אובדן הביטחון בנגב: אלמונים חדרו לבסיס משמר הנגב - והשחיתו ציוד

יממה בלבד אחרי שגנבי רכב מהפזורה הצליחו לחדור לבסיס נבטים, מתקן רגיש של חיל האוויר בנגב - ולברוח, שוב פריצה לבסיס והשחתת ציוד. האם צה''ל ערוך לשמור על עצמו מגל הפשיעה בנגב?
send whatsapp messsage send FB messsage
כל כיסויי הנגמ''שים הושחתו - ואיש לא שם לב (צילום מסך מתוך סרטון ללא קרדיט, שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

שוב מחדל אבטחה בבסיס בנגב, שוב פגיעה בציוד: בבסיס משמר הנגב התעוררו אתמול בבוקר וגילו שאלמונים הצליחו לחדור לשטח הבסיס ולהשחית כיסויי נגמ''שים. שעות ארוכות חלפו עד שבצה''ל הצליחו להגיע למסקנה שלא נגנבו נשק, נגמ''שים או תחמושת. מדובר בשורת כשלים, המתחרשים בזה אחר זה ומעמידים סימני שאלה רבים באשר למידת האסטחה של בסיסי צה''ל בנגב והאם היא מתאימה למציאות באיזור. 

וידאו: השחתת הציוד בבסיס משמר הנגב (צילום רץ ברשתות ללא קרדיט/ שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')


אזרחים, במקרים האחרונים גנבים מהפזורה, מצליחים לחדור לבסיסי צה''ל בנגב, בהם בסיס חיל האוויר בנבטים, לגמוב ציוד, לפגוע בחיילים ולצאת כאילו כלום. בין כשלי האבטחה בשבועות האחרונים:

⚫ גניבת כ-100,000 כדורי M16 מבסיס צאלים.
⚫ חדירת גנבי רכב לבסיס חיל האוויר בנבטים, בו מטוסי F35, מתקנים אסטרטגיים בסיווג ביטחוני גבוה ומערכות רגישות. הגנבים מצליחים לטפס על גדרות ולהימלט מהמקום ללא הפרעה. 
⚫ גנבי רכב מהפזורה זורקים רימון הלם על חיילי חטיבת גבעתי שהתאמנו בשטח אש הסמוך לבסיס שדה תימן.
⚫ גניבות על בסיס יומיומי כמעט מחיילי מילואים בבסיס צאלים, שהפך ליעד מועדף על גנבי הפזורה. 


לפחות לגבי צאלים, חיילי מילואים מתריעים מזה זמן רב על אובדן הביטחון האישי בבסיס. פרועים מהפזורה עושים בשטחי אש כבתוך שלהם. הם לא חוששים להסתובב על ג'יפונים, להתגרות בחיילים ולגנוב ציוד. בצה''ל מדברים כל הזמן על חקירת האירועים, הסקת מסקנות וחידוד הנהלים, אך נדמה כי המציאות של ההשבועות האחרונים מעמידה סמין שאלה על סידורי האבטחה והתאמתם למציאות שנוצרה בנגב.

מסתובבים חופשי. גנבי רכב באיזור בסיס צאלים (צילום: תנועת רגבים)

מי שלא הופתעו מהתקריות בבסיסים באיזור, הם תושבים בבאר שבע, החווים גל פשיעה שנדמה, אין מי שיוכל לתת מענה. המשטרה מסיירת אמנם ברחובות באר שבע, ומשיחות עם גורמים במשטרה הכוחות פרוסים בשיא יכולתם, על סף שחיקה, אך הפורעים ככל הנראה מתוחכמים יותר. 

בין היתר, מדווחות למערכת ברנז'ה NEWS הטרדות, בעיקר של נשים. ניסיונות לגנוב כלי רכב, חלקים או לגרום נזק לכלי רכב. תפועות של נהיגה פרועה, בעיקר בלילות, כאשר ששדרות טוביהו הפכו למסלול מירוצים. אל מול דרישת התושבים בעיר לביטחון בסיסי - אין כמעט קולות בכנסת המוכנים להירתם למאמץ למיגור הפשיעה. עיקר המענה הוא בקשה להמתין עוד זמן לגיבוש פתרונות, כאשר רק בשכונה ג' ניתן פתרון לציבור הסטודנטים, שיגביר במקצת את תחושת הביטחון.

בצה''ל אומרים בתגובה על האירוע במשמר הנגב, כי בבסיס צה''ל בדרום נתגלוסימני פריצה ובבדיקה התסבר כי לא נגנבו אמצעי לחימה או תחמושת. המשטרה הצבאית פתחה בחקירת האירוע. 


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com


​​​​​​​
​​​​​​​