''בשביל המשפחה, תיק חקירת מותו של יוסי לא ייסגר לעולם''

השבוע, לפני 3 שנים, נמצאה גופתו של יוסי יעיש ז''ל, שנעלם ב-5 לנובמבר, 2017. אחיו, יהודה: ''אחרי 3 שנים, סימני השאלה רק מתעצמים, אין לי מנוח''
send whatsapp messsage send FB messsage
''בשביל המשפחה, תיק חקירת מותו של יוסי לא ייסגר לעולם'' יוסי יעיש ז''ל - וחלק מדוח הנתיחה שלאחר המוות (צילום מסך)

''החקירה אמנם נסגרה, אבל אני לא מוכן לשים סוף פסוקר לתעלומת מותו של אחי יוסי ז''ל'', אומר יהודה יעיש, אשר השבוע יעלה לבית העלמים החדש בבאר שבע לאזכרה במלאות שלוש שנים למציאת גופת אחיו, אשר היה נעדר משך שלושה שבועות. יוסי יצא מביתו ב-5 בנובמבר, הודיע למשפחה שהוא הולך לאסוף תקליטורים מחנות ''פליי רוקורדס'' במתחם ביג (שנסגרה בינתיים) ולא שב. 

וידאו: יהודה יעיש פונה לאחיו - ''חזור הביתה'', אך לא יודע שהנורא מכל קרה (ארכיון)
​​​​​​​


תחילה חשבו הוריו שהוא מתעכב, אבל ככל שנקפו השעות, עלה חשש שמשהו קרה. המשפחה הודיעה למשטרה, שלאור הנסיבות, פתחה מיד בחיפושים. ''אחי לא היה מבלה מחוץ לבית, לא היה נעלם לשעות. הוא היה בחור מופנם, שקט, ביישן, מקפיד מאוד בלבוש שלו, מסודר בכל דבר שעשה. הוא היה חוזר תמיד הביתה לישון, עונה לטלפון מייד, לא נעלם, לא מסנן. כשהוא לא ענה, התחלנו לחשוש'', מספר יהודה. 

האיכון הטלפוני וסרטי מצלמות האבטחה מיקמו אותו בפעם האחרונה באיזור ביג, בו נראה בפעם האחרונה משוחח בטלפון ויוצא מחנות המוזיקה. הטלפון אוכן אף הוא בפעם האחרונה באיזור ההוא. 

וידאו: שיחזור התנועות האחרונות של יוסי יעיש (צילום של אחיו יהודה, צילומים של מצלמת אבטחה, עריכה: דני בלר)
​​​​​​​


שיחזור התנועות האחרונות של יוסי יעיש, מעלה אפשרות כי נפטר בסמוך לפעם אחרונה בה נראה. בחנות הדיסקים "פליי רקורדס", בשדרת האוכל במתחם ביג, בה אהב לקנות, נראה בשעה 20:00. בחנות סיפרו אז לברנז'ה NEWS כי בא לאסוף משלוח של דיסקים אותם הזמין וחיכה להם בכיליון עיניים. "הוא מאוד אהב מוסיקה ואנחנו הכנרו אותו למעלה מעשרים שנה", סיפרו בחנות. 

יוסי נראה בפעם האחרונה בשעה 20:00 לערך, נקלט במצלמות האבטחה של המתחם. הוא אחז בידיו שקית ובה הדיסקים אותם רכש, ושקית אחרת בה נעליים ונראה משוחח בטלפון. משם, ככל הנראה, דיבר עם מי מבני משפחתו. בצילום, הוא נראה יוצא מהפריים, כשהוא הולך לכיוון אחת מיציאות המתחם.

וידאו: זירת מציאת הגופה - ביום האירוע, בשנת 2017 וכעבור שנתיים, ב-2019. המקום עבור חישוף וגידור (עריכה: דני בלר)


גופתו נמצאה כעבור שלושה שבועות, לא רחוק משם. ככל הנראה, החל לחוש ברע, איבד את כיוונו והלך לכיוון ערוץ נחל, שם איבד את הכרתו מתחת לגשר הרכבת, מעד ונפטר. רועה בדואי שחלף במקום חש בריוח הנוראי והבחין בגופה בערוץ הנחל ומיהר להזעיק את המשטרה. אל המקום הגיעו צוותי זק''א ומשטרה, שאספו ממצאים מהזירה. הגופה נשלחה למכון לרפואה משפטית, על מנת לבצע זיהוי וודאי. בסמוך לגופה נמצאה השקית ובה התקליטורים. על פי המצב בה נמצאה הגופה, הייתה מוטלת במקום מיום היעלמותו של יוסי  ונפגעה ככל הנראה מבעלי חיים משוטטים.   עם היוודע דבר מציאת הגופה, נקראו בני המשפחה לאימות פרטים ואז התברר להם הנורא מכל. הבגדים, השקיות, תעודת הזהות, הכל התאים. 

המשטרה חקרה את נסיבות האירוע חקירה ממצה והתיק נסגר. לא היה חשד לפלילים, נשללה אובדנות או אירוע פח''עי. 

צוות זק''א במקום מציאת הגופה (צלום: זק''א)​​​​​​​

''השבוע הזה בשנה מאוד קשה לנו'', מספר אחיו יהודה. ''התיק נסגר בשביל המשטרה, המשפחה חיה עם זה יום יום. ה לא מרפה מאיתנו. אני לא מבין מה אחי חיפש בערוץ הנחל, למה הוא הלך לתוך השיחים, איך הוא מעד ונפל למטה. הוא היה בחור פחדן, לא אחד שייכנס לתוך מקום חשוך. הוא היה אדם ששמר על ניקיון ועל טיפוח אישי, לא נוגע במה שנראה לו לא נקי. מה הוא חיפש שם. איך נפל. פתאום הרגיש רע, פתאום מאבד את ההכרה?''.

במשפחה לא שוללים על הסף לבקש לפתוח מחדש את החקירה, אך בשנים האחרונות לא היו ממצאים שבגללם ניתן יהיה לעשות צעד כזה. ''על אחת השקיות היה כתם אדום, טענתי שזה דם, אבל לא היו ממצאים חד משמעיים על זה. אנחנו חיים עם חוסר הוודאות, עם הכאב, לא יכולים לסגור את הפרשה. החדר שלו נשאר כמו שהיה, הדברים שלו, הדיסקים, הבשמים, הכל. אין לנו מנוח''.

יוסי יעיש, בן 38 במותו, הותיר אחריו 6 אחים וזוג הורים, יהי זכרו ברוך!