צה''ל העלה כוננות בבסיסים בנגב: גנבים אספו מידע תוך שימוש ברחפנים

גל הפשיעה האחרון בנגב תפס את צה''ל לא מוכן: גנבים עשו שימוש ברחפנים לאיסוף מידע מודיעיני, תחמושת נעלמה מבסיסים ממתחת לאפם של השומרים, גורמים עוינים מצליחים לחדור לבסיסים ולהסתובב חופשי בבסיס מסווג
send whatsapp messsage send FB messsage
צה''ל העלה כוננות בבסיסים בנגב: גנבים אספו מידע תוך שימוש ברחפנים כמה קל לחדור למתקני צה''ל? גנבים מטרים מחייל, שלא מבחין בהם (צילום: תנועת רגבים)

שוב מחדל אבטחה בבסיס צה''ל בנגב, שחווה גל פשיעה חמורה, מתואמת, שעל פי חשש, מטרתה לאגור נשק ואמצעי לחימה. על פי מידע שדלף לרשתות חברתיות, חוליית פורצים אספה משך תקופה מידע על סידורי האבטחה במחנה נתן, תוך שימוש ברחפנים שטסו מעל המחנה ותיעדו פעילות.

על פי עדויות הפורצים הצליחו לשתק את מערכת החשמל במקום וחיילים נותרו בעלטה. מטרת הפורצים: גניבת נשק ואמצעי לחימה. על פי הערכות שונות, חלה עלייה מדאיגה במספר המקרים בהם מחנות צבא בנגב הופכים ליעדי גניבה וניכר שהמטרה היא לאגור נשק ואמצעי לחימה. כתוצאה מהמצב שנוצר בנגב צה''ל העלה את הכוננות בכל המחנות והמתקנים באיזור.

ראשי הציבור הבדואי טוענים כי תיוג הגנבים כתושבי הפזורה הוא שיימינג מכוון, שנעשה על ידי התקשורת והמשטרה ואינם מסתכלים נכוחה אל המציאות, בה קומץ עבריינים פוגע ומטיל אימה גם על היישובים שלהם עצמם.

המחדל בנבטים. הגנב הצליח לחדור לבסיס חיל אוויר בו ציוד סודי ומסווג (צילום: משטר ישראל)

בשבועות ובימים האחרונים ארעה שורת כשלים חמורים, על פיהן עבריינים ופורצים מצליחים, תוך זמן קצר, לפגוע במחנות צה''ל בנגב, בהם חדירה לתוך בסיס חיל האוויר בנבטים, כאשר רכב שעט לתוך השער, הצליח לחדור פנימה ולהיעצר רק על ידי דוקרנים, הפורץ או הגנבים הסתובב או הסתובבו שעה ארוכה בין מטוסי קרב מסווגים, מתקנים סודיים ובסופו של דבר, מצליח או מצליחים לברוח מהבסיס. הפריצה לנבטים הקפיצה כוחות מיוחדים ונעשה ניסיון לאכן את המכשיר הנייד של הגנב, אך ככל הנראה זה היה מאוחר מדי. איש לא יודע היכן הסתובב האיש, האם תיעד ולמה נחשף. 

כדורי M16 שנגנבו מבסיס צה''ל בדרום. הגנבים מתרברבים בסרטון רשת (צילום מסך, ללא קרדיט)

בבסיס משמר הנגב נגנבה תחמושת ונגרם נזק לנגמ''שים. גם כאן, הצליח או הצליחו גנבים לחדור את מערך האבטחה והשמירה של הבסיס ולעשות בו כבתוך שלהם. בשדה תימן גנבי רכב השליכו רימון הלם לעבר חיילי גבעתי, בצאלים ישנו מחדל אבטחה מתמשך, כאשר רק לאחרונה נגנבו ממנו כמעט 100,000 כודרי M16. ציוד צבאי נגנב מבסיסי צה''ל בדרום באופן קבוע, לרבות ציוד קשר. 

בצה''ל, כך נדמה, ''נתפסו עם המכנסיים למטה'': מדובר ברצף אירועים בהתחילתו ניסו בצה''ל להפחית מחשיבותו - ובדיוק כמו עם גל הפשיעה בבאר שבע, התעוררו לבעיה רצינית. לפחות עד לגל הפשיעה האחרון, הנגב לא נתפס בצה''ל במקום מסוכן, בו עלולה להתנהל פעילות עוינת.מה שלא שיערו, הוא שמתנהל, ככל הנראה מזה זמן, איסוף מודיעיני.


אלה הכשלים שצה''ל צריך להתמודד איתם בנגב:
➊ גנבים עשו שימוש ברחפנים לאסוף מידע על בסיסי צה''ל, סידורי אבטחה, שעות פעילות, הסדרי שמירה וככל הנראה ראו מתי חיילים שוברים שמירה.

➋ גנבי רכב הצליחו לפרוץ את השער של בסיס חיל האוויר בנבטים, להסתובב שעה ארוכה בתוך הבסיס מבלי שאיש ישים לב. הם הצליחו להערים על אמצעי האבטחה ולעזוב ללא פגע את הבסיס, מבלי שאיש יידע מה תיעדו ולאן הצליחו להגיע. צה''ל הפעיל אמצעים טכנולוגיים, הנגב נמצלט ללא עקבות.

➌ גנבי רכב בשדה תימן משליכים רימון הלם על קבוצת חיילים, העניין עובר לסדר היום. הננבים יישלחו במקרה הטוב, לכמה חודשי מאסר.

➍ איש לא מתייחס לעובדה שחלה עלייה ברצף אירועי גניבת תחמושת ואמצעי לחימה בנגב. בפזורה הבדואית כמויות עתק של נשק, תחמושת, אמצעי לחימה, ציוד צבאי מסווג, מדים, חומרי נפץ - הכל מבסיסים.

➎ גניבת הענק בצאלים: 100,000 כדורי M16 נגנבו מהבסיס מבלי שאיש ישים לב - וזאת לאחר התרעות אנשי מילואים?

➏ על פי התוכנית, יחידת 8200 היוקרתית מיועדת לעבור לנגב. ''אם צה''ל לא מצליח לאבטח את שדה תימן ומחנה נתן, אני נחרד למה שיכול להתרחש למחנה מסווג בנגב'', אומר לנו השבוע חיל ותיק  ששירת ביחידת האיסוף.

➐ כיצד גנבי רכב ותחמושת לא מתוחכמים מצליחים להפתיע את צה''ל ולחשוף כשלי אבטחה חמורים?דובר צה''ל: ''בעקבות זיהוי כלי טיס אזרחיים במרחב הבסיס, נעשה שימוש באמצעים טכנולוגיים בתיאום עם משטרת ישראל''

מדובר צה''ל נמסר: ''בעקבות אירועים חריגים באזור, הועלתה רמת הכוננות של הבסיס באופן מיידי, לרבות תגבור האבטחה ועיבוי יעדי ההגנה. נדגיש כי לא נגנבו נשקים מהיחידה ולא היו חבלות בגנרטור. אמנם זוהתה פריצה בגדר שנחסמה באופן מיידי.
בנוסף בעקבות זיהוי כלי טיס אזרחיים במרחב הבסיס, נעשה שימוש באמצעים טכנולוגיים בתיאום עם משטרת ישראל. 
צה"ל עושה וימשיך לעשות ככל הנדרש על מנת לשמור על בסיסיו מוגנים וישתמש בכלל האמצעים הדרושים לכך במטרה למנוע פריצות וניסיון גניבת נשק''.


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com


​​​​​​​