מכת הפשיעה בב''ש: דנילוביץ' שוחח בזום עם אוחנה, הפגנת תושבים הערב

למרות שבברנז'ה NEWS דיווחנו מזה שנים על בעיית הפשיעה בב''ש, רק כעת הרשויות מתעוררות. ראש העיר שוחח עם השר לביטחון פנים והערב תושבים ייצאו להפגנה מול העירייה. האם עדיין ניתן לשנות את המצב?
send whatsapp messsage send FB messsage
השר לביטחון פנים, אמיר אוחנה, בשיחה עם רוה''ע ב''ש, רוביק דנילוביץ' (צילום מסך)

גניבות של כלי רכב וחלקים של כלי רכב, במיוחד גלגלים, ברחובות העיר ואפילו בחניון המאובטח של סורוקה, אין ספור מקרי שוד של תחנות דלק ופיצוציות, קטטות במרכזים מסחריים, הטרדות בעלות אופי מיני של סטודנטיות בשכונות הסמוכות לבן גוריון, גניבות כלי רכב בחניון הרכבת, פריצה לעסקים וגניבת מכוניות בשכונת רמות, פריצות לבתים בנווה נוי, נהיגה פרועה בכבישי העיר, פריצות כמעט באין מפריע לבתי עסק במתחמי מסחר, גביית דמי חסות - על כל אלה אנחנו, בברנז'ה NEWS, מדווחים מזה שנים. למרות עדויות הסוחרים, הקורבנות, התיעוד של הפריצות לבתים פרטיים ובתי עסק, היו מי שניסו לטעון כי מדובר בפייק ניוז, שלא נועדו אלא לכאורה להשחיר את פני העיר ''מתוך אגנ'דה''. והינה, כשככל הנראה המצב הפך בלתי נסבל, מודים כולם שיש כאן בעיה.

הערב, בשעה 17:00, תושבים בבאר שבע יפגינו מול בית יד לבנים בבאר שבע, בדרישה להגביר את תחושת הביטחון בעיר. מדובר בהתארגנות ספונטנית, בהפגנה שקיבלה את אישור המשטרה. 

גלריית תמונות. המציאות בב''ש: פריצות לבתים ובתי עסק, גניבת כלי רכב וחלקי רכב, מעשי שוד (צילומים מתוך מצלמות אבטחה ורשתות חברתיות ללא קרדיט, על פי סעיף 27 א')

לפני למעלה משנה חשפנו כי סטודנטיות מוטרדות בשכונות הקרובות לאוניברסיטה, עד שהן נאלצות לקחת מונית לנסיעה בת מטרים ספורים. מאוחר יותר הסתבר כי למרות ההכחשות, מאות תלונות הוגשו באוניברסיטת בן גוריון על התופעה. בעלי עסקים במרכז מסחרי גדול סיפרו לנו על פריצות על בסיס כמעט יומי. היו בהם שהעדיפו לסגור את העסק. נהגים סיפרו על האלימות בכבישים. קטטות במרכזים מסחריים וגם הטרדות בעלות אופי מיני דווחו. 

בשבוע שעבר, בעקבות תקיפת איש קבע בבאר שבע, החליט ראש עיריית באר שבעל שגר מכתב לשר לביטחון פנים, אמיר אוחנה, בו ביקש להיפגש איתו בדחיפות, לדון בסוגיית הפשיעה של פורעי חוק מהפזורה הבדואית בבאר שבע.

צריך להיות ברור: מדובר בקומץ עבריינים, מהם סובלים גם ביישובי הבדואים בנגב. תושבי שגב שלום ותל שבע מספרים על כנופיות המטילות טירור גם עליהם. תשובי עומר סיפרו לנו כי לא אחת, קליעים תועים מירי בתל שבע פוגעים בבתים שלהם. באחד המקרים בתל שבע נפגעו תשתית החשמל והתקשורת הסלולרית ובחלקים מעומר נשארו ללא קליטה. הפגיעות החוזרות בתשתית החשמל הביאו את חברת החשמל להתחנן ממש שהכנופיות יפסיקו לפגוע בתשתיות. 

הפשיעה ביישובים הבדואים, ממנה סובלים גם התושבים עצמם, גלשה כבר לפני שנים לבאר שבע. חייבים לציין שבבאר שבע עובדים ולומדים, מבלים ומקבלים שירותים עשרות אלפי תושבים מהפזורה. תושבי היישובים הבדואים מסביב עובדים בבאר שבע ברפואה, ברוקחות, בענפי השירותים, בתעשייה, בתחזוקה, בענפי המזון ועוד. רק קומץ מאוד קטן ושלי, ממרר את חיי התושבים בב''ש ובישובים הבדואים באיזור כאחד.

ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', בשיחת זום עם השר לביטחון פנים (צילום מסך)

ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ' עידכן הבוקר כי  ''קיימתי הבוקר דיון דחוף וחשוב עם השר לביטחון הפנים, ח"כ אמיר אוחנה ומפקדי המחוז הדרומי במשטרת ישראל יחד עם גורמי המקצוע העירוניים, בנושא אירועי הפשיעה והאלימות החמורים שאירעו בשבועות האחרונים בעיר ובאזור''.

לדבריו, ''באירועים האלימים האחרונים נחצו קווים אדומים וכראש עיר, אינני יכול להשלים עם תופעה חמורה שכזו, אשר פוגעת בביטחונם האישי של כל תושבי המטרופולין''.

''חשוב להדגיש שאותם פורעי חוק, מכתימים ציבור שלם מקרב האוכלוסייה הבדואית במרחב הנגב, שרובה המכריע חיה לצידנו בשותפות מלאה במגוון תחומי החיים. יש לציין כי האלימות לא פוסחת גם על היישובים הבדואים בנגב ותושביהם''.

''אני מודה לשר אוחנה ולמפקדי המשטרה על האוזן הקשבת ועל ההיענות החיובית לדרישתנו. השר התחייב כי יינתן מענה יסודי, מתמשך וארוך טווח שיכלול את כל האמצעים הדרושים: תוספת של כוח אדם, הקמה של עמדות שיטור ותחנת משטרה נוספת בפארק נחל באר שבע, התמקדות בסיכול פשיעה והתייחסות מחמירה לכל אירוע – אפס סובלנות!''.

''סיכמתי עם השר שיגיע לסיור בעירנו על מנת להתרשם מתנופת הפיתוח ומצורכי הביטחון הגדלים של אזור הנגב. בימים הקרובים נתכנס ראשי הרשויות בנגב (יהודים ובדואים), נשתף פעולה במשימה חשובה זו של החזרת הביטחון האישי ונצא בקריאה חד משמעית למאבק עיקש ונחוש בפורעי החוק! בסוגיה זו אנו מצפים לשיתוף פעולה מלא מכל הגורמים, יהודים ובדואים החיים בנגב''.

השבוע התקיימה ביישובים בנגב הפגנה של בני נוער בדואים, שארגן ארגון הנוער של אג'יק בנגב. מאות בני נוער מהיישובים הבדואים דרשו מהרשויות לטפל בפורעי החוק, הפוגעים גם בהם.


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com


​​​​​​​