שנתיים וחצי מאסר לתושב דימונה שסחט באיומים מנהל חברה

כך נראית סחיטה באיומים בנגב: גזר דינו של נאשם מספק הצצה למה שקרה למנהל חברה שלא הסכים לחדש את העסקתו של קבלן משנה
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום הדמיה. קרדיט: Image by Steve Nash from Pixabay

שתיים וחצי שנות מאסר, מאסרים על תנאי וקנס כספי גבוה  נגזרו על סארי אבו סולב,  תושב דימונה, אשר הורשע על פי הודאתו במסגרת הסדר טיעון בכתב אישום מתוקן בביצוע עבירות של סחיטה בכוח, סחיטה באיומים והחזקת סכין.

מגזר הדין עולה כי הוא קשר קשר עם אחרים שזהותם אינה ידועה, לסחוט את המתלונן באיומים ובכוח במטרה לאלץ אותו לחדש העסקתו של הנאשם כקבלן משנה במפעל. לצורך הוצאת הקשר אל הפועל, הנאשם והקושרים הצטיידו בסכין, כיסויי פנים, חפצים דמויי אקדח, רובה וכן במספר כלי רכב.

מעובדות כתב האישום המתוקן עולה כי המתלונן י.ד. שימש כמנכ"ל בחברה בתקופה הרלוונטית לכתב האישום. במשך כשלוש שנים וחצי ועד לאירועים המתוארים בכתב האישום, אבו סולב שימש כקבלן כוח אדום המספק עובדי תחזוקה לחברה. הנאשם קיבל מהחברה שכר עבור עובדיו שנע בין 75 ל-80 ₪ לשעה.

בתקופה הרלוונטית לכתב האישום צ' ר' עבד כסמנכ"ל תפעול בחברה וס' א' עבד כמנהל עבודה במפעל. בין הנאשם לבין המתלונן, צ' ר' ו-ס' א', יש הכרות מוקדמת במסגרת יחסי העבודה.

ב-5 באוקטבר, 2020,  בעקבות התנהלותו של הנאשם במסגרת עבודתו מול החברה שלא מצאה חן בעיני המתלונן, המתלונן שוחח עם הנאשם והודיע לו כי הוא מפסיק לאלתר את העסקתו של הנאשם כקבלן המשנה בחברה וביקש ממנו לעזוב את שטח המפעל יחד עם כל עובדיו. ביום למחרת, בשעות הבוקר, המתלונן הזמין את הנאשם למפעל לשיחת בירור באמצעות שליחת הודעת טקסט אך הנאשם לא הגיע.

בהמשך לכך, קשרו הנאשם ואחרים שזהותם אינה ידועה, קשר לבצע פשע – לסחוט את המתלונן באיומים ובכוח במטרה לאלץ אותו לחדש העסקתו של הנאשם כקבלן משנה במפעל. לצורך הוצאת הקשר אל הפועל, הנאשם והקושרים הצטיידו בסכין, כיסויי פנים, חפצים דמויי אקדח, רובה וכן במספר כלי רכב. 
​​​​​​​
ב-6 באוקטובר, בסמוך לשעה 18:30 המתלונן יצא מהמפעל ונסע ברכבו מסוג אאודי בכביש 25 לכיוון ביתו בבאר שבע. בסמוך לשעה 18:54 המתלונן נסע באזור הסמוך לצומת ערוער בעודו משוחח בטלפון עם צ' ר' באותה העת, הנאשם וקושר אחד נוסף נסעו ברכב אחרי הרכב של המתלונן וסימנו לו באמצעות הבהוב האורות וזאת כדי שיעצור.

עצרו את רכבו של המתלונן, היכו ואיימו בנשק

המתלונן, אשר סבר כי מדובר במשטרת תנועה, עצר את רכבו בצד הכביש.  הנאשם והקושר הנוסף עצרו את רכבם מאחורי הרכב של המתלונן, הנאשם יצא מהרכב כשהוא מצויד בסכין, ניגש אל הרכב של המתלונן, פתח את הדלת הקדמית הימנית של הרכב, התיישב במושב שליד הנהג, הצמיד את הסכין לצווארו של המתלונן ודרש מהמתלונן לשתוק. מיד לאחר מכן, הנאשם נטל את הטלפון הנייד של המתלונן, ניתק את השיחה הפעילה עם צ' ר' והעביר את הטלפון הנייד של המתלונן ל"מצב טיסה".

במקביל לכך, הקושר הנוסף נכנס גם הוא לתוך הרכב של המתלונן כשהוא רעול פנים ומצויד בחפץ הנחזה לאקדח, התיישב במושב האחורי מצד ימין והצמיד את האקדח לעורפו של המתלונן. בשלב זה, הנאשם הורה למתלונן "לסתום את הפה" ולהתחיל לנסוע. מפאת חששו מהנאשם ומהקושר הנוסף, המתלונן החל לנסוע ובהתאם להוראות הנאשם פנה שמאלה ובהמשך ירד לשטח עפר עד שבשלב מסוים עצר בעומק השטח. בכל מהלך הנסיעה הנ"ל, הקושר הנוסף המשיך לכוון את האקדח לעבר המתלונן ולהצמידו לעורפו והנאשם איים על המתלונן באומרו "אני אשחט אותך, אני אזיין אותך יא בן זונה" או במילים דומות לאלה. 

 המתלונן החל לבכות והתחנן בפני הנאשם על חייו ואמר שהוא "עוד שניה אבא" אך הנאשם דרש מהמתלונן "לסתום את הפה" ואיים עליו באומרו "אף אחד לא ימצא אותו פה".  במקביל לכך, למקום הגיעו בשני כלי רכב נוספים לפחות שישה קושרים נוספים, כשהם רעולי פנים וחלקם מצוידים באקדחים וברובים. בעודם יושבים ברכב של המתלונן, הקושר הנוסף אמר למתלונן בערבית "בוא, בוא" תוך שהוא ממשיך לכוון את החפץ שנחזה לאקדח לראשו של המתלונן והמתלונן המשיך לבקש סליחה מהנאשם ולהתחנן שיפסיק את מעשיו.

הנאשם איים על המתלונן באמרו "יא בן זונה, אתה פגעת לי בכבוד, אתה תגיד לי לצאת מהשטח, אני אזיין אותך, אני אבו סולב, לנו יש כבוד", או מילים דומות לאלה.  בנוסף, במעמד זה, הנאשם היכה את המתלונן בחזהו, משך את המתלונן בבגדיו ודרש מהמתלונן לצאת מהרכב. המתלונן, אשר חשש מהנאשם ומהקושרים, יצא מהרכב כשהוא ממשיך לבכות. 

בהמשך לכך, הנאשם נעמד מול המתלונן, כשהסכין בידו והקושר הנוסף עם האקדח עומד קרוב אליו, שוב איים על המתלונן באמרו "יא בן זונה, אתה תגיד לי ללכת" או מילים דומות לאלה, ובהמשך סטר למתלונן בפניו והיכה באגרופיו במתלונן. בהמשך לכך, אחד הקושרים, בעט ברגלו של המתלונן באזור הירך והמתלונן נפל על ברכיו. המתלונן המשיך לבכות ולהתחנן באומרו "תעזוב אותי בבקשה, בבקשה, מצטער" או מילים דומות לאלה. 

מיד לאחר מכן, אחד הקושרים ניגש אל המתלונן, הניח את כף ידו על צווארו של המתלונן תוך שהוא לוחץ על הצוואר וחונק את המתלונן, שאל את הנאשם האם המתלונן הוא ס' א' והנאשם השיב בשלילה. בהמשך לכך, הנאשם שוב איים על המתלונן באמרו "יא בן זונה מהיום אתה תדע מי זה אבו סולב", או מילים דומות לאלה.

בשלב מסוים, אחד הקושרים החזיק את הרובה, כיוון אותו אל המתלונן אשר עמד על ברכיו, ודרש מהמתלונן לפתוח את פיו. המתלונן פתח את פיו וצעק לנאשם "סארי, סארי תעצור!" הנאשם אמר דבר מה לקושרים ובעקבות כך, הקושר אשר החזיק את הנשק התרחק מהמתלונן. הנאשם המשיך לאיים על המתלונן באמרו "אף אחד לא ימצא אותך פה, אתה לא יודע מי זה אבו סולב, אתה תגיד לי לצאת מהשטח, יא בן זונה אני לא עבד" וכן "אני אהרוג את צ' ר' אני אראה לו מה זה הוא מוריד לי כסף בפריטות..." וכן הוסיף "אני היום אגיע לס' א' אני אראה לבן זונה הזה הוא יעיף לי קפה מהיד" או מילים דומות לאלה, וסטר למתלונן שוב בפניו. בהמשך לכך, הנאשם משך את המתלונן במעילו לכיוון הרכב של המתלונן, הורה לו לשבת במושב הנהג והתיישב לידו והכל בעוד המתלונן ממשיך לבכות ולהתחנן על חייו. 

''אם תספר למישהו אני אשחט אותך''

בתוך הרכב של המתלונן, הנאשם סטר בפניו של המתלונן, ואיים עליו באומרו "אם תספר למישהו אני אשחט אותך, אני אדע שסיפרת לס' א' ולצ' ר' אני אזיין אותך... אתה תלמד לעשות כבוד" או במילים דומות. בהמשך הנאשם הורה למתלונן להתחיל לנסוע לכיוון הכביש ואמר שיאספו אותו משם. המתלונן עשה כדרישת הנאשם מפאת חששו ממנו. במהלך הנסיעה הנאשם אמר למתלונן "מהיום אתה קנוס, ויש לך מזל שאני לא קונס אותך 400 אלף...ממחר החברה חוזרים לעבודה...במחיר של 120 ₪ לשעה ואני לא רוצה לשמוע ממך מילה" או במילים דומות לאלה. עוד דרש הנאשם כי במקום שלושה או ארבעה עובדים מטעמו, יעבדו במפעל חמישה עובדים. עוד באותו המעמד, הנאשם איים על המתלונן באמרו "אם תספר למישהו אני אזיין אותך ואת הרוסי", כשהוא מתכוון לס' א'.

בשלב מסוים במהלך הנסיעה, בקרבת הכביש, הנאשם דרש מהמתלונן לעצור, איים עליו באמרו "שלא תספר, שלא תדבר, שלא יהיה טעות" או מילים דומות לאלה, יצא מהרכב של המתלונן וניגש אל אחד מכלי הרכב של הקושרים הנוספים שהיה בקרבתו.

בהמשך לכך, בעקבות מעשיהם של הנאשם והקושרים, מפאת הפחד מהם המתלונן במשך תקופה ארוכה לא יצא מביתו ולא הגיע למפעל. החל מתאריך 07.01.2020 ועד לתאריך 26.01.2020 הנאשם חזר ושלח את עובדיו למפעל וקיבל עבורם שכר רגיל. המתלונן לא מנע מהנאשם לעשות זאת בשל האיומים של הנאשם. 

ב-22 בינואר, 2020  או בסמוך לכך, הנאשם יצר קשר טלפוני עם המתלונן, דרש להיפגש עמו בבאר שבע אך המתלונן לא הסכים. בעקבות כך, בשעה 16:30 או בסמוך לכך, הנאשם הגיע למפעל, נכנס למשרדו של המתלונן, דרש ממנו לשוחח איתו במסגרייה של המפעל והמתלונן הגיע יחד עם הנאשם למסגרייה. במעמד הנ"ל, הנאשם דרש שהמתלונן ישלם לו סך של 340,000 ₪ וטען שזהו סכום העמלות אותו שילם הנאשם עבור פריטת צ'קים דחויים, אותם קיבל מהחברה כשכר עבור עובדיו במשך תקופת העסקתו על ידי החברה. לחילופין, דרש הנאשם שהמתלונן ישלם עבור כל עובד שעובד דרך הנאשם  120 ₪ במקום השכר הרגיל, עד שישולם מלוא הסכום הנ"ל. במעמד זה הנאשם איים על המתלונן באמרו "יש לך מזל שאנחנו פה אחרת הייתי מזיין אותך". המתלונן סירב לשלם לנאשם את מה שדרש והבהיר לנאשם שעובדיו לא ימשיכו לעבוד במפעל.

בתגובה לכך, הנאשם המשיך ואיים על המתלונן באמרו "אני אחזיר אותך בחתיכות. מהיום אני אראה לך מי זה אבו סולב" או במילים דומות לאלה. המתלונן דרש שהנאשם לא יפנה אליו יותר והזהירו שאם יעשה כן, המתלונן יגיש נגדו תלונה במשטרה. הנאשם המשיך ואיים על המתלונן באמרו כי הם עוד ידברו וכי "זה לא נגמר פה" וכי אין למתלונן ברירה אלא לבחור בין שתי האופציות אותן הציג בפניו הנאשם.  בהמשך לכך, ב-23 בינואר, 2020, המתלונן הגיש תלונה במשטרה והורה על הפסקת העסקת העובדים דרך הנאשם.על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com


​​​​​​​