגי המקומי, נמנעות מהחדרת מינים פולשים ומטפלות במוקדי מזיקים באופן יעיל וסביבתי.על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com