קשר שתיקה סביב האובדנות: המצוקה גדלה, אך קיים מחסור בכוח אדם מטפל

המחיר הנפשי הכבד של הקורונה: ממחר תקיים עמותת ''בשביל החיים'' העוסקת בסיוע למשפחות שיקיריהן התאבדו ובמניעת התאבדויות ברמה הלאומית סדרת אירועים. בדקנו מה קורה בב''ש ושוחננו עם מי שהיו במקום הקשה ביותר
send whatsapp messsage send FB messsage
מצוקה נפשית. צילום הדמיה - למצולמת אין קשר לכתבה. קרדיט: Image by Kian Hall from Pixabay

מגפת הקורונה אינה רק פיזית - אלא גם נפשית - והיא גובה מחיר כבד מהחברה הישראלית בכלל ומתושבי באר שבע והנגב בפרט. על פי בדיקה שערך משרד הבריאות, חלה עליה גדולה בהיקף הפניות בשל מצוקה נפשית, מהן פניות בעלות אופי אובדני. על פי עדויות של מתנדבים ואנשי מקצוע עימם ערכנו שיחות רקע, קיים קושי לכמת מספרית את העליה בבאר שבע בפרט ובארץ בכלל, אך הבידוד, הבדידות, אובדן הפרנסה, קריסת עסקים וכניסה לחובות כספיים כבדים - גורמים למצוקה נפשית חמורה ובהיקפים גדולים.

בבאר שבע, שהפגיעה הכלכלית הייתה חמורה - מאחר והעיר נכנסה אל המשבר כשכלכלתה כבר לא הייתה במצב טוב, המצוקה הכלכלית מוחשית, הסגרים ומגבלות הקורונה מכים בה חזק. 

מחסור של כוח אדם מיומן בפריפריה, תורים ארוכים - ומצוקה הולכת וגדלה

ערונתם של בני משפחה וחברים קרובים, ערנות הקהילה לבודד, למתקשה להתמודד ולמי שנתון במצוקה, יכולים לא אחת להציל חיים. בקהילה פועלים לא מעט גופים שמטרתם לספק תמיכה נפשית בשעת מצוקה, אבל כפי שמגלים במשרד הבריאות - קיים מחסור בכוח אדם מיומן, במיוחד בפרפריה. התורים ארוכים. כאשר המתמודד פוגש את המערכת, זה לעיתים כאשר מצבו החמיר והוא כבר זקוק לטיפול דחוף. מאות מקרים כאלה מדי חודש, בב''ש. 

דוח במקר המדינה העוסק בהיבטים ברפורמה להעברת האחריות הביטוחית בבריאות הנפש, שפורסם השנה, מגלה עובדה מדהימה:  למשל, זמן המתנה לטיפולי פסיכותרפיה במרפאת ילדים בסורוקה בבאר שבע  עומד על  כ-12 חודשים. נמצאו זמני המתנה ארוכים גם לטיפולי פסיכיאטריה, כך למשל: במרפאת ילדים של הכללית בסורוקה בבאר שבע כ-8 חודשים. רבים, מחוסר ברירה, פונים לרפואה הפרטית, בה מחיר פגישה בודדת עומד על יותר מ-500 שקלים. דווקא בתקופת משבר כל כך גדול, ידי המערכת קצרות מלהושיע, דווקא לחלשים ביותר. 

על מנת להעלות את המודעות למצוקות וכדי להסיר את קשר השתיקה סביב נושא האובדנות בשבוע הבא תקיים עמותת ''בשביל החיים'' העוסקת בסיוע למשפחות שיקיריהן התאבדו ובמניעת התאבדויות ברמה הלאומית, סדרת אירועים לציון 20 שנים להקמתה, בהם דיון מיוחד בכנסת, במעמד שר הבריאות. 

נדמה כי קיים קושי למפות מצוקה נפשית בכלל ואובדנות בפרט בזמן אמת. לוקח זמן לעבד את התמונה המלאה, המדוייקת. ''אין בידי תמונת מצב לפרטי פרטים, מאחר ודברים נמדדים לאורך זמן, אך אם אני מדבר איתך מתחושת בטן - כן ניכרת עליה בהיקף הפונים על רקע מצוקה נפשית, בהם רבים שנקלעו למצוקה כלכלית'', אומר לברנז'ה NEWS פסיכיאטר המטפל בקהילה. 

גם בער''ן, עזרה ראשונה נפשית, חשים בעליה בפניות, אך מאחר ומדובר בעזרה אנונימית, בה הפונה בטלפון טאו בצ'ט אינו חייב להזדהות, לא ניתן לדעת מהיכן הפונים.

''לא הבנתי מה קורה לי, אבל התביישתי לבקש עזרה''

יש מי שסיפורם יכול היה להסתיים בצורה אחרת, אילמלא ערנות סביבתם הקרובה: לפני כשנה ל.נ. (שמו המלא שמור במערכת), בן 38, נקלע למצוקה נפשית כמותה לא חווה מעולם. ''אף פעם לא התלוננתי על קשיים, אני לא אדם מפונק, שמח בחלקי - אבל נתקפתי תחושה נוראית, שלא יודע מאיפה באה לי. הכל היה לי פתאום שחור. לא הבנתי מה קורה איתי, חששתי לספר, מה יגידו עליי. היום אני מבין שזאת הייתה שטות''.

בשעה 18:00 לערך בני משפחתו של ל' חזרו מקניות ומצאו אותו שרוע על רצפת, נושם בכבדות, פיו מזיל ריר, אינו מגיב לקריאותיהם. המחשבה הראשונה של המשפחה הייתה כי לקה באירוע לבבי, אך התברר כי מספר דקות לפני כן התקשר לידידה וסיפר לה כי ''שתה כדורים'' ושאל איך גורמים להקאה. הידידה קלטה במהירות מה קורה, אמרה לו להשאיר את דלת הדירה פתוחה והזעיקה את מד''א, מסרה להם את כל המידע האפשרי. אמבולנס הגיע תוך זמן קצר ביותר, החובשים ייצבו את מצבו ופינו אותו לבית החולים. למזלו, הוא מתגורר לא רחוק מסורוקה ותוך דקות הוא כבר קיבל טיפול מציל חיים. 'לא יודע למה עשיתי מה שעשיתי. הייתי צריך לדבר, לבקש עזרה בשל החתושות שחשתי'', אומר ל'.

א', בשנות ה-50 לחייו, גם הוא תושב באר שבע, נותר ללא עבודה עם תחילת הסגר הראשון. ''אני עובד מגיל 15. לא היה מצב שלא עבדתי. פתאום הכל נסגר ואתה צריך להינעל בבית. נכנסתי ל'סרטים'. כשדיברו על חיילי פיקוד העורף שיחלקו אוכל, התחלתי לדמיין עוצר ומשטר צבאי ושחיילים יבצעו מעצרים בבתים. פחדתי שלא יהיה אוכל. קניתי שק תפוחי אדמה, פסטות, נעלתי את הבית וישבתי בשקט, שלא יידעו שאני שם. אני מבין היום שאלה היו דימיונות ופחדים. בסוף השבוע השני של הסגר נקלעתי למצוקה נוראית. בשבת בבוקר הגעתי למרכז לבריאות הנפש ואחרי בדיקה אושפזתי. אחרי תהליך לא קצר, חזרתי לעצמי, אבל עבודה עדיין אין וחוסר הוודאות גדול. בחיים לא חוויתי דבר כזה, זה התפרץ בזמן המגפה''.

צילום הדמיה - המצולם אינו קשור לכתבה. קרדיט: Image by Gerd Altmann from Pixabay

קשר השתיקה: פשוט לא מדברים על זה

בישראל ממעטים לדבר על אובדנות. גופי התקשורת פועלים תחת מגבלות החוק השומרות על צנעת הפרט. מיעוט המקרים יוצא לתקשורת. ההערכה כי מקרה אובדנות מתרחש בישראל לפחות אחת ליממה. 

הפרסום העדכני ביותר של משרד הבריאות בנושא אובדנות הוא מלפני מגפת הקורונה, מחודש יולי, 2018. מדובר בדוח של אגף המידע במשרד הבריאות, שמציג את תופעת ההתאבדות בישראל בשלושת העשורים האחרונים. מהדוח עולה כי : ''בממוצע השנים 2016-2012 ,שיעור נסיונות התאבדות גבוה נרשם במחוזות תל אביב, חיפה והדרום במרבית הגילים בהשוואה לשיעור נמוך במחוזות הצפון, המרכז, ירושלים וביהודה ושומרון''.

''שיעור ההתאבדות המתוקנן לגיל בקרב יהודים ואחרים גבוה במחוזות הדרום, חיפה ותל אביב, במיוחד בקרב גברים, ונמוך במחוז ירושלים בשנים.2013-2015''. אלה הנתונים הרשמיים המעודכנים ביותר הגלויים לציבור. 

שורת אירועים מקוונים להעלאת המודעות לנושא האבדנות

החל ממחר, חמישי ה-19 ל-24 בנובמבר תקיים עמותת ''בשביל החיים'', העוסקת בסיוע למשפחות שיקיריהן התאבדו ובמניעת התאבדויות ברמה הלאומית, סדרת אירועים לציון 20 שנים להקמתה. ''לצערנו, בתקופה קשה זו אנו עדים למצוקות נפשיות גוברות המתלוות לחוסר ודאות ולקשיים כלכליים, מה שמגביר את הצורך במתן תשומת לב לאומית לבריאות הנפש בכלל ולמניעת התאבדויות בפרט'', אומרים בעמותה. תכלית האירועים: העלאת המודעות לתופעת ההתאבדויות בישראל ולאפשרויות לצמצומה במסגרת השבוע למניעה ולטיפול באובדנות, בהובלת עמותת "בשביל החיים".

בשעה 20:15, ייערך  האירוע המרכזי השנה יתקיים בהובלת שר הבריאות  ח"כ יולי אדלשטיין ועמותת "בשביל החיים". השנה יתקיים האירוע במתכונת מיוחדת- של שידור חי מאולפן בת"א.  השידור יהיה בהנחיית אטילה שומפלבי, המגיש הראשי של אולפן Ynet, ובהובלת שר הבריאות –  ח"כ יולי אדשלטיין. כמו כן, ישתתפו חה"כ קטי שטרית- ראש השדולה לבריאות הנפש ומניעת אובדנות, וכן יוצרים/ות מהשורה הראשונה בארץ שעמלו בשנה האחרונה על חומרים מוסיקליים ותיאטרליים לשינוי השיח הציבורי ביחס לתופעת ההתאבדויות בישראל. בין המשתתפים במשדר: יוני רכטר, דביר בנדק, גלעד קמחי ועוד.

במשדר יינתנו ביטוי והוקרה לארגונים העוסקים בהצלת חיים ובמניעת אובדנות מידי יום לאורך כל השנה. בנוסף, יוענקו מלגות מחקר לחוקרים בתחום האובדנות.

כמו כן, במסגרת האירוע תתקיים צעדת "בשביל החיים" ברחבי הארץ. נציגי משפחות שכולות ונציגי הרשויות המקומיות הפועלות למניעת אובדנות בתחומן, יצעדו בתוך יישובן ויועלו לשידור .

להרשמה לקבלת קישור לצפייה במשדר:

ביום שני, ה-23 בנובמבר, יערך במכללת אורנים, בין השעות 15:15 ל-17:30 "האתגר של שמירת החוסן ומניעת אובדנות בצל מגפת הקורונה"

הכנס ייפתח בהרצאה מרכזית של פרופ' יוסי לוי בלז, ראש המרכז לחקר האובדנות והכאב הנפשי ע"ש ליאור צפתי, המרכז האקדמי רופין וחבר הנהלת עמותת "בשביל החיים", ולאחריה, תתקיימנה שיחות זום בקבוצות קטנות בנושא הכנס.

הכנס הינו תוצר של שיתוף פעולה של מכללת אורנים, עמותת "בשביל החיים" , השדולה למניעת אובדנות במוסדות להשכלה גבוהה, מרכז אלה ועמותת ער"ן. הכנס יתקיים בזום לכל תלמידי/ות המכללה ולקהילות העוסקות בחינוך.

לינק להרשמה לכנס: #/

ביום שלישי ייערכו דיונים בוועדות הכנסת בהיבטים שונים הקשורים באובדנות. כמו בשנים קודמות, נקיים יום דיונים הקשורים לאובדנות ולמניעתה בוועדות הכנסת. דיונים כאלה יתקיימו בוועדות החינוך ובוועדת העבודה והרווחה. כמו כן, יתקיים כינוס של השדולה למניעת אובדנות.

למעוניינים/ות להשתתף בדיוני וועדות הכנסת בזום יש לשלוח מייל עם שם ותעודת זהות rakezet@bishvil-hahayim.com

משרד הבריאות: עליה תלולה בפניות שנושאן מצוקה נפשית אובדנות, מצוקה בכוח אדם מיומן

סקר אשר ערך משרד הבריאות בקרב מנהלי מרפאות בריאות הנפש בחודש אוקטובר העלה כי מרבית מקרב 108 המנהלים שהשיבו, העריכו כי ישנה עלייה, ואף עלייה משמעותית בפניות לקבלת טיפול במרפאות במהלך הגל השני של הקורונה, ובממוצע- העריכו כי מדובר בעלייה ממוצעת של 19.9%. העלייה הזאת התרחשה בכל המחוזות, ובכלל זה גם במחוזות ירושלים והדרום (16.4%).

בנוסף נמצאה גם כי 41% ממנהלי המרפאות העריכו כי הייתה עלייה מסוימת בפניות בעלות תכנים אובדניים וכ16% נוספים שהעריכו כי מדובר בעלייה משמעותית.

''ממצאים אלו, על מגבלות הסקר, יחד עם המידע על זמני ההמתנה הממושכים שהיו טרם פרוץ המגיפה מעלים חשש כבד לפגיעה אנושה בשירותי הטיפול המרפאתיים ובעלייה משמעותית ולא סבירה בזמני ההמתנה לשירות'', אומרים במשרד הבריאות.

''ממצאים אלו מצביעים על צורך דחוף ומידי לתגבור משמעותי של השירותים האמבולטוריים הן במרכז והן בפריפריה החברתית והגיאוגרפית, בכח אדם רפואי (המצוי במחסור) ובמיוחד בכח אדם פארא-רפואי, שהוא יחסית זמין, על מנת לתת מענה לעלייה המשמעותית בפניות ובמורכבותן. עקב כך מתקיימים מגעים של משרד הבריאות עם משרד האוצר כדי לקדם תקצוב של ההרחבה הנדרשת''.מוקדי סיוע:

עמותת "בשביל החיים" 
- סיוע למשפחות שיקיריהן התאבדו וקידום התכנית הלאומית למניעת התאבדויות: 03-9640222
סה"ר- סיוע והקשבה ברשת
​​​​​​​ער"ן - עזרה ראשונה נפשית: טלפון 1201