לא מחכים לאוחנה: ''התחלנו לסייר בלילות ולערב את המשטרה''

''פעם למשטרה היה זוג עיניים בניידת - עכשיו יש לה 200'': באר שבעים שנמאס להם מהפקרות החוק התחילו לסייר בלילות ולסכל פעילות פלילית; ''לא עוברים על החוק, אבל מבקשים ביטחון לנו ולמשפחות שלנו בב''ש''
send whatsapp messsage send FB messsage
פשיעה בב''ש וסביבותיה. מצב שאסור להשלים איתו (צילומי ארכיון מתוך רשתות / שימוש על פי סעיף 27 א')

לא מחכים להבטחות למעשים מצד השר לביטחון פנים: תושבים בבאר שבע התחילו להתארגן באופן עצמאי לסיורי ביטחון, במכוניות פרטיות, במיוחד בשעות הלילה אך גם במהלך היממה. ''אני לא יכול לשבת בבית ולראות את הפשיעה משתוללת בעיר, לדעת שהבנות והנשים שלנו לא בטוחות, שהמכוניות שלנו נגנבות לאור יום. אם פעם למשטרה היו 2 עיניים בניידת, עכשיו יש לה 200 עיניים. באר שבע לא הפקר ולא תהיה הפקר'', מספר לברנז'ה NEWS י', שבלילות האחרונים מסייר בשכונות ברכבו הפרטי. 

''אתמול למשל, הבחנתי בתנועה חשודה בשכונה ותיקה בעיר. התקרבתי עם הרכב וראיתי עסקת סמים - זה נותן כסף, השני מעביר לו שקית. התקשרתי למשטרה, שהגיעה מיד. כך סוכלה עסקת סמים. שום שכונה לא צריכה שבתוכה יהיו סוחרי סמים''. י', (שמו המלא, מטעמים מובנים, שמור במערכת), הוא אחד מיני רבים שהחליטו לתפוס פיקוד היכן שהרשויות מתמהמהות. ''אף אחד פה לא פועל בניגוד לחוק ולא עושה דברים על דעת עצמו. אנחנו מסיירים ומערבים את המשטרה במקרה הצורך''.

למרות נתוני המשטרה, על פיהם כביכול הפשיעה בעיר ירדה, בקרב התושבים ישנה תחושה של אובדן ביטחון, שרק התגברה בשבועות האחרונים. אבודן ההרתעה בבאר שבע אינה חדשה. למעשה, ברנז'ה NEWS מדווח אודות התופעה מזה שנים. הדיווחים לא אחת נדחו בטענה שהם ''מוגזמים, מגמתיים, נועדו להשחיר את פני באר שבע, נעשים מתוך אג'נדה'' וכו', לוו תמיד בתיעוד. אלא שכאשר התופעה תפחה לממדים שכבר לא ניתן היה להסתיר - התחיול להודות ברשויות שיש בעיה עמוקה. 

י' מכיר את התופעה של הטרדת הסטודנטיות בשכונות הסמוכות לבן גוריון: ''לא הבנתי למה סטודנטיות מזמינות מונית לנסיעה של 50 מטר, עד שסיפרו לי מה קורה. בסופו של דבר, סטודנטית מתל אביב שבאה ללמוד בבאר שבע, זה מה שהיא תזכור ממנה: עיר של סוטים. אי אפשר להשלים עם דברים כאלה''.

הסיורים ככל הנראה עושים את שלהם, כמו גם העובדה שבאר שבעים מתחילים להצטייד במוצרים לשמירת ביטחונם האישי: גז פלפל, שוקרים וגם - אלות בייסבול עם ליבת מתכת. ''אני לא הולך להרביץ עם זה לאנשים. תוציא לך מהראש שאנחנו קבוצות ביריונים. אבל אנחנו גם לא ניתן שירביצו לנו'', מספר אחד המשתתפים בסיורים. ''הבעיה היא לא רק בלילה, גם ביום נגנבות מכוניות ונשים מוטרדות. בלילה הם באים לפה ב-1:00, ב-2:00, מחפשים מאיפה לגנוב. רואים טויוטות, מחפשים לשחוט לה את הממיר הקטליטי. ברגע שרואים פטרולים, הם יותר נרתעים''.

אתה לא מפחד? אתה יודע שאצל פורעי חוק במגזר הבדואי יש כמויות אדירות של נשק...
''לא מפחד. אנחנו לא מפחדים. נתחיל לפחד, לא תישאר לנו עיר. דבר אחד טוב יצא מכל הסיפור - שאתה רואה יותר ניידות בלילה, אבל זה לא מספיק. אנחנ רוצים ביטחון בעיר. הפושעים צריכים להבין שהחגיגה נגמרה. אני קיבלתי איומים, ממש לא חושש''.

יש כאלה הטוענים, שהמניע לכל הפעולות האלה האו גזעני, נגד הבדואים בנגב...
''זאת שטות. בבאר שבע יש לנו רופאים, אחים, רוקחים, עובדי מוסכים, עבודים בחברות, עובדי סיעוד, מהנדסים, קבלנים ומה לא בני הציבור הבדואי. עובדים איתנו, חיים בחלקם בבאר שבע. הם סובלים מהפשיעה בדיוק כמונו. ביישובי הבדואים סובלים מהפושעים. לא צריך להשלים עם הדבר הזה, לא אנחנו ולא הם''.

הבוקר נפגש ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', עם מפקד משטרת ב''ש, טירן יהוד. במשטרה, כמו גם בגופי הביטחון מודעים לחומרת המצב בב''ש. החשש הוא, כי בהיעדר יכולת להתמודד עם הפשיעה בעיר, יהיו מי שיקחו את החוק לידיים. ''לא זוכר מצב בבאר שבע. ניסו להסתיר והכל התפוצץ'', אומר תושב ותיק של העיר, שהצטרף להפגנה בשבוע שעבר. 

''אנחנו תושבים שומרי חוק. גם אם אתה רואה אנשים צועקים וכועסים, בסופו של דבר הם מזעיקים את המשטרה. אף אחד פה לא רוצה להיות גיבור. אבל ביטחון זה משהו יסודי, אנחנו זכאים לביטחון בעיר שלנו''.

פוסט שהעלה ראש עיריית באר שבע פגישתו עם מפקד תחנת ב''ש (מקור: פייסבוק)

שבוע טוב ומבורך. פתחתי את הבוקר בפגישת עבודה עם מפקד תחנת משטרת באר שבע, טירן יהוד. יחד דנו בתוכניות העבודה, ביוזמות שאנו מובילים בצוותא ובאתגרים המשותפים שיש לנו. יום טוב ובשורות טובות.

Posted by ‎רוביק דנילוביץ' - הדף הרשמי‎ on Sunday, January 31, 2021

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com
​​​​​​​