משמרת מחאה: דורשים ביטחון וטיפול בבעיות של ב''ש והנגב

קריאה הערב, במשמרת מחאה, להשיב את הביטחון לבאר שבע והנגב ולטפל בבעיות של כלל המגזרים: ''להוריד דרומה גדודים של עובדים סוציאליים''
send whatsapp messsage send FB messsage
לביא גוטקינג וחלק ממשתתפי משמרת המחאה (צילומים: דני בלר)

''כן לפיתוח הנגב, לא לפשיעה. כן לחיים המשותפים שהיו כאן, לא לקומץ קיצוניים''- ברוח דברים זו נערכה הערב משמרת מחאה בצומת הגרנד קניון בבאר שבע, בעקבות גל הפשיעה הפוגע בבאר שבע וביישובי הנגב, יהודים ובדואים כאחד. המארגן, לביא גוטקינד, הזמין להפגנה נציגים מהיישובים הבדואים, בהם מי שבעבר שירתו בכוחות הביטחון. המשטרה אבטחה את האירוע, שעבר בסדר מופתי.

וידאו: משמרת המחאה בצומת הגרנד קניון (הועבר בשידור חי / צילום: דני בלר)


''מביאים לפה עוד גדוד ועוד גדוד ועוד כוחות ועוד כוחות, וזה לא פותר דבר. תתחילול הביא לפה גדודים של עובדים סוציאליים, של מגשרים. תתחילו לפתור בעיות'', קרא גוטיקנד. ''אני כועס שאנשים גיבורים במקלדת אבל לא באים להראות נוכחות בדבר שהוא כל כך חשוב לכולנו''

גוטקינד הצהיר כי לא תהיה הפגנה בעלת אופי פוליטי וכי יאפשר לנוכחים לשאת דברים מדם לבם. כל המשתתפים כולם, יהודים ובדואים כאחד, קראו גם מלנגר את הפשיעה וגם לתת הזדמנות שווה לכל תושבי הנגב באשר הם. בין היתר, יצא קריאה לא להכליל מגזר שלם בגלל מעשי מעטים וכן לתת מענה לבעיות ולטפל בפשיעה.

הקריאה הערב הייתה ברורה: כולם מבקשים ביטחון, בין אם זה לצאת מהבית בבטחה, לא להיות מוטרדים, לא לחוות בריוניות בכביש ובמרכזי הקניות. בשבועיים האחרונים גם בסיסי צה''ל בנגב חוו אירועי פשיעה: בבסיס נבטים, במחדל אבטחה חמור,  הצליחה מכונית של גנבי רכב לחדור לבסיס והפורץ הצליח לחמוק מהמאבטחים. בסיסי משמר הנגב, צאלים ושדה תימן חוו פריצות, כאשר בשדה תימן הגנבים השליכו רימון הלם לעבר חיילי גבעתי שהתאמנו במקום. במחנה נתן התברר כי גנבים הפעילו רחפנים ותיעדו את הפעילות במקום. בצה''ל לא יודעים אם הדבר קרה גם בבסיסים אחרים בנגב.

במקביל, במשטרה הוקם כוח משימה מיוחד, הכולל גם לוחמי יס''מ, לטיפול בעבריינות והאלימות בבאר שבע וניכרת נוכחות מוגברת של ניידות בצירים רגישים ואתרים בהם עלול להיות חיכוך.

אתר ברנז'ה NEWS העביר את משמרת המחאה בשידור ישיר.