בירושלים אין ממשלה, בנגב אין משילות: 'הילדים שלי למדו נוהל פורץ'

''הבן שלי למד כבר ''נוהל פורץ, חוששים מהגרוע ביותר'', ''איבדנו את הביטחון - המשטרה עובדת אבל מערכת החוק לא מענישה'': המאבק בנגב מסלים -וההפגנה הבאה תיערך מתחת לביתו של שופט העליון ניל הנדל בבאר שבע
send whatsapp messsage send FB messsage
המפגינים חוסמים את שדרות רגר (צילום: דני בלר)

בעוד שבכנסת הושבעו 120 חברי כנסת, אך ככל הנראה לא תושבע ממשלה בקרוב - ויש האומרים לא לפני מערכת בחירות נוספת - בנגב משלמים את המחיר, באובדן הביטחון והמשילות. גל הפשיעה בבאר שבע ובנגב שובר שיאים. המשטרה מקצה כוחות - ובתי המשפט משחררים. הערב, שלישי, הפגינו בשדרות רגר, בכניסה הצפונית של באר שבע, הפגינו עשרות תושבים בדרישה להחזיר את הביטחון לנגב, שהולך והופך לשטח הפקר, בו אין חוק ובו תושביו, יהודים ובדואים כאחד, חוששים לשלומם. ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ' וראש מועצת מיתר, יוסי ניסן, כמו גם חברת מועצת מיתר גו'לי קיט וחברת מועצת באר שבע, אורטל פרלמן, השתתפו באירוע.

ההפגנה נערכת כאשר אירועי הפשיעה בנגב מתרחשים על בסיס יומיומי ויש החוששים לשבת כבר בחצר הבית, שלא לדבר על לתת לילדים להסתובב שם. לא רק בבאר שבע, אלא גם ביישובי הלוויין האמידים. חברת מועצת מיתר, ג'ולי קיט, סיפרה כי ילדיה למדו כבר ''נוהל פורץ'' - מה עושים אם ופרץ חודר לבית. חלק מהמפגינים סיפרו כי קיבלו איומים ברשתות החברתיות ורמזים עבים שלא להמשיך למחות כנגד מכת הפשיעה בנגב. פורעי החוק טוענים שהידיעות על הפשיעה שקריות, מגמתיות ובעלות אופי גזעני. צילומי מצלמות האבטחה, כתבי האישום והסרטונים שפורעי החוק מעלים בעצמם לרשתות החברתיות, מוכיחים ההיפך. בידי פורעי החוק כמויות מבהילות של נשק ותחמושת ואמצעי לחימה.

וידאו: שידור חי של ההפגנה (צילום: דני בלר)


ראש עיריית באר שבע גילה כי לאחרונה הותקנו בבאר שבע אמצעים גלויים וסמויים, המאפשרים למשטרה להגיע לפורעי חוק במהירות. אך לצערו של דנילוביץ' ולצערם של תושבי הנגב, בתי המשפט ממהרים להקל בעונשם של הפורעים. "כולנו יחד מאוחדים וזעקת התושבים נוגעת לליבי. באר שבע והנגב הם מפעל חיים. גדלתי כאן והתחנכתי כאן. אנחנו כאן ביחד ובאתי לזעוק יחד איתכם את הזעקה של כולנו'', אמר.

ג'ולי קייט, חברת הוועד להצלת הנגב וחברת המועצה המקומית מיתר אמרה: ''הועד להצלת הנגב היא התארגנות א-פוליטית של תושבי ותושבות הנגב שמאסו במציאות הבלתי נסבלת של הפשיעה והיעדר המשילות בדרום. אנחנו נפעל בכל הערוצים הלגיטימיים בכדי להחזיר את הבטחון לילדינו, להחמיר את הענישה ולהבטיח תקציבים הנדרשים לבטחון. הממשלה לא יכולה עוד להתעלם מ-60% משטחה של ישראל. אנחנו לא נוותר עד שהמציאות שלנו תשתנה ונבטיח לילדינו עתיד בטוח".

ערן בר שושן, פעיל חברתי בבאר שבע וחבר הוועד להצלת הנגב הוסיף כי: "מדינת ישראל הפקירה אותנו לחסדי כנופיות פשע - אם הנגב לא חשוב לה אז שתבנה לנו בתי קבע במרכז ונתפנה מכאן, בן גוריון שלח את ההורים שלנו לנגב כדי שיתפסו את השטח וישמרו עליו אבל מאז המדינה שכחה אותנו ואין מי ששומר עלינו".

בילי כהן, חברת הוועד להצלת הנגב ותושבת המועצה האיזורית בני שמעון אמרה: "היום יום השבעת הכנסת ואין מפלגה אחת מימין ומשמאל שישבה בשלטון והיה לה את הכוח לשנות את המצב פה בנגב.  במשך שנים מדינת ישראל מתעלמת באופן שיטתי ומסרבת להכניס את ידה אל "האש הבוערת". אנחנו כאן היום כדי להזכיר לנבחרי הציבור שלנו שקצנו  בדיבורים ואנו רוצים תוצאות ברורות נגד הטרור האזרחי שמופעל נגדנו".